- Reklama -
Prezidentė Dalia Grybauskaitė    www.lrp.lt
Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Nuotr. iš www.lrp.lt

Seimui per vieną dieną priėmus prieštaringai vertinamą Darbo kodeksą, verslas sveikina „pažangų mąstymą“, o samdomi darbuotojai nerimauja dėl panaikintų daugybės jų socialinių garantijų. Tačiau profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas sako, kad nors ir laukiamas, Prezidentės veto nebūtinai būtų geriausias situacijos sprendimas.

Prezidentei praėjusią savaitę buvo įteiktas Seimo priimtas Darbo kodeksas. Nors ji viešai yra išsakiusi kritiką dėl nesubalansuotų darbdavių ir dirbančiųjų teisių, išlieka galimi keli scenarijai: DK gali būti  pasirašytas arba vetuotas ir grąžintas Seimui su pataisomis svarstyti.

Kas būtų, jei Prezidentė pasirašytų Darbo kodeksą?

Seimo priimtas Darbo kodeksas (DK) kritikuojamas dėl naikinamų dirbančiųjų socialinių garantijų ir profesinių sąjungų teisių siaurinimo. Kodėl pasirašymo variantas samdomiems darbuotojams būtų pats netinkamiausias, paaiškina Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis.

„Jei Prezidentė pasirašys Darbo kodeksą ir jis įsigalios, samdomų darbuotojų laukia nestabilumo laikotarpis. Dalis darbdavių jau kuris laikas laukė šių įstatymų, pavyzdžiui, atidėdami palnuojamus įmonių pertvarkymus ir žmonių atleidimus laikotarpiui, kai kodeksas (taigi, ir mažesnės išeitinės išmokos) jau galios. DK įsigaliojus bent trumpam pasipils atleidimų vajus, bent laikinai susilpnės ypač smulkiosios – įmonių lygmens- profesinės sąjungos, išaugs emigracija“.

Vis dėl to, tai nereiškia, kad ateitis nudažyta vien juodom spalvom. „Analizuojant Nepriklausomybės laikotarpio precendentus, galime prisiminti 2010 m. socialinių išmokų sumažinimą dirbantiems pensininkams. Šis įstatymas taip pat buvo priimtas ir pasirašytas Prezidentės, o vėliau panaikintas Konstitucinio Teismo nutarimu. Tokios situacijos tikėtis galima vien todėl, kad naujame DK mažinamos Konstitucijoje įtvirtintos profesinių sąjugų teisės“ – pastebi K. Juknis.

Pensijų sumažinimo dirbantiems pensininkams pasekmės juntamos iki šiol, o kompensacijos bus mokamos dar ne vienerius metus. Tad kiek žalos gali būti padaryta net ir per trumpą laiką, būtų sunku prognozuoti. Prisiminkime, koks triukšmas kilo, kai valstybės tarnautojų darbo užmokesčio sumažinimas taip pat buvo pripažintas antikonstituciniu.

Kas būtų, jei Prezidentė vetuotų Darbo kodeksą?

Naujasis Darbo kodeksas Seime priimtas tik 65 balsais iš 91. Nors dalis Seimo narių ir yra užsiminę, kad buvo verčiami balsuoti „už“ per daug nesigilinant, akivaizdu, kad šio DK šalininkų yra tikrai daug ir jie būtų nepatenkinti tokiu Prezidentės sprendimu. Veto galimybės kaip geriausios neįvardina ir profesinės sąjungos pirmininkas.

„Prezidentė gali per daug nesigilinti ir pasinaudoti veto teise. Tačiau tokiu atveju Seimas, negavęs konkrečių nurodymų ar analizės, projektą galėtų vėl priimti. Tiksliau, tokiu atveju jį galėtų pasirašyti Seimo pirmininkė“ – sako LPS „Sandrauga“ vadovas.

Racionaliausias variantas šiuo metu būtų, jei Prezidentė pasinaudotų savo turimais resursais ir pasiūliusi pataisas bent dėl aštriausių kampų, grąžintų projektą Seimui. Profesinės sąjungos pirmininko nuomone, „siekiant subalansuoti abi darbo santykių pusių interesus, liberalumas, rinkos poreikiai, neturi persverti Konstitucinių socialiai orientuotos valstybės principų“.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!