- Reklama -
Bronis Ropė. KK nuotr.
Bronis Ropė. KK nuotr.

Rugsėjo 30 d. Europos Sąjungos Taryba pritarė praėjusiais metais Paryžiuje pasiektam naujajam kovos su klimato kaita susitarimui ir nusprendė jį perduoti patvirtinti Europos Parlamentui. Tokiu būdu atsisakyta taikyti įprastinę sutarčių ratifikavimo procedūrą, kuomet jas tvirtindavo tik šalių narių atsakingos institucijos. Kadangi sutartis apima tiek ES, tiek šalių narių įsipareigojimus – sekantis žingsnis bus sutarties ratifikavimas kiekvienoje šalyje narėje. Prancūzija, Vengrija, Austrija ir Slovakija jau yra užbaigusi ratifikavimą. Pasak Europos Parlamento nario Bronio Ropės – šis antradienis taps istorine diena, kai politikai parodys, jog gali susitelkti esant kritinei situacijai, ypač turint galvoje tai, kad jau 16 mėnesių iš eilės vidutinė pasaulio temperatūra muša rekordus.
„Taryba skuba, nes Europos Sąjunga spalio 15 d. nori dalyvauti Marakeše vyksiančiame Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencijos šalių susitikime kaip pilnateisė narė. Tiesa minėta skuba kelia nuogąstavimus, ar tai nepadidins priešpriešos tarp šalių narių. Ypač nepatenkintos gali būti tos, kurios sąmoningai atideda Paryžiaus susitarimo ratifikavimą. Todėl šios šalys narės greičiausiai sieks priminti Tarybai savo nepasitenkinimą, ypač kai bus deramasi dėl klimato kaitos mažinimo paketo po 2030 metų“, – sako Bronis Ropė.
Pasak B. Ropės, žaliųjų atstovai iš Jungtinės Karalystės laikosi priešingos pozicijos ir tikisi, kad sutarties ratifikavimas ES lygiu paskatins analogišką žingsnį žengti ir Jungtinę Karalystę.
„Britai nerimauja, kad Jungtinės Karalystės išstojimo iš ES derybos gali nustumti į šalį būtinus sprendimus, todėl šios šalies politikai nebūtinai imsis neatidėliotinų reformų. Tačiau jos būtinos, nes meteorologai jau 16 mėnesių fiksuoja pasaulio vidutinės temperatūros rekordus: praėjusių metų gegužę pradėti fiksuoti rekordai tęsėsi iki šių metų rugpjūčio. Tikėtina, kad ši virtinė nenutrūks, mat rugsėjo duomenys turėtų būti paskelbti spalio pabaigoje“, – sako europarlamentaras.
ES ratifikavus Paryžiaus klimato kaitos susitarimą jis įsigaliotų lapkritį. Šiuo metu sutartį yra ratifikavusi 61 valstybė, o jų bendras emisijų lygis siekia 47,79 proc. ES yra atsakinga už 12 proc. šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą pasaulyje. Europos Sąjungai prisijungus prie šio šalių būrio būtų išpildyta būtinoji susitarimo sąlyga – jog sutartį turi ratifikuoti ne mažiau nei 55 šalys, atsakingos už ne mažiau kaip 55 proc. šiltnamio efektą sukeliančių dujų pasaulyje.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!