- Reklama -

Seimo valdantiesiems pakeitus balsavimo dėl Seimo laikinosios tyrimų komisijos dėl vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės atsakomybės organizuojant 2021 m. rugpjūčio 10 d. neramumų prie Seimo malšinimo veiksmus ir galimo mobingo taikymo buvusio viešojo saugumo tarnybos vado Ričardo Pociaus atžvilgiu parlamentinio tyrimo atlikimo laiką – surengus balsavimą, kai dalis Seimo opozicijos narių buvo išvykę į Prezidento Gitano Nausėdos tėvelio laidotuves, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija imasi iniciatyvos ir kviečia opoziciją nenuleisti rankų ir sudaryti komisiją iš opozicijai priklausančių frakcijų atstovų.

Dainius Gaižauskas. KK nuotr.

„Matydami, kad Seimo valdantieji turi daugumą balsų ir žinodami, kad tuo pasinaudodami valdantieji ministrę bando išsukti nuo atsakomybės, mes kviečiame susitelkti visas opozicines frakcijas ir visomis priemonėmis, kurios priklauso opozicijai Seime, reikalauti ministrės atsakomybės. Visuomenė laukia atsakymų ir mūsų, kaip šių žmonių išrinktų atstovų pareiga, pasirūpinti, kad valdžios institucijos bei jų vadovai būtų atskaitingi, skaidrūs ir nekeliantys abejonių dėl savo kompetencijos“, – sako LVŽS frakcijos narys, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko pavaduotojas Dainius Gaižauskas.

Pasak jo, opozicijos tyrimų komisija atliks tokį pat darbą, kurį turėjo atlikti Seimo laikinoji komisija ir pateiks visuomenei atsakymus į šiuos klausimus:

Ar 2021 m. rugpjūčio 10 d. neramumų prie Seimo metu buvo naudotas riaušių malšinimo planas? Jei taip, tai koks?

Ar buvo duotas įsakymas aktyvuoti masiniams neramumams malšinti ir viešajai tvarkai atkurti skirtą planą „Vėtra“? Jei taip, kas šį įsakymą davė ir kada? Ar įsakymas buvo įformintas pagal tuo metu galiojusių teisės aktų reikalavimus?

Kas, kada ir kokiu tikslu 2021 m. rugpjūčio 10 d. inicijavoikiteisminį tyrimą dėl galimo riaušių organizavimo pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 283 straipsnio 2 dalį („Riaušės“)?

Kodėl 2021 m. rugpjūčio 10 d. pradėjus minėtą ikiteisminį tyrimą teritorinės policijos įstaigos, kurios veiklos teritorijoje prasidėjo riaušės, viršininkas nedelsdamas nepriėmė įsakymo pradėti operaciją „Vėtra“? Kas, kuris pareigūnas ar jų grupė (Vilniaus AVPK viršininkas, Policijos generalinis komisaras, VRM ministrė, Seimo Pirmininkė ar kt.), kada priėmė sprendimą neaktyvuoti plano „Vėtra“?

Kas vadovavo statutinių pareigūnų veiksmams 2021 m. rugpjūčio 10 d.? Kokios konkrečios užduotys buvo skirtos pareigūnams ir kas jas skyrė?

Ar minėtas riaušių malšinimas buvo vykdomas pagal teisės aktų reikalavimus? Jei 2021 m. rugpjūčio 10 d. VST pareigūnai pasitelkti vidaus reikalų centrinių įstaigų vadovų prašymu atlikti kitoms vidaus reikalų statutinėms įstaigoms pavestas funkcijas, ar tai padaryta pagal VST pareigūnų pasitelkimo tvarką, kai jiems konkrečias užduotis nustato VRM ministras? Ar buvo pasirašytas toks VRM ministro įsakymas ir kokios konkrečios užduotys buvo skirtos VST pareigūnams?

Kas buvo paskirtas atsakingas už užduočių vykdymą, jei VST pareigūnai buvo pasitelkti padėti policijos pareigūnams? Kas vadovavo pasitelkimo operacijai?

Kiek kartų nuo 2020 m. gruodžio mėn. iki 2022 m. spalio mėn. VRM ar kita vidaus reikalų statutinė įstaiga raštu su prašymu pasitelkti VST pareigūnus kreipėsi į VST? Kiek kartų VST raštu atsisakė skirti savo pareigūnus į pagalba kitos statutinėms įstaigos?

Ar VRM ministrė A. Bilotaitė yra priėmusi įsakymą (-us) dėl VST pareigūnų pasitelkimo į pagalbą kitoms statutinėms įstaigoms, kai VST buvo atsisakiusi šią pagalbą teikti? Jei taip kiek kartų ir kokioms užduotims vykdyti?

Ar VRM ministrė A. Bilotaitė reikalavo R. Pociaus atsistatydinti iš pareigų, nuolat ji tikrino, elgėsi nepagarbiai, sukurdama darbui nemalonią psichologinę aplinką ir socialiai nesaugias darbo sąlygas bei baimes dėl galimybės netekti užtarnautų socialinių garantijų?

LVŽS frakcija siūlys deleguoti į komisiją kiekvienai opozicinei frakcijai po du asmenis. Pasak D. Gaižausko, tikimasi, kad visos opozicinės frakcijos palaikys iniciatyvą ir dar iki šv. Kalėdų atliks šį darbą, kurį turėjo atlikti drauge visas Seimas – opozicija su valdančiaisiais.

Laidą su D. Gaižausku žiūrėkite čia:

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!