- Reklama -

Vitalijus Balkus

„Konstitucija, kuri neveikia, tėra graži dekoracija“, – sako piliečių grupė, š. m. liepos 16 d., pirmadienį, 14 val., V. Kudirkos aikštėje, Vilniuje, sumaniusi akciją, kurios metu iš Lietuvos Respublikos Konstitucijos bus teatralizuotai pašalinti tie straipsniai, kurie, akcijos rengėjų nuomone, iš tikrųjų neveikia, neatitinka tikrovės ir tarnauja tik kaip graži dekoracija. Tokie „dekoratyvūs“ straipsniai, kurių akcijos organizatoriai Konstitucijoje priskaičiavo net 12, bus pakeisti kitais – realiais, atitinkančiais socialinę Lietuvos tikrovę. Pavyzdžiui, 36-asis Konstitucijos straipsnis „Negalima drausti ar trukdyti piliečiams rinktis be ginklo į taikius susirinkimus“ bus pakeistas kitu, kur kas tikroviškesniu: „Negalima drausti ar trukdyti piliečiams rinktis be ginklo į taikius susirinkimus, jei šie tiesiogiai nekenkia valdančiojo elito interesams“.

„Aišku, Lietuvos Konstitucija galėtų suteikti piliečiams daug daugiau laisvių ir taip neriboti jų veiksmų. Bet tai tolimos ateities projektas. Šiandien mums svarbu, kad būtų užtikrintas esamos Konstitucijos laikymasis. Juk šiandien mūsų Konstitucija pasidarė panaši į bevertį popierių su deklaratyviais lozungais, kurių valdžia nė nemano laikytis. Štai šiuos lozungus mes ir norime pašalinti, kad atimtume iš valdžios bet kokią galimybę dangstytis gražiais, bet tuščiais žodžiais“, – sako Vitalijus Balkus, vienas iš akcijos organizatorių.

Šia vieša akcija bus siekiama atkreipti visuomenės ir žiniasklaidos dėmesį į nuolatinius Lietuvos piliečių konstitucinių teisių pažeidimus bei jų pilietinių galių mažinimą. Akcijos organizatoriai siūlys ir racionalų sprendimą, kaip išvengti vis dažnėjančių Konstitucijos pažeidinėjimų iš valdžios pusės. Jų manymu, būtini sisteminiai pokyčiai – šiandien dominuojančią atstovaujamąją demokratiją būtina keisti tiesiogine demokratija ir suteikti piliečiams kur kas daugiau teisių, kad jie galėtų patys prisiimti atsakomybę už Konstitucijos laikymąsi.

Akcijos „Konstitucija be dekoracijų“ organizatoriai mano, kad šiandien realiai neveikia ir yra nuolat pažeidinėjami šie LR Konstitucijos straipsniai: 4-as, 6-as, 9-as, 25-as, 29-as, 33-ias, 36-as, 44-as, 49-as, 50-as ir 54-as. Tai straipsniai, kuriuose kalbama apie piliečių teisę tiesiogiai priimti šaliai svarbius sprendimus, reikšti savo nuomonę, rinktis į susirinkimus, stoti į profesines sąjungas, rūpintis gamtos apsauga ir pan. Visi jie susilauks negailestingo susirinkusiųjų verdikto ir bus be gailesčio išbraukti iš Konstitucijos, kad jų vietoje atsirastų galbūt ne tokie iškilūs, bet mūsų šalies politinę realybę gerai atspindintys teiginiai.

„Demonstratyviai pakeisdami nuo realybės nutolusius Konstitucijos straipsnius, mes išreiškiame pagarbą šiam svarbiam dokumentui. Konstitucija priėmėme mes patys – mes patys turime ją keisti ir tobulinti. Todėl iš anksto atmetu visus galimus dogmatikų kaltinimus. Mūsų veiksmai – ne patyčių, o pagarbos ir dėmesio pagrindiniam šalies įstatymui ženklas”, – aiškina kitas akcijos sumanytojas Tomas Žalalis.

Visi sprendimai dėl Konstitucijos straipsnių akcijos metu bus priimami vadovaujantis tiesioginės demokratijos principais. Visiems norintiems pasisakyti bus skirtas „laisvasis megafonas“. Renginio metu draudžiama totalitarinių režimų simbolika ir jų stilizuoti atvaizdai. Nepageidaujama ir politinių partijų simbolika.

Vitalijus Balkus

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!