- Reklama -

Kai „Perlas Energija” vienašališkai panaikino fiksuotos kainos planus ir 180 tūkst. klientų perkėlė į tiesiogiai su birža susietą planą, premjerė Ingrida Šimonytė teigė, kad įmonė neįvertino savo galimybių, tačiau ir patys gyventojai, anot jos, turėjo rinktis atsakingiau ir įvertinti ne tik kainą.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) suformuotos šešėlinės Vyriausybės premjerą Ramūną Karbauskį pribloškė toks savo atsakomybę neigiantis ir žmonių atžvilgiu abejingas I. Šimonytės komentaras. Juk Elektros energijos įstatymo pataisas, kuriose įtvirtinti nepriklausomi elektros energijos tiekėjai, Seimui 2021 m. rugsėjį pateikė šios kadencijos Vyriausybė ir Energetikos ministerija.

„Manau, daugelį Lietuvos žmonių nuvylė ir net įžeidė tokie premjerės žodžiai. Keista, kad tik dabar sužinome, jog nei Vyriausybės siūlyme, nei jį įtvirtinusiame įstatyme nepriklausomiems elektros tiekėjams nebuvo nustatyta jokių reikalavimų. Nei klientų garantijos, nei užstatų, nei draudimų ar patirties bei kompetencijos energetikos srityje. Todėl manau, kad gyventojai iš pateiktų įmonių rinkosi atsakingai, pasikliaudami valdžios priežiūra. Bet Vyriausybė neatliko tinkamai visų darbų ir į sąrašą įtraukė nepatikrintus tiekėjus”, – sako R. Karbauskis.

Anot R. Karbauskio, dabar būtina sukurti nepriklausomų elektros tiekėjų garantinį fondą, iš kurio būtų galima finansuoti susidariusius nuostolius vartotojams, jei tiekėjas bankrutuoja ar dėl savo veiklos praranda licenciją.

Be to, kai pažeidžiamas pasitikėjimas, kyla abejonių ir dėl kitų nepriklausomų elektros tiekėjų finansinės padėties. Pagrįstai norisi žinoti, ar jie yra užsitikrinę stabilų elektros energijos tiekimą iš pačių energijos gamintojų? Kiek jie turi ilgalaikių tiekimo sutarčių su vėjo ir saulės ar biomasės, biodujų, ar hidroelektrinėmis – elektros gamintojais, kurie garantuotų stabilų tiekimą?

„Viena aišku, kad Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) neturi pakankamai darbuotojų, nepasiruošė ir neturi įrankių užtikrinti tinkamą nepriklausomų elektros tiekėjų priežiūrą”, – pabrėžia R. Karbauskis.

Anot šešėlinės Vyriausybės energetikos ministro Arvydo Nekrošiaus, LVŽS frakcija dar prieš kilusį skandalą keturis kartus siūlė pratęsti perėjimo terminą arba jį visai atidėti.

Taip pat buvo siūloma nebausti 25 proc. antkainiu vartotojų, kurie nepasirinks tiekėjo ir liks garantiniame tiekime, leisti vartotojams patiems rinktis tiekėją jų papildomai nespaudžiant. Tačiau LVŽS frakcijos prašymai nebuvo išgirsti ir šiandien turim tokią situaciją, kurią reikia nedelsiant taisyti.

Rugpjūčio 17 d., trečiadienį, 12.15 val. šešėlinė Vyriausybė su specialistais aptars elektros energijos rinkos liberalizavimo eigą ir situaciją nepriklausomų elektros energijos tiekėjų rinkoje.

Posėdyje dalyvaus energetikos viceministrė Inga Žilienė, Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas Renatas Pocius, Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktorė Goda Aleksaitė, Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos teisės skyriaus vedėja Audronė Kaušylienė, Vartotojų aljanso viceprezidentas, Lietuvos nepriklausomų elektros energijos tiekėjų asociacijos atstovas Rytis Jokubauskas.

Posėdžio metu šešėlinės Vyriausybės ministrai aiškinsis, kas ir kaip kompensuos galimus nuostolius vartotojams, patirtus dėl nepriklausomo elektros energijos tiekėjo veiksmų. Ar esamas teisinis reguliavimas pakankamas užtikrinant vartotojų interesus ir kokios papildomos priemonės padėtų išvengti panašių situacijų ateityje? Kaip Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ir Valstybinė energetikos reguliavimo taryba ruošiasi ginti vartotojus? Kokios 2022 m. trečiojo ir ketvirtojo ketvirčio elektros kainų prognozės? Kokios yra kainų prognozės 2023 metams?

Šie ir kiti klausimai bus nagrinėjami šešėlinės Vyriausybės posėdyje, kuris rytoj vyks Seimo Konstitucijos salėje (I r.).

- Reklama -