Biohakerė, keto mentorė paneigė 5 populiariausius keto mitybos mitus

0
182
Simona Laiconaitė
- Reklama -

Ketogeninę (keto) mitybą šiandien vis dažniau pasirenka turintys įvairių alergijų, virškinimo sutrikimų, norintys sulieknėti ar tiesiog jaustis gerai. Nepaisant to, ji tebėra apipinta gausybe mitų. Kurie iš jų tėra išmonė, o kuriuose yra tiesos, „Biržų duonos“ edukaciniame renginyje „Keto mitybos mitai ir tiesos“ pasidalino biohakerė, keto mitybos mentorė Simona Laiconaitė.

1. Keto mityboje reikia valgyti didelį kiekį riebalų

Ketogeninė mityba yra sumažinto angliavandenių kiekio mityba. Ji paremta vienu pagrindiniu principu – lėkštėje turi būti labai mažai angliavandenių, vidutinį baltymų ir didelį sveikų riebalų kiekį turintys produktai ir patiekalai. Visgi, kaip pasakoja S. Laiconaitė, daug kas įsivaizduoja, esą reikia valgyti vien tik riebų maistą, vartoti daug sviesto, aliejaus:

„Ketogeninėje mityboje beveik visiškai atsisakoma angliavandenių, tad organizmas energiją gauna ne iš suskaidytų angliavandenių, o iš riebalų. Bet tai nereiškia, kad valgomas didelis kiekis riebių produktų. Juk dienos maisto normą skaičiuojame ne gramais, o kalorijomis. Vienas riebalų gramas turi daugiau nei dvigubai kalorijų negu gramas baltymų ar angliavandenių. Svarbiausia, kad didysis dienos kalorijų procentas – apie 70–75% – ateitų iš sveikųjų riebalų turinčių maisto produktų.“

2. Mitybos racione – vien mėsa

Keto mentorė teigia, kad norint laikytis ketogeninės mitybos nereikia kardinaliai keisti raciono ir įvesti specialių produktų, tereikia atsisakyti daug angliavandenių, cukrų, krakmolo turinčių produktų:

„Jeigu valgome žuvį ar mėsos kepsnį, tai juos valgysime su daržovėmis, o ne su bulvėmis ar daug cukrų turinčiomis duonelėmis. Puikūs produktai keto mityboje yra kiaušiniai, kuriuose yra optimalus riebalų, baltymų ir angliavandenių santykis. Galima drąsiai valgyti visas žuvis, mėsą, jūros gėrybes, įvairias daržoves, t.y. gaunamas pilnas spektras mikroelementų, vitaminų, skaidulų, žmogui būtinų gyvulinės kilmės baltymų ir kitų medžiagų. Mitybos racionas išties platus.“

3. Keto mityba – brangi

Tebėra gajus įsitikinimas, kad norint pradėti laikytis ketogeninės mitybos, maisto produktus reikia pirkti tik specializuotose parduotuvėse, rinktis vien keto mitybai pritaikytus gaminius.

Laiconaitė įsitikinusi, kad kiekvienas maisto produktus gali pasirinkti individualiai. Žmogus gali pirkti daržoves, mėsą, kiaušinius prekybos centre, o gali lankytis ir įsigyti turgeliuose, kuriuose prekiaujama ekologiniuose ūkiuose išaugintomis daržovėmis ar specializuotose parduotuvėse. Taip pat, taupydamas savo laiką, turi galimybę įsigyti ir rinkoje daugėjančių, keto mitybai pritaikytų ruošinių (pvz., gaminių linija „Keto lengvai“).

Ji pataria atkreipti dėmesį, kad mityba brangsta tik tuomet, jeigu planuojama ypač dažnai gaminti tortus ar pyragus. Tokių desertų gamybai pasirenkami miltai (pvz., riešutų) yra gerokai brangesnė žaliava. Bet kaip ir bet kokioje kitoje mityboje, tai negali būti kasdienė raciono dalis.

„Pradėję laikytis keto mitybos, žmonės kartais pradeda kasdien gaminti keto desertus. Tai nėra sveikas požiūris į mitybą. Pirmiausia mes turime save aprūpinti vertingu maistu, iš kurio gausime energiją, o desertai, užkandžiai ir panašūs gaminiai turėtų sudaryti gerokai mažesnę mitybos raciono dalį“, – pasakoja keto mitybos mentorė.

4. Reikalauja drastiško režimo ir yra tinkama tik trumpam

Mentorė neigia ir paplitusį įsitikinimą, kad keto mityba reikalauja drastiško režimo (save alinti ar būtinai taikyti protarpinį badavimą): „Taip nėra. Valgoma rečiau ir mažiau dėl to, kad žmogus išlieka sotus ilgiau ir su mažesniu kiekiu maisto. Juk gramas riebalų turi daugiau nei dvigubai kalorijų negu baltymai, angliavandeniai, o riebalus energijai naudoti išmokęs kūnas, negavęs jų iš maisto, pradeda deginti ir kūne sukauptus riebalus.“

Keto mitybos galima laikytis visą gyvenimą, tik svarbu, kad ji būtų kokybiška. Subalansuota ir pilnavertė keto mityba gali būti tinkama visiems – tiek sportuojančiam žmogui, tiek veganui ar vegetarui, metančiam svorį, siekiančiam atsikratyti uždegimų ar tiesiog norinčiam keisti įprastą gyvenimo būdą ir mitybą.

5. Norint pradėti – reikia daug žinių

Norint pradėti taikyti keto mitybos principus, S. Laiconaitė rekomenduoja taikyti trijų žingsnių sistemą: išsiaiškinti, kuo keto mityba skiriasi nuo tradicinės; įsigilinti, kokius maisto produktus galima valgyti kasdien, kokius – saikingai, o kurie yra netinkami keto mitybai; susidaryti pilnavertį kasdienį maisto racioną ir pritaikyti keto mitybą sau, pasirenkant mėgiamus produktus.

Atsisakius angliavandenių iš organizmo yra greičiau pašalinami skysčiai, todėl, pradedant taikyti naują mitybos sistemą, būtina aprūpinti organizmą vandeniu bei elektrolitais. Tuomet organizmas sklandžiai, be jokių nemalonių pojūčių, pereis prie naujos mitybos sistemos.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!