- Reklama -

Opozicijos lyderis Seime Andrius Kubilius ir partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis. KK nuotr.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininkas Gabrieliaus Landsbergis, Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius, Šešėlinės Vyriausybės sveikatos apsaugos ministras Antanas Matulas šiandien spaudos konferencijoje pristatė opozicijos pasiūlymus, kaip stabdyti alkoholizmo epidemiją Lietuvoje. Šiandien Seimo posėdyje pristatomos įstatymų pataisos, kompleksinės priemonės, kuriomis siūloma ne tik sumažinti alkoholio vartojimą, nutraukti alkoholizmo grandinę šeimose, bet ir sumažinti skaudžias socialines pasekmes, ypač susijusias su vaikais, sukeliamas nežabotos girtuoklystės.

Pasak G. Landsbergio, girtuoklystė – tai tik problemos pamatas. Išties alkoholizmas sukelia ištisą socialinių-ekonominių problemų grandininę reakciją, nuo kurios kenčia darbdaviai, kurie regionuose negali rasti darbuotojų, nes potencialūs darbuotojai įklimpę į alkoholizmo liūną; kenčia šeimos, artimieji, kurie nesijaučia saugūs, tiesiogiai kenčia nuo smurto, nes neturi kur pasiskųsti ar pasislėpti nuo girtaujančių artimųjų sukeliamos grėsmės; kenčia vaikai, kurie nei mokyklose, nei savo artimojoje aplinkoje nesulaukia pagalbos. Deja, vis dar neegzistuoja sistema, kad į šios visa apimančios problemos sprendimą būtų įtraukta mokykla, kaimiškoji bendruomenė, policija, savivalda, – institucijos, pasirengusios žmonėms suteikti pagalbą.

„Visuomenės susirūpinimas šia problema didžiulis. Tai liudija bendruomenių veiksmai, kaip jos pačios bando spręsti alkoholizmo problemą, kaip stengiasi apsaugoti šeimų narius nuo šios ligos. Tačiau po tokių tragedijų, kaip Kėdainių rajone, matome standartinį valdžios abejingumą. Po tragedijos reiškiamas susirūpinimas, sudaroma darbo grupė, rengiami pasitarimai, tačiau jau prabėgo trys mėnesiai, o jokių valdžios veiksmų nėra. Tuo tarpu mes dar sausį paskelbtame Memorandume patvirtinome kompleksinį kovos su alkoholizmu planą ir šiandien pradedame jo įgyvendinimą, pateikdami keliolika įstatymų projektų“, – pabrėžė Seimo opozicijos lyderis A. Kubilius.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys A. Matulas pažymėjo, kad remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, alkoholio vartojimą sumažinti gali tik aukšta alkoholio kaina, reklamos ribojimas ir alkoholio prieinamumo mažinimas. Tokios priemonės ir siūlomos įstatymų projektuose.

Siūloma alkoholį įsigyti leisti asmenims nuo 20 metų.

Nuo 2017 m. kasmet po 20 proc. didinti alkoholio akcizą visiems alkoholiniams gėrimams.

Nuo kitų metų visiškai uždrausti alkoholio reklamą, o negautas pajamas žiniasklaidai kompensuoti per socialinę reklamą iš Sveikatingumo fondo. Fondo pajamas siūloma didinti tam tikrą dalį nuo alkoholio akcizo į valstybės biudžetą gaunamų pajamų nukreipiant į Sveikatingumo fondą, analogiškai, kaip nuo tabako akcizo pajamų.

Siūloma darbo dienomis ir šeštadieniais leisti pardavinėti alkoholį nuo 10 val. iki 20 val. Sekmadieniais – nuo 10 val. iki 15 val.

Kaimų parduotuvėse, kadangi alkoholis sudaro apie 30 proc. apyvartos, kad prekybos įstaigos nebankrutuotų ir gyventojai neliktų be būtiniausių maisto produktų, siūloma leisti prekiauti tik iki 15 laipsnių stiprumo alkoholiniais gėrimais. Tuo tarpu prekybos centruose, kur padavinėjamos įvairaus vartojimo prekės, leisti parduoti iki 7,5 laipsnio stiprumo alkoholį.

Nuo 2018 m. siūloma leisti pardavinėti alkoholį tik specializuotose parduotuvėse. Tokių parduotuvių nebus leista įsteigti daugiabučiuose gyvenamuosiuose namuose, prie gyvenamųjų patalpų. Į tokias parduotuves nebus įleidžiami nepilnamečiai asmenys.

Šiandien Seimo posėdyje parlamentarai taip pat teikia rezoliuciją „Dėl naujų kovos su alkoholizmu priemonių ir efektyvios pagalbos sergantiems alkoholizmu“ . Šiuo dokumentu opozicija kviečia Vyriausybę imtis kartu įgyvendinti siūlomas naujas kovos su alkoholizmu ir efektyvios pagalbos šia liga sergantiesiems priemones.

Rezoliucijoje siūloma apsvarstyti ir Jungtinių Amerikos Valstijų pavyzdžiu pradėti įgyvendinti „Svaigalų teismų“ sistemą. Pagal ją apsvaigusio žmogaus susidūrimas su teisėsaugos pareigūnais yra rimtas požymis, kad jis susiduria su priklausomybės nuo svaigalų (alkoholio ar narkotikų) problemomis. Todėl po pirmo tokio susidūrimo, jeigu padarytas nusižengimas nėra sunkaus nusikaltimo pobūdžio, asmuo turi stoti prieš specializuotą „Svaigalų teismo“ instituciją, kuri jam pasiūlytų dvi alternatyvas: gydytis ir sveikti, arba sulaukti bausmės už jo nusižengimą visa apimtimi. Taip pats siūloma sukurti medicininę Patikros ir ankstyvos intervencijos sistemą, kuri padėtų anksti nustatyti alkoholizmu sergančius asmenis ir suteikti ankstyvą pagalbą jiems.

Vietos seniūnams kartu su vietos bendruomenės lyderiais bei policijos atstovais ir medikais siūloma suteikti žymiai didesnes teises ir atsakomybes padėti lėtiniu alkoholizmu sergantiems ar su alkoholizmo psichoze susiduriantiems asmenims: suteikiant seniūnams galimybes ir pareigas rūpintis jų priverstiniu gydymu, reguliaria jų elgsenos stebėsena, medicinine patikra, stebėti jų šeimos ir vaikų būklę.

Tai nuoseklaus darbo, siekiant sumažinti alkoholizmą ir to sukeliamas pasekmes, rezultatas. TS-LKD dar sausį patvirtino kompleksinį sisteminį programinių priemonių planą, kaip įveikti alkoholizmo epidemijos priežastis ir pasekmes, o dabar Seimui iš šio dokumento siūlo ryžtingų priemonių, kurios pirmiausia yra skirtos alkoholio prieinamumo mažinimui ir turėtų duoti reikšmingą efektą. Šiems įstatymams priimti buvo siekiama sušaukti neeilinę Seimo sesiją, tačiau valdančioji dauguma ją užblokavo.

Nors socialdemokratų vadovaujama Vyriausybė žadėjo imtis priemonių alkoholizmui Lietuvoje pažaboti, tačiau jų pažadai, anot konservatorių, liko vien tik skambūs šūkiai.

„Valstybė kenčia nuo alkoholizmo ligos, kuri vis dar nėra sprendžiama, bet kurią mes, TS-LKD, pasiruošę gydyti. Ne viena valstybė yra pažabojusi šią problemą ir mes galime tai padaryti. Džiaugiuosi, kad nuo konstatuotos skaudžios statistikos pereiname prie konkrečių darbų. Šiandien Seime mūsų teikiamas įstatymų alkoholizmui gydyti paketas – tai lakmuso popierėlis išsiaiškinti, ar visas Seimas pasirengęs šią problemą Lietuvoje spręsti“, – apibendrino G. Landsbergis.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!