- Reklama -
Bronis Ropė. KK nuotr.
Vokietijoje atlikti gyventojų šlapimo tyrimai rodo, kad net 75 proc. gyventojų glifosato likučiai penkis kartus viršija šios medžiagos leistiną normą vandenyje. Bronis Ropė. KK nuotr.

Europos Parlamentui ir Komisijai sprendžiant ar pratęsti veikliosios medžiagos glifosato naudojimą, Europos Parlamento Žaliųjų/Europos laisvojo aljanso frakcija nutarė inicijuoti akciją, kurios metu bus tiriamas europarlamentarų šlapimas, mėginant išsiaiškinti, ar jame nėra glifosato pėdsakų. Tyrimą inicijavusios frakcijos nario Bronio Ropės teigimu, skandalas dėl vokiškame aluje aptiktų herbicidų kol kas nedavė jokių rezultatų. Kilus skandalui Vokietijoje, B. Ropė susitiko su Lietuvos žemdirbių organizacijomis bei kreipėsi į atsakingas valstybės institucijas, prašydamas pateikti informaciją apie glifosato kontrolę Lietuvoje bei apie atliekamus tyrimus, kuriais būtų užtikrinamas vartotojų saugumas.
„Iš atsakingų valstybės institucijų gauti atsakymai įtikina, kad Lietuvoje užauginama žemės ūkio produkcija yra saugi ir vartotojams nėra pagrindo nerimauti. Tačiau tokia situacija yra anaiptol ne visur. 2015 m. Vokietijoje atlikti gyventojų šlapimo tyrimai rodo, kad net 75 proc. gyventojų glifosato likučiai penkis kartus viršija šios medžiagos leistiną normą vandenyje. Tuo tarpu trečdaliui gyventojų ji viršijama nuo 10 iki 42 kartų. Tyrime dalyvavo ir vaikai“, – teigia B. Ropė.
Europos Komisijoje kaip tik šiuo metu vyksta diskusijos, ar atnaujinti veikliosios medžiagos glifosato patvirtinimą. Viena vertus, 2015 m. Europos maisto saugos agentūra pripažino, kad „Round up“ yra labiausiai paplitęs herbicidas pasaulyje. Agentūra taip pat pateikė vertinimą, kad šis herbicidas nėra kancerogeniškas žmonių sveikatai. Tuo tarpu Jungtiniu Tautų Pasaulio sveikatos organizacija 2015 m. paskelbė, kad glifosatas yra „tikėtinas kancerogenas žmonėms“.
Diskutuojant su ūkininkų organizacijomis apie glifosato naudojimą žemės ūkyje, ūkininkai teigia, jog ši veiklioji medžiaga yra plačiai naudojama šiandieninėje augalininkystėje ir kol kas neturi analogiškos kokybės pakaitalų. Anot žemdirbių, naudojant šį herbicidą laiku, galutiniuose žemės ūkio produktuose jo likučių neaptinkama, ką patvirtina ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vykdoma kontrolė.
„Šiuo metu negalima nei uždrausti, nei, kaip siekia Europos Komisija, pratęsti glifosato naudojimo 15 metų. Reikalingesni detalesni tyrimai ir atsakymai, laikas alternatyvų paieškoms. Racionaliausias sprendimas būtų laikinai pratęsti glifosato naudojimą keliems metams, skirti lėšų tyrimams ir prisitaikymui, bei grįžti prie šio klausimo vėl“, – sako Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Europos Parlamento narys Bronis Ropė.
Parlamentarų šlapimo mėginiai bus renkami iki antradienio vakaro. Siekiant užtikrinti tyrimo anonimiškumą, visi mėginiai bus koduojami. Ketvirtadienį mėginiai bus išsiųsti į Vokietiją. Tyrimų rezultatų pristatymas planuojamas gegužės viduryje.

Bronis Ropė
Europos Parlamento narys

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!