- Reklama -
Ramūnas Karbauskis. KK nuotr.

Akivaizdu, kad referendumas dėl Konstitucijos pataisų ir Lietuvos žemės pardavimo politikos keitimo bus. Lietuvos žmonių noras jį surengti yra toks didelis, kad jokios manipuliacijos čia valdantiesiems jau nebepadės. Kaip prieš šimtą metų taikliai viename eilėraštyje pastebėjo Maironis: „<…>nesustabdysi upės bėgimo<…>“

Prašau visų Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narių, miestų ir rajonų tarybos narių, skyrių pirmininkų, merų, bendruomenių, įmonių ir bendrovių vadovų – padarykime viską, kad iki sausio 20 dienos visi piliečių parašai būtų patikslinti kaip to reikalauja Vyriausioji rinkimų komisija (iš viso – 4114 parašai). Prašau bendrauti tiesiogiai su mūsų sekretoriatu dėl parašų tikslinimo.

Dėl ko dabar vyksta ginčai? Dėl kelių tūkstančių tariamai netikslių parašų. Nes rimtų klaidų referendumo parašus rinkę žmonės nepadarė. Bet kurioje Vakarų valstybėje automatiniu režimu būtų įsijungęs demokratinis mechanizmas ir parlamentas skelbtų referendumą valstybės vadovo teikimu. Mūsų Prezidentė, kaip tiesiogiai rinktas asmuo, jau privalėjo parodyti tokią iniciatyvą, net jei ji nesutinka su referendumo iniciatorių pozicija. Juk referendumas neprieštarauja Konstitucijai ir nepažeidžia žmogaus teisių.

LVŽS pritaria Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacijos pirmininko Romualdo Povilaičio viešai portale Bernardinai.lt išsakytai nuomonei: “Todėl ne vienam valdžios atstovui tikriausiai šventvagiška pasirodytų mintis, kad tikrasis šeimininkas valstybėje yra ne valstybinės valdžios institucijų funkcionieriai, ne politikai – profesionalai, o piliečiai. Valstybės „veikėjai“ iš esmės tėra tik jų pasamdyti vadybininkai, kurie už savo darbą gauna atitinkamą, daugeliu atveju pakankamai padorų, atlyginimą. Jų veikla, be abejo, yra būtina, tačiau ji nėra nei šventa, nei slapta, nei išskirtinai garbinga. Nėra tokiais ir ją vykdantys tikri ar tariami „tautos elito“ atstovai. Jie privalo reguliariai atsiskaityti aukščiausiam suverenui – šalies gyventojams ir niekada nepamiršti tiek jo, tiek savo vietos.”

Tačiau Lietuvos elitas, prisidengdamas Seimu, visaip tam trukdo. Valdantieji tyliai rengiasi abiems scenarijams. Jei VRK bus priversta patvirtinti referendumo parašus, bus siekiama piliečių referendumą organizuoti ne kartu su Prezidento rinkimais. Tam net jau parengtas Seimo nutarimo projektas: kartu su Prezidento rinkimais bus skelbiamas dalinis referendumas – tik dėl parašų skaičiaus mažinimo. Taip norima sužlugdyti piliečių inicijuotą referendumą. Juk jame privalo dalyvauti daugiau nei 50 proc. rinkėjų, o toks aktyvus jų dalyvavimas įmanomas tik rinkimų metu. LR Prezidento rinkimai vyks gegužę – tam tereikia atspausdinti dar vieną biuletenį. Ir absoliučiai netikslinga leisti mokesčių mokėtojų pinigus referendumui prieš pat rinkimus.

LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!