- Reklama -

Vyriausybė pritarė naujam socialiniam modeliui. KK nuotr.

Šiandien Vyriausybės pasitarime pritarta esminiams šalies socialinės politikos sistemos pokyčiams. Posėdžio dalyviams pristatytas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos iniciatyva ekspertų darbo grupės parengtas socialinis modelis, kurį apibrėžia naujo Darbo kodekso projektas, Užimtumo, SODROS, Pensijų įstatymų bei juos lydinčių teisės aktų projektai. Jų tikslas – naujos darbo vietos ir didesni atlyginimai, stipri ir konkurencinga Lietuva tarptautinėse rinkose, palankesnės sąlygos įsidarbinti jaunimui, darbo ieškantiems asmenims, pagerinti jaunų šeimų, bedarbių, būsimųjų pensininkų padėtį, „Sodros“ biudžeto deficito klausimą.

„Nebegalime delsti su darbo santykių, socialinio draudimo pertvarka. Privalome sustiprinti Lietuvos konkurencingumą pritraukiant investicijas, sudaryti žmonėms sąlygas uždirbti gausesnes pajamas ir gauti didesnes pensijas, – sako Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.

Pasitarime pritarta naujai siūlomai darbo sutarčių įvairovei, lankstesniam darbo laiko reguliavimui – darbuotojas turės daugiau galimybių derinti šeimą ir darbą.

Pavyzdžiui, tai reiškia, kad darbuotojas galės paprašyti darbdavio dirbti keturias dienas po 10 valandų, o penktąją dieną turėti laisvadienį arba pirmas keturias dienas dirbti savo darbo vietoje, o penktąją – iš namų.

Keisis ir pensijų apskaičiavimo ir mokėjimo tvarka, ji taps atviresnė ir palankesnė būsimiesiems pensininkams. Vietoj dabar galiojančio asmens draudžiamųjų pajamų vidurkio koeficiento siūloma įvesti apskaitos vienetų sistemą. Darbuotojai matys, kaip jų mokamos įmokos kaupia jiems pensiją – didesnės įmokos garantuoja didesnę pensiją.

Siekiant paskatinti darbo užmokesčio augimą siūloma per 12 metų po 1 procentinį punktą mažinti pensijų socialinio draudimo tarifą.

Taip pat nuspręsta nustatyti automatinį pensijų indeksavimą. Pensijų rodikliai (bazinė pensija, apskaitos vieneto vertė) kiekvienais metais būtų indeksuojama pagal nustatyta tvarka apskaičiuotą indeksavimo koeficientą, kurio dydis priklausytų nuo darbo užmokesčio fondo augimo per kelerius metus.

Taip pat išlaikomos garantijos nėščioms moterims ir asmenims auginantiems vaikus (darbo vieta išlaikoma iki vaikui sueina 3 metai), o terminuotą darbo sutartį būtų galima nutraukti ne po 3 mėnesių, kaip yra dabar, o po 4 mėnesių nuo vaiko gimimo.

Numatoma, jog trumpiau arba per pastaruosius penkerius metus su didesniais pertrūkiais dirbusios moterys galės gauti motinystės išmokas. Siūloma įteisinti lankstesnius ligos ir motinystės socialinio draudimo stažo reikalavimus asmenims, kai motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmoka mokama ir tiems asmenims, kurie šį stažą turi per ilgesnį laikotarpį (60 mėnesių). Be to, besimokantis jaunimas valstybės lėšomis būtų draudžiamas motinystės ir tėvystės pašalpoms gauti.

Premjeras A. Butkevičius pabrėžia, jog visi šie pakeitimai per trejus–penkerius metus sukurs naujas ir kokybiškas darbo vietas, o mokami mokesčiai su kaupu padengs socialiniam modeliui įgyvendinti reikalingas lėšas.

Vyriausybė atsižvelgė į pasiūlymą prailginti pastabų teikimo terminą ir pratęsė galutinę datą iki birželio 8 dienos.

„Raginu socialinius partnerius, suinteresuotas institucijas prie darbo stalo siekti kompromisų, kad sukurtume kokybiškai naujas sąlygas Lietuvos ekonominiam augimui ir žmonių gerovei“, – pabrėžia Vyriausybės vadovas A. Butkevičius.

Įstatymų paketas Seimui bus pateiktas birželio pradžioje.

LRV inf.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!