- Reklama -

Prokurorai sulaikytą Rusijos pilietį Jurijų Mel apklausinėjo net penkias valandas.

Prokurorai sulaikytą Rusijos pilietį apklausinėjo net penkias valandas.

Jau beveik dvi savaites Lukiškių tardymo izoliatoriuje laikomas Rusijos pilietis Jurij Mel neturi maisto, papildomos aprangos. Nors jam Rusijos ambasados konsulinis skyrius jau pervedė penkis šimtus litų kaip paramą, pinigais vyriškis galės pasinaudoti tik ketvirtadienį, kai ateis laikas apsipirkti kalėjimo parduotuvėje.

Iki šiol kameroje jis dėvi drabužius, su kuriais buvo sulaikytas Panemunės pasienio poste prieš pusantros savaitės. Tuomet teismas leido jį suimti dviem mėnesiams.

Sergantis cukriniu diabetu J. Mel juokavo, kad kalėjimo maistas padės, matyt, išgydyti ligą, mat jam nukrito spaudimas, sumažėjo cukraus kiekis kraujyje.

Šios savaitės pradžioje dėl galimo tarptautinės teisės draudžiamo elgesio su žmonėmis, tarptautinės humanitarinės teisės saugomų asmenų žudymo, tarptautinės humanitarinės teisės saugomų asmenų žalojimo, draudžiamos karo atakos prieš civilius ir uždraustų karo priemonių naudojimo, kaltinamas Kaliningrado gyventojas apklaustas prokurorų.

Apklausa vyko beveik penkias valandas. Generalinės prokuratūros atstovė Jurga Zeniūtė klausinėjo, koks Jurij Mel vaidmuo buvęs šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą.

Bylos duomenimis, J. Mel vadovavo tankų divizijai, tačiau suimtasis tikino, kad įvykio vietoje stovėjo jungtinių karo dalinių tankai. Operacijai vadovavo štabo viršininkas, o ne J. Mel, kuris tik vadovavo tankistų būriui dalinyje, kuris tarybiniais laikais bazavosi sostinės Šiaurės miestelyje.

Paklaustas, ar kalbėjosi su generolu Borisu Pugo, kuris 1991 metais vadovavo TSRS Vidaus reikalų ministerijai, J. Mel atsakė arbatos su generolu pulkininku negėręs, todėl ir nežinojęs jo planų.

J. Mel neigia dalyvavęs šturmuojant televizijos bokštą, tikino, kad jo tankas nuo įvykio vietos buvo pernelyg toli. Apklausiamas prisiminė, kad į jo tanką taip pat kažkas šaudė.

Prokuratūra taip pat kaltina Rusijos pilietį mėginimu organizuoti perversmą kartu su organizacija „Jedinstvo“ ir buvusiais Lietuvos komunistų partijos nariais.

Ketvirtadienį apklausa bus tęsiama, ketinama peržiūrėti vaizdo ir perklausyti slaptus garso įrašus.

Sulaikytas J. Mel susitiko su Rusijos ambasados konsulu Aleksandru Mamajevu, kuris pažadėjo visokeriopą palaikymą. Konsulas aiškinasi, kodėl Rusijos pilietis nebuvo informuotas, kad yra ieškomas.

Įtariama, kad Lietuvos generalinė prokuratūra neinformavo Rusijos kolegų apie tai, kad yra išduotas Europos arešto orderis.

J. Mel gresia kalėjimas iki gyvos galvos.

Lietuvos teisėsaugininkai išdavė 79 arešto orderius asmenims, kurie, kaip įtariama, dalyvavo šturmuojant televizijos bokštą. Įvykio metu žuvo keturiolika civilių Lietuvos gyventojų ir vienas kariškis Viktor Šackich. Jo kūnas buvo aptiktas Lietuvos radijo ir televizijos pastato valgykloje su šautine žaizda nugaroje.

Generalinė prokuratūra jau beveik trisdešimt metų tiria Sausio įvykio bylą, keletą kaltinamųjų jau atliko bausmę ir dabar yra laisvėje.

Pernai Austrijos teisėsaugininkai oro uoste sulaikė buvusį generolą Michailą Golovatovą, kuriam taip pat yra išduotas Europos arešto orderis. Tačiau austrai nutarė, kad orderyje nepakankamai apibrėžti kaltinimai dėl dalyvavimo karo nusikaltimuose prieš žmoniją ir paleido maskvietį. Šiuo metu vyriškis vengia kelionių į Europą. Tiesa, jam taip pat nebuvo pranešta, kad jį medžioja Lietuvos teisėsaugininkai.

Bylos duomenimis, 1991 metais Lietuvoje dislokuoti tarybinės armijos daliniai iš anksto susitarę su vietos komunistų partijos atstovais bei vadovaujami Kremliaus mėgino surengti perversmą užimdami strateginius objektus – paštą, televiziją, radiją.

Po šturmo prie televizijos bokšto perversmininkai parėmė valdžią ir užėmė strateginius objektus. Lietuvos TSR generalinėje prokuratūroje buvo iškelta baudžiamoji byla dėl civilių ir kariškio žūties.

Tyrimo metu apklausta daugiau nei šimtas liudytojų. Šios bylos duomenimis taip pat pasinaudojo Generalinės prokuratūros atstovai, kurie iki šiol atlieka tyrimą.

Mėginta apklausti buvusį TSRS prezidentą Michailą Gorbačiovą, tačiau šis atsisakė atvykti į Vilnių tikindamas, kad viską aprašė savo knygoje.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!