- Reklama -
Seimo narė Dovilė Šakalienė. KK nuotr.
Seimo narė Dovilė Šakalienė. KK nuotr.

Socialdemokratė Dovilė Šakalienė Seime surengtoje spaudos konferencijoje pristatė  trisdešimtmetės moters istoriją, kai vaikystėje apleista ir elgetavusi Algimantė vietoje  pagalbos iš valstybės institucijų sulaukė bausmės – vienas po kito iš jos buvo atimti trys iš keturių vaikų.

„Tai vieno žmogaus istorija, kuri yra kaip lakmuso popierėlis, parodantis, kaip mūsų valstybėje neveikia pagalbos žmogui sistema,“ – sakė Seimo narė, papasakojusi, kaip Lietuvoje gimusi, užaugusi ir gyvenanti Algimantė turėjo Kazachstano pilietybę vien todėl, kad motina buvo trumpai ištekėjusi už kazacho. Vėliau ji papuolė į situaciją, kai žmogus be pagalbos išsikapstyti negali. Neturėdama dokumentų, negalėjo gauti nei pajamų, nei būsto. Todėl neteko ir vaikų.

„Pagal Jungtinių Tautų konvenciją draudžiama vaikus atiminėti dėl skurdo. O ši istorija iliustruoja, kad Lietuvoje nutinka būtent taip. Noriu pasakyti, kad Algimantė nesmurtauja prieš savo vaikus ir neturi priklausomybių. Tokių istorijų kaip ši – tūkstančiai. Liūdna, bet jeigu esi silpnas, pažeidžiamas ir bejėgis – Lietuvoje niekas nepadės – atvirkščiai,“ – apgailestavo D. Šakalienė.

Pati Algimantė Ignaitytė sėdėdama Seime spaudos konferencijoje tiesiog verkė. „Noriu susigrąžinti vaikus. Vaikai man yra viskas,“ – sakė ji.

Moteris pasakojo, kad bandydama įgyti dokumentus ji nesulaukė jokių patarimų ar pagalbos iš Lietuvos institucijų, išskyrus Kazachstano ambasadą. „Kazachstano ambasadoje pasiūlė, kad bet kada galės suteikti dokumentus,“ – pasakojo Algimantė.

Tik po intensyvaus Seimo narės Dovilės Šakalienės bendravimo su Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų ministerija šiandien gauta žinia, kad Algimantai Ignaititei išimties tvarka sudaryta galimybė teikti prašymą  gyventi Lietuvoje nepateikiant dokumentų. Nei Algimantė, nei ją ėmusi globoti Gražina Grigaliūnienė sako, kad apie tokias galimybes ligi šiol niekas net neužsiminė. Globėja pasakojo, kad Algimantę pažįstatnti nuo vaikystės. Kai jauna moteris pagimdžiusi vaikus, kreipėsi pagalbos – vertino jos situaciją atsargiai. Tačiau dabar tvirtino, kad moteris tikrai myli savo vaikus ir gali jais rūpintis. Tiesa, jai būtina suteikti visokią pagalbą, taip pat ir medikų. „Dabar Algimantės vaikus globoja mano marti, o mane jie vadina močiute. Bet aš niekaip nesuprantu, kodėl mama negali auginti savo vaikų,“ – sakė globėja.

„Dabar po spaudos konferencijos vyksime į Kazachstano ambasadą aiškinti, kaip Algimantai atsisakyti Kazachstano pilietybės. Bet ar tikrai tai įmanoma tik, kai įsikiša Seimo nariai ar viceministrai? Juk teisinių žinių neturintys žmonės labai dažnai atsiduria beviltiškose situacijose dėl to, kad nesulaukia pagalbos,“ –  kėlė klausimą D. Šakalienė.

Taip pat socialdemokratė šioje istorijoje mato, kaip savivaldybės, vaiko teisių tarnybos formaliai ir nejautriai rūpinasi pagalbos reikalingais žmonėmis, vietoje to – tiesiog atimami vaikai. D. Šakalienė priminė apie jos kartu su Socialdemokratų partijos pirmininku Gintautu Palucku inicijuotą socialinę pagalbą  – kompensuoti būsto nuomos kainą. „Tiesa, ta galimybė atsiras tik nuo kitų metų, bet savivaldybės ir dabar tai gali sėkmingai daryti iš socialinėms reikmėms sutaupomų lėšų,“ – sakė Seimo narė.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!