- Reklama -
Seimas pritarė Prezidentės veto - Civilinio kodekso pataisos, ribojančios žodžio laisvę, laikomos nepriimtomis. KK nuotr.
Šią savaitę Seimas grįžta prie Darbo kodekso. KK nuotr.

Nuo garaže registruotos, statybininkus verbuojančios kontoros iki valstybinių įmonių – rodos, niekas Lietuvoje nė nesirengia geruoju mokėti atlyginimų. Dar baisiau, kai tiesioginis apvaginėjamas įtvirtinamas darbo tvarkos taisyklėse kaip yra Kauno butų ūkyje.

Dėl neišmokėtų atlyginimų į LPS „Sandrauga“ kreipėsi keturi plataus profilio statybininkai, dirbę įmonėje „SST Group“. Nuvykus patikrinti į tariamą įmonės registracijos vietą, paaiškėjo, kad tai tėra paprasčiausi metaliniai garažai. Pagal darbo sutartis per mėnesį kiekvienam statybininkui priklausė po 650 eurų „į rankas“, tačiau nei vienas iš jų savo uždarbio nebuvo matęs akyse, nors įmonėje dirbo jau keletą mėnesių. Statybinkai dirbti kasdien buvo vežiojami į Vilnių. Kai šios niekaip neapmokamos kelionės į sostinę pasirodė esanti apgavystė, darbuotojai su pagalbos prašymu kreipėsi ne į Kauno valstybinės darbo inspekcijos vadovą Balašaitį, bet į profesinę sąjungą „Sandrauga“. Iš čia jie teisybės ir priklausančių atlyginimų toliau ieškos Darbo ginčų komisijoje.

Toks darbuotojų teisių pažeidinėjimas Lietuvoje klesti ne tik statybų, bet ir kituose sektoriuose. Užtenka paminėti avalynės gamintoją „Lituanica“. Įmonės darbuotojai jau daugelį metų negali išlyginti 3–4 mėn. atlyginimų vėlavimo. Į „Sandraugą“ praėjusią savaitę kreipėsi kelios „Lituanicos“ darbuotojos, informuodamos apie negerėjančią padėtį įmonėje, dėl kurios specifinės specialybės darbuotojai priversti arba ieškotis kito darbo, arba tiesiog išvykti iš Lietuvos ir papildyti emigrantų gretas.

Paradoksalu, bet padėtis valstybinėse įmonėse dar blogesnė. Penktadienį į Darbo ginčų komisiją kreipėsi ir virš 40 VĮ „Automagistralė“ kelininkų. Jie reikalauja grąžinti jau tris metus neišmokamą užmokestį už darbą naktimis, švenčių dienomis ir viršvalandžiais. Šios įmonės administracijos „bomžais“ išvadinti darbuotojai be profsąjungos atstovavimo būtų buvę visiškai bejėgiai kovoje su gerai apmokamus teisininkus pasitelkusiu valstybiniu darbdaviu. Kadangi nei Darbo inspekcijai, nei Mokesčių inspekcijai paprastų darbininkėlių reikalai nėra aktualūs.

Vis dėlto, apogėjų darbuotojų apvaginėjime pasiekė Kauno butų ūkis. Šioje Kauno miesto savivaldybės įmonėje pinigų vogimas netgi yra viešas ir įtvirtintas darbo tvarkos taisyklėse. Jose įtrauktas punktas apie 15 proc. išskaitymą iš darbuotojo algos niekam nekelia nustebimo, nes įmonę globoja “patys pačiausi” Kauno vadovai. Šiandien atliktame patikrinime įmonėje nustatyti daugelis pažeidimų, iš kurių šios įmonės vadovas tik šaiposi.

Lietuva yra Lietuva. Jei Europoje kalbama apie darbo savaitės trumpinimą, o profsąjungų vadovaujami darbuotojai įvairiose šalyse kyla į streikus dėl atlyginimų didinimo – pas mus atlyginimai apskritai neišmokami. Logika paprasta: kam mokėti – jei galima apgaudinėti? Vienintelė viltis, darbdavio niekinamiems darbuotojams telieka profesinės sąjungos. Tačiau jų teises Seimas žada dar labiau apriboti naujuoju Darbo kodeksu.

Tad kam naudingiausias bus naujasis Darbo kodeksas?  Šią savaitę Seime grįžtama prie jo svarstymo. Kiekvienam iš mūsų nuo liepos 1 d. gresia tapti dalimi precedento neturinčio įvykio – Darbo kodeksu sunaikintų profsąjungų ir įbaudžiavintų darbuotojų. Jau greitai suprasime, ko iš tikrųjų verta naujoji valdžia.

Eurovizijoje šiemet nepasisekė. Gal sėkmė lydės bent jau Lietuvos dirbančiuosius?

Kęstutis Juknis

Lietuvos profesinės sąjungos “Sandrauga” pirmininkas 

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!