- Reklama -

Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvauja neeiliniame Europos Vadovų Tarybos posėdyje. Nuotr. iš lrp.lt

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvauja neeiliniame Europos Vadovų Tarybos posėdyje, kuriame svarstomos priemonės migracijos antplūdžiui pažaboti.

Neeilinis EVT posėdis sušauktas skubos tvarka reaguojant į išaugusius nelegalios migracijos srautus ir nesiliaujančias tragedijas Viduržemio jūroje. Vien per balandžio mėnesį išgelbėta 11 tūkstančių pragaištingą kelionę jūra pasirinkusių migrantų, tačiau nuo metų pradžios čia jau žuvo per 2000 žmonių.

Pasak Prezidentės, didėjantys migrantų srautai – ne tik pietinių Europos šalių, o visos Bendrijos problema ir sprendžiant ją niekas negali likti nuošalyje.

ES išorės sienų valdymo agentūros „Frontex“ duomenimis, pernai į ES nelegaliai atvyko 276 tūkst. asmenų – tai 155 proc. daugiau nei 2013 metais. Daugiausia prieglobsčio prašytojų sulaukė Vokietija – 202 834, Švedija – 81 301, Italija – 64 886, Prancūzija – 64 500, Vengrija – 42 777.

Lietuvoje pernai sulaukta 496 prašymų dėl pabėgėlio statuso suteikimo, sulaikyta 6000 nelegalių migrantų. Daugiausia iš Afganistano, Sirijos, Vietnamo, Rusijos, Baltarusijos ir Gruzijos. Iš viso Lietuvoje šiuo metu teisėtai gyvena per 39 000 užsieniečių.

„Migrantų antplūdis iš įvairių neramumų krečiamų pasaulio regionų tampa visos ES problema – negalime sakyti, kad ji toli nuo mūsų. ES turi solidariai imtis kompleksinių priemonių, kurios padėtų spręsti pabėgėlių srautų problemas ir užkirstų kelią prekybai žmonėmis“, – prasidedant EVT sakė šalies vadovė.

Prezidentės teigimu, Lietuva solidarizuojasi su Pietų Europos šalimis, kurioms tenka sudėtingas iššūkis gelbstint ir teikiant pagalbą pabėgėliams. Šiemet Lietuva ketina dalyvauti 8 „Frontex“ operacijose, į jungtines gelbėjimo operacijas Viduržemio jūroje taip pat bus siunčiamas sraigtasparnis su dviem įgulomis.

Lietuva pagal šalies išgales nuolat prisideda prie humanitarinės pagalbos teikimo: pastaraisiais metais Lietuva skyrė humanitarinės paramos nukentėjusiesiems nuo karo Ukrainoje, Sirijos pabėgėliams, kovai su Ebolos virusu, prisidėjo prie JT Pabėgėlių tarnybos ir Centrinio reagavimo į ekstremalias situacijas fondo, prisidėjo sprendžiant imigrantų antplūdžio į Maltą problemas.

ES šalių ir vyriausybių vadovai svarsto Komisijos parengtą 10 punktų planą, kuriame numatytos antikrizinės priemonės nelegaliai migracijai stabdyti. Pirmiausia siūloma didinti ES vaidmenį sprendžiant konfliktų Šiaurės Afrikoje sureguliavimą. Taip pat planuojama stiprinti „Frontex“ operacijas Viduržemio jūroje, perimti ir naikinti prekiautojų žmonėmis laivus, gerinti ES teisėtvarkos agentūrų „Europol“, „Frontex“, „Eurojust“ tarpusavio bendradarbiavimą. Aptariamos priemonės, kaip gerinti asmenų perkėlimą esant kritinei situacijai ir užtikrinti sklandesnį prieglobsčio prašymų svarstymo procesą.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!