- Reklama -

Utenos kraštotyros muziejuje pristatyta ignalinietės dailininkės Nijolės Trinkūnienės margučių paroda „Kalbantys margučių raštai“

Kovo 22 dieną Utenos kraštotyros muziejuje pristatyta ignalinietės dailininkės Nijolės Trinkūnienės margučių paroda „Kalbantys margučių raštai“. Parodoje eksponuojama 300 gražiausių margučių. Senovę primenančiame muziejaus rūsio salėje, po šimtametėmis arkomis, ant lino pluošto išdėlioti margučiai – tarsi maži meno kūriniai, įprasminantys senosios lietuvių kultūros palikimą, gyvą ir puoselėjamą tradiciją, liudijantys artėjančių šv. Velykų džiugesį.

N.Trinkūnienė Ignalinos krašte galbūt daugiau žinoma kaip talentinga dailininkė, savo gerbėjus vis pradžiuginanti naujomis tapybos darbų parodomis (yra surengusi 8 personalines parodas). Daug dėmesio ji skiria ir senųjų amatų – vilnos vėlimo, kiaušinių marginimo – išsaugojimui bei perdavimui. Ignalinos kultūros ir sporto centro Dailės studijos vadovė ugdo jaunuosius talentus, nuolat gilina savo žinias, na o sukaupta patirtimi mielai dalijasi seminaruose bei mokymuose.

Autorė prisiminė, kaip margučius margindavo vaikystėje. Prieš šv. Velykas su mama ji eidavusi paparčiauti. Paparčių lapuose įvyniotus margučius jos virdavo kiaušinių lukštuose, bet jai labai patikę vašku margintieji. Vėliau ir pati to išmokusi.

Parodoje galima pamatyti įvairiais būdais margintų margučių. Vienas seniausių, daugiausia Žemaitijoje naudotų – kiaušinių virimas ąžuolo ir juodalksnio žievėje, dar pridedant surūdijusių gelžgalių. Tokių margučių fonas – sodriai juodas, išryškinantis raštą.

Visi Nijolės margučiai yra lengvučiai ir ilgaamžiai. Prieš marginant iš jų švirkštu ištraukiamas baltymas ir trynys, kiaušinis išplaunamas, dezinfekuojamas actu. Ilgas jų paruošimo darbas, kruopštus paišymas vašku, dažymas dažnai net keliomis spalvomis – ir rezultatas sušildantis širdį. Kiekvienas kiaušinukas žvilgsniu ir rankomis išglostytas, geromis mintimis palydėtas.

Nijolė pasidžiaugė, kad jos margučių galima pamatyti ir Odetos Tumėnaitės-Bražėnaitės knygoje „Margučių marginimas Aukštaitijoje“. Marginti puikiai sekasi ir mokiniams. Viena jų – Samanta Golibickaitė – 2015 m. tapo Lietuvos mokinių tautodailės konkurso „Sidabro vainikėlis“ laureate.

Renginyje dalyvavo ir minėta tautodailininkė. Žinoma karpinių ir margučių meistrė Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė džiaugėsi Nijolės darbštumu ir kūrybiškumu, kurį ši perduoda savo mokiniams ir išlaiko gyvą marginimo tradiciją. „Ačiū už tokią gražią dovaną Utenai. Tikiuosi, kad žmonės šią parodą lankys ir džiaugsis nuostabiais margučių raštais“,- sakė menininkė. Nijolę sveikino iš Ignalinos atvykę jos bičiuliai.

Keramikė Aldona Jakubovskienė gyrė kolegės nuoširdų atsidavimą darbui ir sakė, kad jos rankoms paklūsta ir molis – „ką tik paima, tą ir padaro…“.

Muziejininkė Rolanda Gudynienė autorei dėkojo už parodą, šventinę nuotaiką ir atminimui dovanojo leidinių apie tautodailę. Nijolei Trinkūnienei linkėta dar daug parodų, o uteniškiams – sulaukti ir ignalinietės tapybos darbų.

Renginį muzika pradėjo ir pabaigė Utenos muzikos mokyklos jaunųjų smuikininkių ansamblis (vad. Gintarė Armonaitienė), o žmonės dar ilgai nesiskirstė, buvo maloniai bendraujama, dalijamasi patirtimi ir švenčių laukimu. Autorė visus pavaišino ignalinietišku šakočiu, kuris labai tiko prie margučių – juk kepamas iš daugybės kiaušinių.

Lina Kovalevskienė

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!