- Reklama -

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija kreipėsi į Generalinę prokuratūrą bei Policijos departamentą su prašymu prof. Vytauto Landsbergio atžvilgiu pradėti administracinio nusižengimo teiseną dėl galimo valstybės pareigūno garbės ir orumo pažeminimo. V. Landsbergis dabar jau buvusio Seimo nario Kristijono Bartoševičiaus ikiteisminį tyrimą vykdančius asmenis per Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos naujienų portalą lrt.lt bendrai pavadino čekistais.

„Prof. Vytautas Landsbergis teisėsaugos pareigūnus tiesiogiai pavadino čekistais, t. y. sulygino juos su sovietinėmis struktūromis, ignoruojančiomis bet kokias žmogaus teises. Tai yra labai rimti kaltinimai. Ir jeigu prof. Vytautas Landsbergis neturi objektyvių įrodymų šiems savo teiginiams pagrįsti, tuomet tokie žodžiai mažų mažiausiai galėtų būti laikomi pareigūnų garbės ir orumo pažeminimu. Vėliau spaudoje pasirodė paties prof. Vytauto Landsbergio pranešimas, kad jis apgailestauja dėl kitame interviu sutapatintų pedofilų ir homoseksualų sąvokų sutapatinimo, tačiau neišsižadėjo ir neatsiprašė už ikiteisminį tyrimą vykdančių asmenų įžeidinėjimą, kas tik parodo, kad šiuos žodžius profesorius pavartojo sąmoningai, su tikslu pažeminti, įskaudinti bei pakenkti ikiteisminį tyrimą vykdančių asmenų moraliniam prestižui, o gal net galimai padaryti spaudimą ikiteisminio tyrimo pareigūnams, ir dėl tokių savo veiksmų visiškai nesigaili“, – sako Seimo LVŽS frakcijos narys Dainius Gaižauskas.

Tikimasi, kad pareigūnai, gavę LVŽS frakcijos kreipimąsi, prof. Vytauto Landsbergio atžvilgiu išsiaiškins visas aplinkybes ir pradės administracinio nusižengimo teiseną dėl galimo pareigūnų garbės ir orumo pažeminimo. Tokia situacija negali tapti neteisingu precedentu viešai žeminti ne tik savo darbą atliekančius pareigūnus, bet ir valstybės tarnautojus.

LVŽS frakcija tiek Generalinės prokuratūros, tiek Policijos departamento taip pat paprašė informuoti, ar šie savo iniciatyva arba pagal kitų asmenų gautus pareiškimus pradėjo (arba atsisakė pradėti) administracinio nusižengimo tyrimą dėl nurodytų prof. Vytauto Landsbergio veiksmų.

Primename, kad 2023 m. vasario 10 d. Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos naujienų portale www.lrt.lt pasirodžiusioje publikacijoje pavadinimu „Prof. Landsbergis apie informacijos nutekinimo skandalą: reikia kiekvieną prokurorą tikrinti, jų padėjėjus“, prof. Vytautas Landsbergis dabar jau buvusio Seimo nario Kristijono Bartoševičiaus ikiteisminį tyrimą vykdančius asmenis (prokurorus, pareigūnus, valstybės tarnautojus) bendrai pavadino čekistais.

Visuotinėje lietuvių enciklopedijoje nurodoma, kad čekistais laikomi „Rusijos ypatingosios komisijos kovai su kontrrevoliucija ir sabotažu, arba Čeka, Sovietų Rusijos pirmosios politinės policijos (1917–22), darbuotojai. Kartais čekistais vadinami ir vėlesnių SSRS saugumo institucijų darbuotojai.“ Kitaip tariant, čekistai – sovietinės santvarkos politiniai pareigūnai, susiję su nedemokratine sistema, t. y. autoritariniu ar totalitariniu režimu, žmogaus teisių ignoravimu, spaudimu ir pan.

Teisėsaugos pareigūnų bei valstybės tarnautojų garbę ir orumą saugo ANK 507-508 straipsniai, kuriuose už šių asmenų garbės ir orumo pažeminimą numatyta atsakomybė. Teismų praktikoje yra numatyta, kad garbės ir orumo pažeminimu laikytini žodžiai ar veiksmai, kuriais siekiama asmenį pažeminti, įskaudinti, pakenkti jo moraliniam prestižui. Įžeidimas objektyviai gali reikštis įvairių užgaulių žodžių, necenzūrinių keiksmažodžių vartojimu. Akivaizdu, kad pareigūnų viešas sumenkinimas, įvardijant juos čekistais, daro žalą pareigūnų įvaizdžiui visuomenės akyse, kas galimai atitinka garbės ir orumo pažeminimo sąvoką.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!