- Reklama -

Pareigūnams įkiuvo "gyvasis krovinys" - vietnamiečiai. VSAT nuotr.

Pirmadienį vakare Lietuvos ir Lenkijos pasienyje baigėsi dviem etapais surengta prieš nelegalią migraciją nukreipta tarptautinė dviejų šalių sienos apsaugos žinybų operacija „Kaitra“. Jos metu pavyko sulaikyti ir nelegalių migrantų, ir juos gabenusių asmenų, taip pat buvo išaiškinta ir kitų pažeidimų.

Tokią priemonę Lietuvos valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) organizavo išanalizavusi pastarojo meto nelegalios migracijos bei neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną tendencijas. Pagal VSAT žvalgybinę bei analitinę informaciją, pasienyje nelegalių migrantų gabentojai su „gyvuoju kroviniu“ suaktyvėja artėjant savaitgaliams, todėl operacijai vykdyti pasirinkti pastarieji du laikotarpiai nuo penktadienio ryto iki pirmadienio vakaro.

Prie bendro Lietuvos ir Lenkijos sienos ruožo, kuris yra 104,3 km ilgio, VSAT Lazdijų ir Lenkijos Podlasko pasieniečių rinktinėms operacijos metu talkino abiejų šalių policijos pajėgos iš Alytaus bei Marijampolės apskričių, Seinų bei Augustavo policijos komisariatų. Operacijoje dalyvavo ir pareigūnai iš Kauno teritorinės muitinės bei Balstogės muitinės rūmų kovos su nusikalstamumu skyriaus.

Ankstesniaisiais metais į Lietuvą daugiausiai plūdę nelegalių migrantų iš Gruzijos srautai pastaruoju metu sumažėjo. 2013-ųjų I pusmetį sulaikyti 78 šios šalies piliečiai, neteisėtai bandę patekti į Lietuvą, 2014 m. per tą pat laikotarpį – 61, šiemet per pusmetį – 38.

Gerokai išaugo sulaikytų Vietnamo piliečių. 2013-aisiais I pusmetį įkliuvo 32 nelegalūs migrantai iš šios šalies, pernai per šešis mėnesius – 55, o šiemet per pusmetį šis skaičius šoktelėjo net tris kartus – įkliuvo 158 vietnamiečiai. Nelegaliai patekę į Lietuvą jie dažniausiai į Vakarų šalis bando vykti per sieną su Lenkija, kuri yra vidinė ES siena ir kur nuolatinės pasienio kontrolės nėra.

Be to, išlieka tendencija, jog vietnamiečiai, skirtingai nei gruzinai, per valstybės sieną neteisėtai prasmukti bando lydimi vedlių. 2014-ųjų pirmąjį pusmetį VSAT pareigūnai sulaikė 11 nelegalius migrantus lydėjusių vedlių, šiemet per tą patį laikotarpį – 31.

Rugpjūčio 14-17 ir 21-24 d. pasieniečiai, policijos bei muitinės pareigūnai laikinais patikros postais užtvėrė svarbiausius Lietuvos ir Lenkijos pasienio kelius. Prie mažesniųjų, kur judėjimas nėra toks intensyvus, darbavosi mobilios sargybos. Taip pat organizuoti bendri Lietuvos ir Lenkijos pasieniečių ekipažai.

Operacijos metu Lietuvos pareigūnai iš viso patikrino 1454 transporto priemones ir 3124 per sieną keliavusius asmenis. Priemonė buvo sėkminga – Lietuvos pasieniečiams ties Kalvarijos savivaldybės Salaperaugio kaimu, netoli buvusio Kalvarijos kontrolės punkto, pavyko išaiškinti keletą nelegalių migrantų gabenimo atvejų.

Pirmojo operacijos etapo metu čia VSAT pareigūnai patikrinti sustabdė Lenkijos link vykusį automobilį „Saab 93“ čekiškais numeriais. Jo vairuotojas, 40 metų čekas, turėjo tvarkingus asmens ir transporto priemonės dokumentus. Mašinos salone pasieniečiai pastebėjo tris įtartinus keleivius. Vyras ir dvi moterys VSAT pareigūnams pateikė afganistaniečiams Latvijoje išduotus prieglobsčio prašytojų pažymėjimus. Tokie dokumentai nesuteikia teisės užsieniečiui iš kaimyninės valstybės vykti į Lietuvą.

Panašiomis aplinkybėmis pasieniečiams per pirmą „Kaitros“ etapą įkliuvo ir rusiškais numeriais paženklintą automobilį „Renault Megane“ vairavęs 46 metų Rusijos pilietis. Transporto priemonės salone Kalvarijos užkardos pareigūnai aptiko tris nelegalius migrantus, kurių tik vienas turėjo savo vardu išduotą Vietnamo piliečio pasą. Kiti du jo bendrakeleiviai taip pat prisistatė vietnamiečiais.

Paskutinę operacijos dieną, praėjusio pirmadienio paryčiais, Lazdijų rinktinės pasieniečiai ties Salaperaugiu sulaikė 32 metų Lenkijos piliečio vairuotą automobilį „Fiat 312“. Ant jo galinės sėdynės gulėjo po pledu pasislėpusi moteris. Ji neturėjo asmens dokumentų ir pasieniečiams pristatė 15-mete vietnamiete. Tikslus jos amžius ir tapatybė bus nustatinėjami VSAT pareigūnų.

Visais atvejais dėl neteisėto asmenų gabenimo Lazdijų rinktinės pasieniečiai pradėjo ikiteisminius tyrimus.

Be to, operacijos metu Lietuvos pusėje buvo sulaikytas Vokietijoje vogtas automobilis „BMW X5“, įkliuvo dėl nusikaltimų ar pažeidimų ieškomi ar pasienio ruože pažeidimus padarę asmenys bei užfiksuota kitų pažeidimų. Artimiausiu metu VSAT gaus informacijos, kokių rezultatų per „Kaitrą“ pasiekė Lenkijos pareigūnai.

VSAT inf.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!