- Reklama -

ES vėliava. sxc.hu nuotr.

Briuselyje 28 ES valstybių bei vyriausybių vadovai ir Ukrainos Ministras Pirmininkas Arsenijus Jeceniukas pasirašė ES ir Ukrainos asociacijos sutarties politinę dalį. Taip pat pakartotas įsipareigojimas pasirašyti likusią šio susitarimo dalį, apimančią laisvosios prekybos erdvę.

Sutartį Lietuvos vardu pasirašė Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Šalies vadovė pabrėžė, jog Asociacijos sutartis yra strateginis ES ir Ukrainos apsisprendimas kurti abipusę partnerystę, pagrįstą demokratijos principais.

„Ukraina pasirinko Europą, o Europa – Ukrainą. Asociacijos sutartis yra politinis žingsnis, kuris grėsmių akivaizdoje demonstruoja tvirtą Europos Sąjungos įsipareigojimą Ukrainai”, – sakė Prezidentė.

Ukrainos sprendimas eiti europiniu keliu, pasak Prezidentės, turės lemiamą įtaką valstybės pažangai ir žmonių gerovei. Jis rodo, kad Ukraina yra pasirengusi įgyvendinti šalies vystymuisi gyvybiškai svarbias reformas, kovoti su korupcija, stiprinti teisinę sistemą, ekonomikoje pritaikyti vakarietiškas normas ir standartus.

Šalies vadovės teigimu, nerimą kelia tai, kad Rusijos vykdomi veiksmai dar labiau blogina Ukrainos ekonominę padėtį. Todėl dabar pagrindinis ES uždavinys kuo greičiau padėti Ukrainai stabilizuoti valstybės ekonomiką. ES yra jau sutarusi dėl 11 milijardų eurų paramos.

Penktadienį patvirtintose Europos Vadovų Tarybos išvadose pakartojama, jog ES remia Ukrainos teritorinį vientisumą, ir pabrėžta, kad Europa nepripažįsta neteisėto referendumo Kryme, šiurkščiai pažeidusio Ukrainos Konstituciją. ES taip pat griežtai smerkia Krymo ir Sevastopolio aneksiją. Europos Vadovų Taryba neatmetė galimybės imtis papildomų priemonių, jei Rusija toliau destabilizuos padėtį Ukrainoje, ir pavedė Europos Komisijai bei šalims narėms paruošti galimas papildomas tikslines priemones Rusijai.

ES sutarė dėl išplėsto asmenų sąrašo, kuriems bus neišduodamos ES vizos, o jų finansinės lėšos Europos bankuose bus įšaldytos. ES taip pat atšaukė ES ir Rusijos viršūnių susitikimą ir palaiko derybų įšaldymą dėl Rusijos narystės Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje bei Tarptautinėje energetikos agentūroje.

Europos Sąjunga paragino kuo greičiau išsiųsti ESBO misiją į Ukrainą. Jei artimiausiomis dienomis nebus sutarta dėl ESBO misijos, ES bus pasirengusi siųsti savo misiją.

Išvadose taip pat pabrėžtas ketinimas iki šių metų birželio su Gruzija ir Moldova pasirašyti Asociacijos sutartis, kurios buvo parafuotos praėjusių metų lapkritį Vilniaus viršūnių susitikime.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!