- Reklama -

"Panama papers" drebina daugelio valstybių pamatus. Nuotr. iš panamapapers.sueddeutsche.de

Nors mūsų (lietuviška) žiniasklaida traktuoja, kad Panama papers“ informacija nukreipta prieš Rusijos prezidentą V. Putiną, bet tai daugiau sukeltos paranojos pasekmės, neįsigilinus į detales. Beje, lygiai taip pat šią informaciją traktuoja ir rusiška žiniasklaida. Nereikia manyti, kad visas pasaulis sukasi aplink mūsų medijų labiausiai pamiltą personažą V. Putiną – matyt, mūsų medijos ir politikai mano, kad V. Putinas yra tarpgalaktinio masto asmenybė, tikrovė kažkiek kitokia.

Kalbant apie ofšorus ir „Panama papers“, reikia turėti omenyje, kad „ofšorai“ – tai ne milijoninės sumos ir ne milijardinės, kurios paminėtos „Panama papers“ dokumentuose, „ofšorai“ tikrovėje – tai trilijoninės sumos. O jei taip, tai paviešinta informacija yra tik aisbergo viršūnės maža dalelytė. Ar bus daugiau pateikta informacijos, ar ties tuo, kas jau pateikta, viskas apsiribos, čia parodys ateitis.

Tačiau greičiausiai tokios informacijos dar bus ir labai daug. Tikslas – esamų „ofšorinių“ zonų likvidavimas, nes ten sukasi labai dideli pinigai, apie kuriuos mažai kas turi supratimą. O kai pasaulį kamuoja skolos ir krizės, pasaulinio masto stambiam kapitalui, stambioms korporacijoms reikalingos finansinės injekcijosper, per daug didelė prabanga, kad tos sumos liktų nepastebėtos, nematomos, nekliudomos.

Jau 2012 metais buvo parengta ataskaita apie “ofšorus“, bet ta ataskaita liko praktiškai nepastebėta. Joje kalbama, kad per „ofšorus“ yra išplauta apie 9,4 trilijonai dolerių iš 139 valstybių. Pirmoje vietoje minima Kinija, antroje – Rusija. Beje, šiandien badaujanti Ukraina ataskaitoje neatrodo labai badaujanti, nes ji per „ofšorus“ praplovė 167 milijardus.

Vertinant 2012 metų pateiktą ataskaitą apie „ofšorus“ ir ją lyginant su „Panama papers“, tai „Panama papers“ pateikti skaičiai yra mikroskopinės dalelytės iš to, kas dar nepateikta. O be to, nuo 2012 metų praėjo dar 4 metai, ir plaunamos per „ofšorus“ sumos tik didėjo, o ne mažėjo.

Suprantama ir tai, kad ne visos minimos sumos yra kriminalinio pobūdžio. Bet jei kriminaliniai pinigai nuo bendros sumos tėra tik 10%, tai ir tie 10% yra milžiniškos neaiškios – nežinomos kilmės pinigų sumos.

„Panama papers“ informacijos paskelbimo tikslas greičiausiai yra „ofšorinių“ zonų likvidavimas, arba tai yra bandymas sugriežtinti, galimai ir net pilnai perimti „ofšorinių“ zonų veiklos kontrolę. Juk ne taip seniai panašiai buvo suduotas smūgis ramiai Šveicarijos bankininkystės prieplaukai, kai Šveicarijos bankai buvo priversti dalintis informacija su JAV. Po to panašiai buvo sugriauta rami Kipro prieplauka. Dabar atėjo metas Panamos prieplaukai. Kyla klausiams: kas bus sekantis?

Tad „Panama papers“ informacijos paskelbimo tikslas tikrai nėra tik apdergti mūsų politikų ir medijų neapsakomai numylėto V. Putino šlepetes. Greičiausiai „ofšorinės“ zonos bus sukurtos kitur ir jas valdys bei kontroliuos būtent tie, kas užsakė šią informaciją. Ir jau visai kiti „ofšorinių“ zonų šeimininkai pasiūlys savo paslaugas, ir trilijoninės sumos suksis toliau.

Dar daugiau sukelia abejonių tai, kad ši informacija surinkta žurnalistų – greičiausiai žurnalistai yra tik priemonė informacijos išviešinimui. Pinigų judėjimus nesudėtinga atsekti per bankinę komunikacinę SWIFT sistemą, nes visi mokėjimai vyko ir vyksta būtent per šią sistemą.

Tačiau kalbant apie „ofšorus“, čia yra kiek kitaip – šeimininkai, pinigų savininkai visada yra anoniminiai, nors stebint pinigų kelią, galima atsekti, iš kur ir kur atėjo pinigai, bei kiek. Kitaip sakant, nesudėtinga nustatyti, iš kur dingo milijardas dolerių ir kur jis atsirado. Bet, kaip taisyklė, pinigai pervedami ne tik anonimiškai, bet ir netikriems ir anoniminiams savininkams – tam ir vadinasi „ofšorai“. Formaliai įrodyti, kas yra „ofšorų“ tikri šeimininkai, savininkai – neįmanoma.

Beje, Lietuva rimtai neminima nei vienoje, nei kitoje ataskaitoje. Greičiausiai todėl, kad lietuvių išplautos sumos nelabai siekia milijardą. Matyt, išplauta, jeigu palygintume su kitais, labai maža suma, nes esame maža valstybė.

Rimas Armaitis

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!