- Reklama -
Seimo Pirmininko pavaduotojas ir Europos reikalų komiteto pirmininkas Gediminas Kirkilas. KK nuotr.

„Lietuva niekada nepamirš ir visada bus dėkinga Islandijai už tai, 1991 m. ji buvo pirmoji iš pasaulio valstybių, suteikusi Lietuvai tarptautinį pripažinimą. Savo ruožtu Lietuva palaiko Islandiją ir yra suinteresuota tuo, kad ji toliau tęstų derybas dėl narystės Europos Sąjungoje nepaisant to, kad balandį Islandijoje vyksiančiuose parlamento rinkimuose gali laimėti Nepriklausomybės partija, pasisakanti prieš Islandijos įstojimą į ES ir už narystės derybų nutraukimą,“ – vasario 11 d. susitikime su Islandijos vyriausiuoju derybininku narystės derybose su Europos Sąjunga (ES), ambasadoriumi Stefanu Haukuru Johanesonu (Stefan Haukur Johannesson) sakė Seimo Pirmininko pavaduotojas ir Europos reikalų komiteto pirmininkas Gediminas Kirkilas.

Vyriausiasis Islandijos derybininkas teigė esąs nusiteikęs optimistiškai dėl Islandijos tolimesnės ES narystės derybų eigos. Jis padėkojo Lietuvai už bendradarbiavimą ir jos nuolatinę paramą Islandijai tiek ES narystės derybų procese, tiek tarptautinėje politikoje apskritai. S. H. Johanesonas tvirtino, kad Islandija nuoširdžiai įvertins bet kokią Lietuvos pagalbą ES narystės derybose šios pirmininkavimo ES Tarybai metu antrąjį 2013-ųjų pusmetį.

G. Kirkilas taip pat išreiškė Lietuvos palaikymą Islandijai dėl jos veiksmingo dalyvavimo ES vidaus rinkoje bei dėl jos monetarinių problemų, kilusių su pasauline finansine ir ekonomine krize, bei ekologinių klausimų, susijusių su unikalios Islandijos gamtos apsauga, sprendimo. Jo nuomone, abiems valstybėms labai svarbu stiprinti tarpparlamentinį bendradarbiavimą ir prisidėti prie Šiaurės-Baltijos Europos regiono stiprinimo.

Europos reikalų komiteto pirmininkas išsakė ir viltį, kad Islandijai pavyks išspręsti jautrius, su žuvininkyste susijusius klausimus. Žuvininkystė yra gyvybiškai svarbi Islandijos ekonomikos šaka, kurios produktai sudaro net 43.3 proc. viso šalies eksporto. Pastaruosius keletą metų Islandija ir Farerų salos iš vienos pusės bei ES ir Norvegija iš kitos pusės nesutaria dėl skumbrių kvotų pasiskirstymo. Islandija ir Farerų salos vienašališkai nusistatė sau skumbrių sugavimo kvotas, kurios ženkliai viršija ankstesnes. Dėl to Islandijai gresia ES sankcijos, tačiau 2013 m. vasario pradžioje Islandijos vyriausybė pranešė, kad yra pasirengusi vienašališkai susimažinti savo skumbrių sugavimo kvotą, taip tikėdamasi išvengti ES sankcijų.

Islandijos politinės partijos ir visuomenė yra pasidalijusi šalies narystės ES atžvilgiu. Iš dabartinių valdančiųjų – Socialdemokratų aljansas yra proeuropietiškas, o Kairiųjų-žaliųjų judėjimas ES narystės klausimu susiskaldęs. Š.m. sausį valdančiosios partijos priėmė susitarimą, kuriame vyriausybė raginama artimiausius mėnesius, t.y., iki parlamento rinkimų balandį, pristabdyti Islandijos narystės derybų procesą, derybų nenutraukiant, bet neatidarant naujų derybinių skyrių, įskaitant ir žuvininkystės. Tuo tarpu dabartinė opozicija – Nepriklausomybės partija, kuriai visuomenės nuomonių apklausos žada pergalę parlamento rinkimuose balandį, yra prieš Islandijos narystę ES. 2013 m. sausio mėn. visuomenės nuomonės apklausa parodė, kad 48.5 proc. islandų pageidauja, kad narystės derybos su ES būtų užbaigtos, ir narystės klausimas būtų pateiktas nacionaliniam referendumui, o 36.4 proc. remia Islandijos kandidatūros į ES nares atsiėmimą.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!