- Reklama -
Vyriausybėje - noras privatizuoti "Lietuvos geležinkelius", "Lietuvos paštą" ir energetines įmones. KK nuotr.
Vyriausybėje – noras privatizuoti “Lietuvos geležinkelius”, “Lietuvos paštą” ir energetines įmones. KK nuotr.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Laurynas Kasčiūnas ir Žygimantas Pavilionis kreipėsi į Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį dėl Vyriausybės suburtos darbo grupės pateiktų siūlymų, orientuotų į valstybės valdomų įmonių akcijų pardavimą, įmonių reorganizavimą ar likvidavimą.
Darbo grupė siūlo parduoti po trečdalį akcijų strateginėse valstybės įmonėse: „Lietuvos energija“, „EPSO-G“, „Lietuvos geležinkeliai“, „Klaipėdos nafta“, „Lietuvos paštas“. „Lietuvos geležinkelių“ įmonių grupę siūloma reorganizuoti atskiriant kai kurias veiklas, privatizuojant krovinių vežimo geležinkeliu paslaugas ir kai kurias dabar grupėje esančias bendroves. Komercinių veiklų atskyrimas ir pardavimas numatytas ir „Lietuvos pašto“ įmonių grupėje. Tačiau Susisiekimo ministerija prieštaravo darbo grupės siūlymams dėl „Lietuvos geležinkelių“ ir „Lietuvos pašto“, Finansų ministerija – dėl „Lietuvos energijos“ įmonių.
„Strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui bei didelę reikšmę valstybei turinčios valstybės įmonės yra šalies nacionalinio saugumo objektas, todėl bet kokie sprendimai, ypač susiję su šių įmonių privatizavimu, turi būti priimti itin apgalvotai. Pažymėtina, kad tokių įmonių reorganizavimas ir/ar privatizavimas gali būti pavojingas – nacionalinio saugumo požiūriu, akcijų perleidimas privatiems investuotojams susilpnintų pastarųjų atsparumą neigiamam išorės poveikiui“, – sako vienas iš kreipimosi autorių L. Kasčiūnas
Ž. Pavilionio teigimu, dėl lėtai besikuriančios regioninės rinkos, palyginti lėtų ES Energetinės sąjungos kūrimo ir solidarumo principo įgyvendinimo tempų, tokie sprendimai ypač kelia grėsmę energetikos sektoriui. Šiame sektoriuje išlieka dar neįgyvendintų strateginės reikšmės projektų: elektros tinklų sinchronizacija su kontinentinės Europos tinklais, regioninės dujų rinkos sukūrimas, energijos tiekimo saugumo užtikrinimas, vartojimo efektyvumo dindinimas, atsinaujinančios energetikos plėtra ir pan. Pardavus dalį svarbias energetikos bendroves valdančių „Lietuvos energijos“, „EPSO-G“, „Klaipėdos naftos“ akcijų, strateginių energetikos projektų įgyvendinimo tempas gali kristi.
„Priimant tokius sprendimus dėl valstybės įmonių privatizavimo ir/ar reorganizavimo, negalima vadovautis vien rinkos, gerosios valdysenos praktikos ir panašiais principais. Be didesnio efektyvumo, ekonominės naudos siekio, būtina matyti bei įvertinti vartotojų interesus ir nacionalinio saugumo poreikius. Be to, kad ir dalinis privačių investuotojų atėjimas į valstybės valdomas įmones, kurios turi monopolijos statusą ir kurių teikiamos produkcijos kainos yra reguliuojamos, ir privačių investuotojų orientacija į pelno didinimą sukurtų spaudimą kelti kainas vartotojams“, – teigė parlamentarai.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!