- Reklama -
Visagino atominė elektrinė

Naujos atominės jėgainės statyba – didžiausias šių laikų Lietuvos ūkio projektas. Nuo to, kaip pavyks jį įgyvendinti, nemaža dalimi priklausys mūsų ir būsimų kartų Lietuvos piliečių gerovė. Todėl labai svarbu, kad naujoji atominė jėgainė ir elektros tiltai būtų statomi gerai tam pasirengus – viešai aptarus, įvertinus pagrindines galimas energetikos plėtros ir jos finansavimo alternatyvas ir tik tada pasirinkus iš jų geriausią. Deja, šį svarbų projektą įgyvendinant viešumo, skaidrumo ir alternatyvų svarstymo ypatingai stinga, o sovietmečiui būdingos primityvios propagandos ir jos sukelto informacinio triukšmo – nepaprastai daug.

Todėl Piliečių Santalka ir Lietuvos Sąjūdis kviečia Jus, gerbiamieji Seimo nariai, ir Jus, pone Prezidente, prieš priimant Vyriausybės pateiktą Atominės elektrinės įstatymo pakeitimo įstatymą, viešai atsakyti visuomenei į šiuos klausimus:

1) Kodėl Lietuvos valdžia nutarė sukurti nacionalinį investuotoją mažiausiai skaidriu akcijų „natūrinių mainų“ būdu sujungdama valstybei priklausančius „Rytų skirstomuosius tinklus“ (RST) ir „Lietuvos energiją“ su privačia įmone „Vakarų skirstomieji tinklai“ (VST) ir taip vėl atkurdama vertikaliai integruotą monopoliją? Kodėl atsisakyta nacionalinį investuotoją steigti kuriant naują įmonę ir sunešant į ją pinigus, kurių reikės naujos atominės jėgainės statybai, bet ne akcijas? Tokiu atveju būtų išvengta įmonių vertinimo problemos. Kodėl atsisakyta atominės jėgainės statybos projektą patikėti vykdyti tik „Lietuvos energijai“ arba „Lietuvos energijai“ ir RST?

2) Kodėl nuo „Lietuvos energijos“ išskaidymo ji, pagal oficialius vertinimus, prarado du trečdalius savo vertės VST atžvilgiu? Kas nutiko, kad VST, 2001 metais buvę pusantro karto pigesni nei „Lietuvos energija“, šiuo metu tapo vertingesni ir už „Lietuvos energiją“, ir už RST? Kodėl Vyriausybė ir ūkio ministras džiaugiasi derybų rezultatais, kai Ūkio ministerijos valdoma „Lietuvos energija“ prarado tiek daug vertės? Kas už šį valstybės turto praradimą yra atsakingas?

3) Iš kokių lėšų bus statoma naujoji atominė jėgainė – iš sukurto nacionalinio investuotojo, monopolinės įmonės, viršpelnių, kuriuos sumokės dabartiniai elektros vartotojai, ar iš skolintų lėšų, kurias vėliau sumokės naujosios jėgainės pagamintos elektros vartotojai?

4) Ar esate tikri, kad kuriamas nacionalinis investuotojas išties pastatys naująją atominę jėgainę? Kodėl Atominės elektrinės įstatymo projekte, Akcininkų sutartyje ir Bendrovės įstatuose nėra apibrėžta bendrovės akcininkų teisinė pareiga atominę jėgainę pastatyti? Ar, pradėjus naujos atominės jėgainės projektą ne nuo aplinkosauginių bei ekonominių Lietuvos piliečių ir verslo poreikių ištyrimo, o nuo nacionalinio investuotojo suformavimo, nebus sudarytos teisinės prielaidos nacionaliniam investuotojui vėliau atsisakyti pirminių jo kūrimo motyvų – nestatyti naujos atominės jėgainės, nesiimti elektros sistemos jungčių su Švedija ir Lenkija?

5) Kodėl Akcininkų sutartimi ir Bendrovės įstatais siekiama įtvirtinti „Vilniaus prekybos“ akcininkų teisę veikti savanaudiškai ar net stabdyti būsimos nacionalinio investuotojo bendrovės veiklą? Kodėl „Vilniaus prekybos“ akcininkams suteikiama teisė pasitraukti iš nacionalinio investuotojo bendrovės po 24 mėnesių – net nepradėjus strateginių projektų įgyvendinti? Kodėl pagrindinis monopolistinės įmonės prioritetas skelbiamas esant pelno siekimas?

6) Ar numatoma statyti didelių pajėgumų naujoji atominė jėgainė leis Lietuvai išvengti dabartinės priklausomybės nuo Rusijos centralizuotai valdomos elektros energijos sistemos, ar šią priklausomybę sustiprins?

Piliečių Santalka ir Lietuvos Sąjūdis ragina Jus nepriimti Vyriausybės pateiktų siūlymų sąžiningai neatsakius sau ir visuomenei į šiuos klausimus.

Pagarbiai,

Piliečių Santalkos Tarybos pirmininkas Darius Kuolys

Lietuvos Sąjūdžio pirmininko pavaduotojas Justas Dvarionas

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!