- Reklama -

Prezidentūra stebisi viešais užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio pareiškimais apie Lietuvai padidėjusias egzistencines grėsmes. Prezidento vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė sako, kad tokie ministro įspėjimai yra keisti, o dvejonės dėl 5-ojo NATO straipsnio – apskritai pavojingos valstybei.

„Žinutę skaito partneriai, skaito sąjungininkai, skaito ir Lietuvos nedraugai. Visi pasidaro atitinkamas išvadas. Pasidaro tas išvadas ir Lietuvos pilietis, kuris dabar galbūt yra sutrikęs. Jis galvoja, ar saugu Lietuvoje gyventi. Tad ir Lietuvos piliečiui yra svarbu pasakyti, kad mes tikime kolektyvine gynyba“, – „Žinių radijui“ sakė A. Skaisgirytė.

„30 metų mūsų saugumo pamatas buvo kolektyvinė gynyba. Aš tikiu, kad taip tebėra ir dabar, kad taip bus ateityje. Tai kvestionuoti yra pavojinga, nes šias mintis skaito mūsų sąjungininkai. Ir jei mes patys netikime, kaip įtikinti tuos sąjungininkus ginti mus, jei neduok Dieve, to prireiktų“ – akcentavo patarėja.

Todėl, konstatavo A. Skaisgirytė, viešojoje erdve surezonavę G. Landsbergio pasisakymai yra keisti.

„Svarbu suprasti su kokia kepure tos žinios yra komunikuojamos: ar kaip užsienio reikalų ministro, ar kaip Seimo nario ir valdančiosios partijos pirmininko, ar kaip laisvo komentatoriaus – politologo. Jei tai būtų politologo komentaras – tai pats lengviausias žanras. Tada galima įvairias hipotezes kelti, tas hipotezes patvirtinti ir paneigti, samprotauti. Turime įdomų intelektualinį pratimą. Jeigu tai yra Seimo nario ir (…) partijos pirmininko – galima suprasti tai kaip priešrinkiminį kalbėjimą (…). Jei tai yra užsienio reikalų ministro kalbėjimas, ministro, kuris yra vykdomosios valdžios atstovas, kuris priima sprendimus, tada reikėtų suklusti, kadangi kai kurios žinutės yra keistos, švelniai tariant“, – teigė A. Skaisgirytė.

Prezidentas palinkėjo G. Landsbergiui nusiraminti

Praėjusią savaitę G. Landsbergio pasisakymus kritiškai įvertino ir pats prezidentas G. Nausėda. Jis palinkėjo konservatorių lyderiui „atsisėsti ir nusiraminti“.

„Neatsitiko nieko tokio pastarosiomis savaitėmis ar dienomis, ko nebūtume žinoję anksčiau. Tačiau tuo metu vertinimai buvo vienokie, staiga spalvos labai sutirštinamos. Siūlyčiau tiesiog užsienio reikalų ministrui atsisėsti ir nusiraminti”, – ketvirtadienį žurnalistams Nemenčinėje sake G. Nausėda.

Prezidento manymu, šalies diplomatijos vadovo pareiškimai ne tik kelia įtampą visuomenėje, bet ir atbaido potencialius užsienio investuotojus.

„Šiandien matau žmonių nuotaikas ir matau, kad neatsakingi politikų pareiškimai daro didelę įtaką net ir, pavyzdžiui, išsigryninat pinigus. Jau net nekalbu apie užsienio investuotojų reakciją“, – kalbėjo šalies vadovas.

Užsienio reikalų ministras G. Landsbergis išskirtiniame interviu Eltai užsiminė apie būtinybę Lietuvai kuo greičiau įvertinti savo saugumo koncepciją. Pasak politiko, po Šaltojo karto sukonstruota pasaulio struktūra byra akyse, tačiau Lietuvoje apie iškilusias egzistencines grėsmes vis dar vengiama kalbėti.

„Aš negaliu pasakyti, kad mes esame šiandien pradėję diskusiją, kuri atlieptų realią geopolitinę padėtį už Lietuvos sienų. Nepaisant to, kad mes remiame Ukrainą ir tai yra vienas labiausiai valstybę vienijančių klausimų, mes nedrįsome iki galo pasakyti, kiek tiesiogiai tai yra susiję su mūsų saugumu“, – išskirtiniame interviu Eltai sakė G. Landsbergis.

„Aš manau, kad Lietuva privalo aktyviai galvoti apie saugumo koncepcijos ir saugumo piramidės, kuri pastatyta prieš 30 metų, pokyčius“, – laidoje „ELTA kampas“ akcentavo ministras.

Kalbėdamas apie Lietuvai ir rytiniam NATO flangui gręsiančias karines grėsmes, politikas pažymėjo, kad liko tik vienintelis nežinomasis – klausimas, kada tai atsitiks.

„Aš negaliu pasakyti, kada jis bus. Gal dešimtmetis, gal penkeri metai, gal keleri metai. Man yra labai sunku pasakyti. Bet laiko – tą tikrai jaučiu ir labai aiškiai suvokiu – galime turėti labai nedaug“, – teigė politikas.

 

Benas Brunalas
ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti ELTA turinį be ELTA raštiško sutikimo draudžiama
- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!