- Reklama -
Molėtų meras Saulius Jauneika. TVtopo archyvo nuotr.
Molėtų meras Saulius Jauneika. TVtopo archyvo nuotr.

Rugsėjo 29-ątą dieną visame pasaulyje yra minima Pasaulinė širdies diena. Jos proga Lietuvos kardiologai vienbalsiai ragina puoselėti širdies sveikatą, koreguoti rizikos veiksnius ir neignoruoti pirmųjų organizmo siunčiamų signalų. Apie savo patirtį sutiko papasakoti ir Molėtų rajono meras Saulius Jauneika, kuriam būtent medikų budrumas dovanojo antrą šansą gyventi.
Šiais metais Lietuvos širdies asociacija kartu su Pasauline širdies federacija Pasaulinę širdies dieną pasitinka su šūkiu – kovokite su širdies ir kraujagyslių ligomis iš širdies. Tai reiškia supratingai ir atsakingai rūpintis savo širdies sveikata, rinktis sveiką ir aktyvų gyvenimo būdą. Pasak Lietuvos kardiologų draugijos prezidentės prof. Jelenos Čelutkienės, daugelis širdies ligų – yra išvengiamos, svarbiausia, stebėti ir laiku koreguoti rizikos veiksnius.
„Kalbant apie širdies ligas, be galo svarbi tampa širdies rizikos veiksnių korekcija. Subalansuota mityba ir aktyvi fizinė veikla yra būtina, tačiau be vaistų nepasikeis žmonių rizika susirgti miokardo infarktu. Vieni pagrindinių rodiklių – cholesterolio koncentracija kraujyje, aukštas kraujospūdis, nutukimas, rūkymas. Žinoma, yra rizikos veiksnių, kurių koreguoti negalime, pavyzdžiui, paveldimumo ar natūralaus žmogaus senėjimo, tačiau kitais atvejais riziką galima sumažinti vien renkantis sveikesnį gyvenimo būdą“, – teigia VUL Santaros klinikų Kardiologijos ir angiologijos centro gydytoja kardiologė, Lietuvos kardiologų draugijos prezidentė prof. Jelena Čelutkienė.

Jelena Čelutkienė
Pasak profesorės, kalbant apie padidėjusį cholesterolio kiekį, dėmesys yra kreipiamas į mažojo tankio cholesterolį, kuris formuoja aterosklerozines plokšteles. Sveikam žmogui jis turėtų neviršyti 3,0 mmol/l, tačiau neretai gydytojai pacientų kraujo tyrimuose išvysta gerokai didesnius rodiklius.
„Sveika mityba ir judrus laisvalaikis yra puiki prevencinė priemonė, tačiau veiksmingiausias būdas, mažinantis „blogojo“ cholesterolio kiekį kraujyje, yra vaistai. Vieni tokių – statinai, kurie taip pat stabilizuoja aterosklerozines plokšteles, turi antiuždegiminį poveikį. Jų dėka galima koreguoti miokardo infarkto, insulto ar kitų širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnius“, – pasakoja prof. J. Čelutkienė.
Bendra šalies gyventojų sveikata ypač susirūpino ir Molėtų miestas. Idėja šį miestą paversti sveikų širdžių miestu gimė neatsitiktinai, mat Molėtų rajonas meras Saulius Jauneika pats turi asmeninės patirties šia tema. Prieš šešerius metus atsitiko taip, kad Saulius Jauneika, dar nebūdamas meru, parduotuvėje pasijuto labai prastai, tačiau, kaip neretai elgiasi vyrai, jis ne iš karto ryžosi kreiptis pagalbos. Laimei, paragintas žmonos, jis laiku nuvyko į gydymo įstaigą, kurioje jam buvo atlikta sudėtinga operacija.
„Tai buvo eilinis penktadienis ir kuomet pasijutau blogai, žmonos įkalbėtas, pasiryžau nuvažiuoti į priėmimo skyrių. Būtent gydytojų operatyvumas ir suteikė man antrą šansą gyvenime. Man buvo atlikta kraujagyslių šuntavimo operacija. Tariu nuoširdų ačiū tiek žmonai, tiek Molėtų ligoninės priėmimo skyriui, o ypač Santaros klinikų kardiochirurgui Jurgiui Verižnikovui, už atliktą širdies operaciją ir suteiktą galimybę man antrą kartą gyventi“, – jautrius žodžius renka Molėtų rajono meras S. Jauneika.
Lietuvoje miokardo infarktu sergantiems pacientams pagalba teikiama pagal klasterių principą – šalyje veikia penki centrai, kurie nuolat yra pasiruošę skubiai ir nedelsiant priimti pacientus su šia liga. Tuose centruose jiems gali būti suteikta kuo greičiau kraujagyslės atvėrimo procedūra. Širdies chirurgas J. Verižnikovas, prisimindamas Molėtų mero istoriją, atviravo, jog tuo metu mero S. Jauneikos širdies kraujagyslės dirbo vos 5 proc. pajėgumu.

Jurgis Verižnikovas
„Kiekvieną dieną mes pasitinkame su naujais iššūkiais ir visais įmanomais būdais stengiamės, jog žmogui būtų geriau. Yra daug priežasčių, kurios sukelia širdies ir kraujagyslių ligas, pradedant nuo rūkymo, cukrinio diabeto, nutukimo, aukšto kraujospūdžio, padidinto cholesterolio. Viskas priklauso nuo to, kaip mes gyvenam ir labai dažnai patys sau pakenkiam. Širdies dienos proga norėtųsi atkreipti dėmesį į tai, kaip reiktų gyventi, jog nesukeltume nereikalingų bėdų. Malonu, jeigu mes pasitelkę visą savo žinojimą ir darbą, sugebam padėti žmonėm“, – pasakoja VUL Santaros klinikų Širdies ir chirurgijos centro širdies chirurgas gyd. J. Verižnikovas.
Molėtų rajono meras aktyviai prisideda prie to, jog gamtos apdovanotame mieste būtų visos sąlygos aktyviam laisvalaikiui: čia įrengti treniruokliai, sporto aikštelės, 8 km takas aplink ežerą, stadionas, riedlenčių parkai, nutiesti dviračių takai. Meras atsakingai klauso ir gydytojų rekomendacijų, taip užkirsdamas kelią galimam širdies bėdų pasikartojimui.
„Visą tą laikotarpį susidūriau su nuoširdžiu medikų rūpesčiu, sistemingai vartoju gydytojų paskirtus vaistus, mažinančius cholesterolio kiekį, kraujospūdį, reguliuojančius kraujo tirštumą. Stengiuosi visas rekomendacijas vykdyti kaip įmanoma sąžiningiau, dėl savęs. Mes patys turime save saugoti, tada bus lengviau ir medikams, tačiau gyvenime taip jau būna, kad kol esi jaunas ir sveikas, galvoji, kad visada taip ir liks“, – sako S. Jauneika.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!