- Reklama -
Vytautas Gapšys. KK nuotr.

Dar prieš metus turbūt niekas negalėjo įsivaizduoti, kad EURIBOR tarpbankinė palūkanų norma gali būti tokia žema. Neigiamos tarpbankinės palūkanos sukrėtė bankininkystės pasaulį, pasirodė, kad bankai nebemoka ar tiesiog nebenori teisingai skaičiuoti. Paprastai kalbant, keturi minus trys vis tiek yra keturi, jei banko sutartis nenumato kitaip. Absurdas, bet šiandien neigiamas palūkanas savo klientams kai kurie bankai skaičiuoja būtent taip.

EURIBOR įžengus į minuso zoną, paskolas turintys žmonės ėmė tikėtis, kad sumažės ir jų paskolų palūkanų normos. Tačiau bankai nenori gauti mažiau. Bankai privalo laikytis paskolų sutarčių sąlygų, juk jei sutartis numato, kad mokamos palūkanos yra EURIBOR ir banko maržos suma, tai palūkanos ir turėtų būti skaičiuojamos taip, kaip numatyta sutartyje – neigiamas EURIBOR rodiklis turi mažinti bendras mokėtinas palūkanas. Kitaip tariant, keturi minus vienas turi būti trys. Tačiau dalis bankų nenori gauti mažiau.

Kai kurie bankai susigriebė apsidrausti naujai sudaromomis sutartimis, kuriose jau numato, kad kintamajai palūkanų daliai tapus neigiama, ji bus prilyginama nuliui (taigi ir vėl keturi minus vienas bus keturi). Dėl tokių sutartyse numatytų sąlygų bankai ir neturėtų mažinti palūkanų normos skolininkams, tai yra, jie informuojami, kad minusas yra lygus nuliui.

Šitaip bankams manipuliuojant skaičiais ir sutarčių interpretacijomis nepagrįstai nukenčia bankų klientai, kurie galėtų už paskolas mokėti mažiau, tačiau, sakykim taip, nevykusiai pasirinko paskolos davėją. Juk save ir savo klientus gerbiantis bankas moka skaičiuoti ir laikytis sutarčių. Džiaugiuosi, kad visgi yra Lietuvoje bankų, kurie skaičiuodami palūkanas taikys vartotojui palankesnę tvarką ir banko maržą pridės prie neigiamo EURIBOR rodiklio (jei sutartyje nenumatyta kitaip). Tokių bankų skolininkai už savo paskolas mokės mažiau.

Kol bankai mokosi skaičiuoti, nusprendžiau kreiptis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą prašydamas įvertinti kai kurių bankų nenorą pripažinti neigiamas palūkanas. Manau, kad nesąžiningų bankų klientai privalo būti apginti, juk Lietuvos bankas jau yra išsakęs poziciją dėl palūkanų skaičiavimo kredito sutartyse su klientais. Joje Lietuvos bankas rekomenduoja bankams palūkanas perskaičiuoti atsižvelgiant į konkrečias sutarties sąlygas ir jose numatytą palūkanų apskaičiavimo tvarką. Kažkas turi pasakyti bankams, kad minusas nėra tapatus nuliui.

Seimo narys Vytautas Gapšys

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!