- Reklama -

VRK pirmininkas Z.Vaigauskas. KK nuotr.

Praėjusių metų spalį įvykusio patariamojo referendumo metu 64,85 proc. jame dalyvavusių rinkėjų į teiginį „Pritariu naujos atominės elektrinės statybai Lietuvos Respublikoje“ atsakė neigiamai, tačiau iki šiol balsavimo rezultatus bandoma sumenkinti ar net skelbti, jog žmonių pareikšta valia neturi juridinės galios.

Į Tautos valią spjaunančių politikų gretas papildė ir aukšto rango valdininkas – Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas, žiniasklaidoje išsakęs mintis, esą dėl nesibaigiančių diskusijų, reikia ar nereikia Lietuvai atominės elektrinės, kalta netiksli klausimo formuluotė. Jo nuomone, rinkėjams klausimas turėjo būti suformuluotas: „Ar nepritariame statyboms?“

Seimo narys, Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas Linas Balsys griežtai pasmerkė bandymus interpretuoti ir bandyti savo siaurų partinių ir branduolinio verslo interesų naudai pakreipti referendumo rezultatus. „Man nepriimtinas toks politikų ir valstybės pareigūnų cinizmas. Praėjusios kadencijos Seimas pritarė atominės elektrinės statybai, tačiau , kaip reikalauja Lietuvos Konstitucija ir tarptautinė praktika, galutinį sprendimą paliko pačiai Tautai. Todėl ir klausimas buvo suformuluotas visiškai logiškai. Žaisdami referendumo klausimo formuluotėmis, neatsakingai politikuojantys pareigūnai ne tik žemina Lietuvos žmonių pareikštą valią nestatyti naujos atominės elektrinės, bet ir kompromituoja valstybės tarnybos vardą”, – sakė Seimo narys.

Vilniaus Universiteto profesorius, habilituotas teisės daktaras Vytautas Nekrošius teigia, jog negali būti jokių kitokių juridinių interpretacijų. “Kadangi po referendumui keliamu klausimu piliečiui yra sudaroma galimybė užbraukti vieną iš dviejų langelių („taip“ arba „ne“), tai savaime suprantama, kad tuo pačiu yra suponuojami ir du galimi sprendimai – teigiamas arba neigiamas. Referendumo įstatymo 8 str. 2 d. sakoma, kad tuo atveju, kai konsultaciniame referendume dalyvavo daugiau kaip pusė piliečių ir konkretaus sprendimo priėmimui pritarė ne mažiau kaip pusė jame dalyvavusių piliečių, sprendimas yra laikomas priimtu. Spalio 14 d. referendume buvo priimtas neigiamas sprendimas atominės elektrinės statybos atžvilgiu, kadangi už tai, kad ji nebūtų statoma pasisakė daugiau nei pusė referendume dalyvavusių piliečių. Kitoks Referendumo 8 str. nuostatų aiškinimas reikštų akivaizdų tautos valios ignoravimą, neatitiktų įstatymo prasmės”, – teigia prof. V.Nekrošius.

Pasak Seimo nario L.Balsio, politikai turi ne bandyti išsisukinėti nuo savo prievolės, ignoruodami piliečių balsus, o svarstyti ir įgyvendinti patariamajame referendume priimtą tautos sprendimą: paskelbti negaliojančiais visus įstatymus, susijusius su Visagino atominės elektrinės statyba, o Vyriausybei – kuo skubiau parengti ir paskelbti visuomenei realų Lietuvos energetinį savarankiškumą garantuojančią energetikos strategiją be atominės elektrinės.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!