- Reklama -

Seimo narys Vytautas Gapšys. KK nuotr.

Nuo pirmos savo susikūrimo dienos, t.y. nuo pat 2003 m., Darbo partija ir beveik visi jos įdomesni pasiūlymai buvo vadinami populistiniais. „Moksliškai įrodyta, kad MMA didinimas nuo 800 iki 900 Lt įdarbinimą sumažina 5 proc. O MMA kitus 4 metus didinant, kaip žadama, gerokai sparčiau nei ekonomika sugeba sugeneruoti vidutinio atlyginimo augimą, Lietuvą ištiks ekonomikos kolapsas“, – 2012 m. gąsdino Andrius Kubilius. Žinoma, kaip visada, jis prašovė – nuo 2012 m. nedarbas Lietuvoje sumažėjo nuo 11,7 iki 9,5 proc., o bendrasis vidaus produktas kasmet augo.

„Siekiant išsilaikyti rinkoje dalis įmonių bus priverstos ne tik didinti prekių ir paslaugų kainas, bet ir mažinti atlyginimus kitiems darbuotojams ar dalį jų atleisti. MMA didinimas sumažins įmonių lėšas, kurios galėtų būti skirtos investicijoms, plėtrai ir aukštesniems atlyginimams ateityje“, – 2014 m. skelbė Lietuvos laisvosios rinkos institutas. Tačiau ir jų prognozės nepasitvirtino.

Jau 12 metų esame „neatsakinga“, „destruktyvi“ ir net „valstybę skaldanti“ partija. Tačiau kai kritikos banga atslūgsta, mūsų idėjos pradedamos nagrinėti, jos yra analizuojamos, tobulinamos, o galiausiai – įgyvendinamos. Ir – o stebukle! – valstybės gyvenimas ne griūna, bet pradeda gerėti, o įvairaus plauko ekonomikos, politikos ekspertai ir kritikai džiūgauja: „Kaip gerai, kad valdžia pagaliau tai padarė!“. Žinoma, apie pirminius idėjos iniciatorius dažniausiai nutylima.

Toks, ne vieną kartą matytas, scenarijus šiuo metu vyksta ir su Darbo partijos siekiu didinti MMA. Minimalios algos kėlimas išbalansuos ekonomiką, privers susitraukti verslą, paspartins infliaciją – vos ne ant kiekvieno kampo šaukia ne tik oponentai, bet net ir koalicijos partneriai, tačiau MMA kyla, ekonomika auga, o nedarbas mažėja. Nepaisant to, kai tik Darbo partija prabyla apie spartesnio MMA kėlimo būtinybę, visi ir vėl pradeda seną dainelę apie tai, kaip bus blogai.

Galiu visus nuraminti – blogai nebus. Ir turiu tam rimtų įrodymų – mūsų kaimynai estai ir latviai turi didesnę MMA ne vienerius metus ir ketina ją dar labiau didinti, o toks padidinimas turėjo tik teigiamos įtakos jų ekonomikoms.

2012 m. kai Darbo partija atėjo į valdžią, MMA Lietuvoje buvo 232 Eur ir šis dydis nesikeitė nuo 2008 m. Tuomet MMA Latvijoje buvo 287 Eur, o Estijoje – 290 Eur. 2013 m. MMA Lietuvoje pakilo iki 290 Eur ir mes trumpam aplenkėme Latviją, kur MMA liko 287 Eur, bet vis dar atsilikome nuo Estijos, kur MMA pakilo iki 320 Eur. 2014 m. MMA Estijoje ir Latvijoje išaugo dar daugiau – iki 355 Eur ir 320 Eur atitinkamai, o Lietuvoje liko toks pat – 290 Eur. Kai pagaliau susiruošėme kelti MMA iki 300 Eur 2014 m. metų pabaigoje, Estijoje ir Latvijoje jis išaugo iki 390 Eur ir 360 Eur. Prie kaimynų priartėjome tik metų viduryje, kai MMA pakėlėme iki 325 Eur, o pas juos jis liko toks pat, tačiau atsilikimas vis dar yra nemažas – 65 ir 35 Eurai. Tad net pakėlę MMA iki 350 Eur kitąmet vis dar nepasieksime dabartinio Latvijos ir Estijos lygio, juolab, kad pas juos jis dar labiau didės.

Tiesa, kaimyninių šalių požiūris į MMA taip pas skiriasi. Kai Darbo partija iškėlė tikslą padidinti MMA iki 437 Eur (1509 Lt), kokiais tik epitetais ji nebuvo vadinama – nuo nuvalkioto „populizmo“ iki „neatsakingumo“, o štai viena iš valdančiųjų Estijos partijų – socialdemokratai, 2014 m. siūlė laipsniškai kasmet iki 2019 m didinti MMA iki 800 Eur t.y. 470 Eur – 2016 m., 560 Eur – 2017 m., 670 Eur – 2018 m. ir 800 Eur – 2019 m. Galbūt kas nors Estijoje taip pat vadino juos populistais, tačiau akivaizdu, kad partijai būnant valdžioje, šalis kryptingai eina šio tikslo link ir žmonių gyvenimas gerėja.

Beje, kalbėdamos apie MMA tolimesnį kilimą, Estijos profsąjungos reikalauja, kad kitąmet MMA būtų padidintas nuo 390 Eur iki 448 Eur, o darbdaviai nori 417 Eur MMA. 2017 m. profsąjungos nori 609 Eur minimalios algos, o darbdaviai siūlo 448 Eur.

Jeigu estams pavyks įgyvendinti savo ambicingus planus dėl MMA, o mes liksime prie šiuo metu sutarto 350 Eur dydžio, kitąmet skirtumas tarp Estijos ir Lietuvos MMA gali siekti beveik 100(!) Eur.

Kaip gi šiame fone atrodo Lietuvos premjero Algirdo Butkevičiaus reakcija į Darbo partijos pasiūlymą MMA kitąmet didinti tik iki 437 Eur? „Negaliu pasakyti, kad man tai kelia juoką, greičiau – susirūpinimą. Jeigu, neduok Dieve, tam būtų pritarta, ekonomistai jau dabar gali suskaičiuoti, kokios bus pasekmės“, – pareiškė premjeras televizijos laidoje. Gal estai ir latviai meldžiasi kitiems dievams? O gal tiesiog yra įžvalgesni ir supranta paprastą tiesą – kuo geriau gyvena žmonės, tuo geriau yra ir visai valstybei.

Kai kas galėtų replikuoti, kad latviai ir estai gyvena geriau, todėl ir leidžia sau sparčiau didinti minimalią algą. Tačiau yra ne visai taip. Latvių BVP vienam šalies gyventojui yra netgi mažesnis už Lietuvos, o MMA yra didesnė. Taip, pagal BVP rodiklį vienam gyventojui estai gyvena truputį geriau, bet ar tai nėra išmintingos šalies ekonominės politikos ir plataus strateginio požiūrio į valstybės ateitį pasekmė?

Man, kaip Darbo partijos atstovui, MMA didinimo nauda yra akivaizdi – padidėjusi gyventojų perkamoji galia leis didinti prekių ir paslaugų vartojimą, skatins BVP augimą ir didins pajamas į valstybės biudžetą. Tai yra win win strategija, kai galiausiai laimi visi – o tai, pripažinkime, atsitinka itin retai – ir mes tikslingai to sieksime.

Kadaise Baltijos tigrais vadintos Lietuva, Latvija ir Estija, nors ir smarkiai nukentėjusios per pasaulinę finansų krizę, palengva, tačiau užtikrintai stojasi ant kojų. Akivaizdu, kad mūsų kaimynės turi ambicijų susigrąžinti šį garbingą titulą, o ko siekiame mes? Amžinai vilktis uodegoje ir kvėpuoti dulkėmis, dūsaudami „na štai, mus ir vėl aplenkė“, ar tapti pavyzdžiu kitoms valstybėms ir drąsiai žengti į priekį?

MMA skirtumai Europoje

Seimo Darbo partijos frakcijos narys

Vytautas Gapšys

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!