- Reklama -

KAM viceministras M.Velička įsitikinęs, jog keletas šimtų ISIL kovotojams prijaučiančių, arba taip tariamų neidentifikuotų kaip ISIL kovotojai asmenų su tokiu dideliu migrantų skaičiumi tikrai pateko į ES. KAM nuotr.

Šią vasarą į Europą per Viduržemio jūrą plūstančių migrantų srautas yra rekordinio dydžio. Vien rugpjūčio mėnesį laivais per Viduržemio jūrą į Europos Sąjungą atvyko apie 130 000 žmonių, t.y keturis kartus daugiau negu per tą patį laikotarpį pernai. Šiuo metu į ES jau atvyko beveik 400 000 žmonių.

Jungtinių Tautų duomenimis, apie 51 procentą į Europą atvykstančių migrantų skaičiaus sudaro asmenys su Sirijos piliečių pasais. Šie duomenys nėra visiškai tikslūs, kadangi migrantai be vargo įsigyja suklastotus Sirijos piliečių pasus Turkijoje, su kuriais yra didesnė galimybė gauti prieglobstį ES. Daug migrantų atvyksta iš Afganistano ir Eritrėjos, mažesnė dalis iš Pakistano, Bangladešo, Gambijos, Senegalo ir kitų. Pastarosios šalys yra laikomos saugiomis, todėl šie atvykėliai yra vadinami ekonominiais migrantais, tad jie turi nedaug šansų gauti prieglobstį ES.

Ir vis dėlto, ar tarp atvykusių karo pabėgėlių ar ekonominių migrantų yra Irako ir Levanto islamo valstybės (ISIL) kovotojų ar jiems prijaučiančių bei potencialių savižudžių?

Vakarų žiniasklaidoje nuskambėję skaičiai, jog kartu su migrantų srautu į Europą atvyko apie 4000 parengtų ISIL kovotojų yra stipriai perdėti. Atsižvelgiant į Irako ir Sirijos šalių padėtį, bei ISIL įkurtos tariamos valstybės – kalifato – tikslus, kurie yra savo tariamos valstybės apgynimas ir išsaugojimas, žmogiškieji resursai jiems yra aukščiausias prioritetas. Tad šiandien operuoti tokias skaičiais, kaip tai daroma vakarų žiniasklaidoje, tikrai nėra pagrindo.

Tačiau esu įsitikinęs, jog keletas šimtų ISIL kovotojams prijaučiančių, arba taip tariamų neidentifikuotų kaip ISIL kovotojai asmenų, kurie iki šios dienos sugebėjo išsaugoti savo slaptumą, kadangi viso pasaulio žvalgybinės agentūros šią informaciją ypač kruopščiai renka bei ja dalijasi, su tokiu dideliu migrantų skaičiumi tikrai pateko į ES.

Reikia pastebėti, kad ISIL grupuotė laikosi strategijos – raginti užsienio šalyse gyvenančius ir ISIL ideologijai prijaučiančius asmenis rengti išpuolius savose šalyse. Manau, kad patekę i ES teritoriją jie elgsis kaip įtakos agentai – skleis ISIL idėjas, ieškos radikaliau nusiteikusių asmenų, galbūt patys vykdys tam tikrus teroristinius išpuolius. Šiuo atveju viskas priklauso nuo ES bei šalių narių specialių tarnybų efektyvaus darbo, biometrinių duomenų bazės prieinamumo visiems partneriams bei biudžeto lėšų, reikalingų šioms papildomoms funkcijos vykdyti.

Dar aktualesnis klausimas: kiek iš 400 000 pabėgėlių bus užverbuoti ISIL ar kitų teroristinių organizacijų? Atsakymas – DAUG. Visi žmonės, kurie atvyko su migracijos banga tikisi geresnio bei saugesnio gyvenimo ES ir jei šie žmonių lūkesčiai nepasiteisins, atsiranda vietos radikaliom islamistinėm nuotaikom plisti. Faktas tas, kad visų poreikių maksimaliai patenkinti bus neįmanoma, dalis žmonių nebus nusiteikę laukti ir kentėti.

Kaip pavyks susitvarkyti ypatingai priklausys nuo ES institucijų ir saugumo struktūrų bei mūsų visų, t.y. kaip mes sugebėsime pabėgėlius integruoti į savo visuomenę ir tokiu būdu stabdyti jų radikalėjimą. Tai yra ir bus pagrindinis iššūkis visai ES.

Strateginis tikslas šiame procese yra šių žmonių integravimas į mūsų kultūrinę bei socialinę erdvę. Priešingu atveju jie taps potencialiai pažeidžiami ISIL ideologijos, o tada jau turėsime spręsti kur kas sudėtingesnius klausimus – pvz. kaip sustabdyti teroristinius savižudžių išpuolis šalyje…

Krašto apsaugos viceministras

Marijus Velička

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!