- Reklama -

Pietų Korėjos sostinėje Seule vykstančiame Branduolinio saugumo viršūnių susitikime dalyvaujanti Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA) generaliniu direktoriumi Jukija Amano. Prezidentūros nuotr.

Pietų Korėjos sostinėje Seule vykstančiame Branduolinio saugumo viršūnių susitikime dalyvaujanti Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA) generaliniu direktoriumi Jukija Amano (Yukiya Amano).

Valstybės vadovės teigimu, branduolinė sauga Lietuvai yra viena prioritetinių sričių. Lietuva vykdo visus saugos reikalavimus tiek uždaromoje Ignalinos AE, tiek planuojamoje statyti Visagino AE.

„Su Lietuva tikrai nėra absoliučiai jokių problemų”, – pabrėžė TATENA vadovas.

Tačiau, pasak Prezidentės, Lietuvos žmonėms susirūpinimą kelia šalies kaimynystėje, Kaliningrado srityje ir Baltarusijoje statomų atominių elektrinių sauga, statybų vykdymas nesilaikant tarptautinių konvencijų ir standartų.

„Tarptautinių organizacijų dėmesys ir vaidmuo užtikrinant planuojamų ir jau veikiančių branduolinių jėgainių saugumą ypač svarbus žmonių pasitikėjimui branduoline energetika. Lietuva siekia, kad ir kaimyninėms, ir visoms pasaulio atominėms jėgainėms būtų taikomi vienodai griežti saugos reikalavimai, o jų priežiūrą ir kontrolę vykdytų tarptautinės organizacijos”, – teigia Prezidentė.

Lietuva visuose tarptautiniuose renginiuose siūlo griežtinti branduolinės saugos reikalavimus ir padaryti juos privalomus, taip pat sustiprinti TATENA vaidmenį prižiūrint tų įpareigojimų įgyvendinimą. ES Vadovų Taryba jau pernai, atsižvelgdama į šią Lietuvos iniciatyvą, pavedė ES institucijoms siekti, kad atsparumo testai nepalankiausiomis salygomis būtų atliekami ne tik ES teritorijoje, bet ir už jos ribų veikiančioms atominėms jėgainėms.

Lietuva sveikina ir visas TATENA iniciatyvas šioje srityje ir siekia, kad TATENA atliekamos būsimų atominių elektrinių aikštelių ir infrastruktūros vertinimo misijos būtų visuotinai privalomos, o jų rezultatai turėtų būti skelbiami viešai.

Informacija apie TATENA misijas ir jų rezultatus Baltarusijoje ir Kaliningrade, pasak Prezidentės, užtikrintų skaidresnį šių projektų įgyvendinimą. TATENA vadovas informavo apie balandžio mėnesį planuojamą vizitą į Baltarusiją, kurio metu bus aptarti Lietuvai rūpimi klausimai dėl Astravo AE statybų.

Apie atominių elektrinių saugumo klausimus diskutuojama ir Seule vykstančiame Branduolinės saugos viršūnių susitikime.

Lietuvoje kuriamam Branduolinės saugos centrui – TATENA parama

Pietų Korėjos sostinėje Seule surengtame viršūnių susitikime branduolinio saugumo klausimais dalyvaujanti Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė su Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA) generaliniu direktoriumi Jukija Amano (Yukiya Amano) aptarė Lietuvos iniciatyvą kurti Branduolinio saugumo kompetencijos centrą ir jo bendradarbiavimo galimybes su TATENA.

Tikimasi, kad kovą su branduolinių medžiagų kontrabanda stiprinsiantis centras ateityje galėtų tapti ir regioniniu centru.

TATENA vadovas pabrėžė, kad labai palaiko mūsų šalies iniciatyvą įsteigti Branduolinio saugumo kompetencijos centrą ir oficialiai pažadėjo Lietuvai teikti visokeriopą pagalbą kuriant ir vystant jo veiklą.

Prezidentės teigimu, tai svarbus tarptautinės bendruomenės pasitikėjimo Lietuva ženklas.

Bus papildyta

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!