Tuberkuliozės gydymas šiandien – iššūkiai ir inovacijos

0
290
š kairės: alergologė-klinikinė imunologė J. Greičiuvienė, gydytoja pulmonologė A. Žaliukienė, slaugytoja A. Škerbienė, gydytojas pulmonologas J. Lideikis; už nugaros: vydaus ligų gydytojas A. Jokšas
- Reklama -

Rugsėjo mėnesio pabaigoje Respublikinės Šiaulių ligoninės Tuberkuliozės ir plaučių ligų klinika organizavo nuotolinę tiesioginės transliacijos konferenciją „Dar kartą apie tuberkuliozę“. Diskutuota apie aktualumo neprarandančią tuberkuliozės gydymo problematiką ir intervencinės pulmonologijos galimybes tuberkuliozės diagnostikoje.

Tuberkuliozės ir plaučių ligų klinikos vadovė, Asta Žaliukienė pastebėjo, kad nepaisant to, jog tuberkulioze sergančių žmonių skaičius Lietuvoje mažėja, nerimą kelia vaistams atsparių tuberkuliozės atvejų skaičius.

„Tuberkuliozė – viena seniausių ligų apie kurią, regis, žinome labai daug, tačiau, kai susergame patys ar artimas – sutrinkame. Kyla klausimų – ar kažką užkrėsiu? ar galiu gydytis namuose? ar pasveiksiu? Konferencijos tikslas – dalintis naujovėmis ne tik su medikų bendruomene, bet ir edukuoti visuomenę, nes matome poreikį ir būtinybę. Tuberkuliozės skyrius šiuo metu pilnas – nuo šių metų pavasario atsinaujintame skyriuje turime 25 lovas, skirtas gydyti sergančius tuberkulioze. Palatos nedidelės ir jaukios, aprūpintos dušais, televizoriais, šaldytuvais, spintelėmis. Stengiamės, kad gydymo laikas neprailgtų ir aplinka būtų artimesnė namams“, – mintimis dalijosi A. Žaliukienė.

Tuberkuliozės keliami iššūkiai šiandien

Tuberkuliozė – liga su kuria žmonija susiduria nuo senų laikų, tačiau iššūkių jos gydyme netrūksta ir šiandien. Vidaus ligų gydytojas Augustinas Jokšas atkreipia dėmesį, kad tuberkuliozė yra infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija, kuri plinta per orą su dalelėmis (oro lašeliniu būdu).

„Pagrindinis šių mikobakterijų šaltinis yra žmogus, sergantis atvira plaučių tuberkuliozės forma, kurią būtina gydyti. Kitu atveju negydomas tuberkulioze sergantis žmogus gali ne tik užkrėsti kitus, bet ir mirti“, – ligos eigą trumpai aptaria gydytojas ir priduria, kad žmogus, įkvėpęs tuberkuliozės mikobakterijomis užteršto oro, gali tapti infekuotu, tačiau ne visi infekuoti asmenys gali susirgti. Tokiu atveju svarbu sekti savo sveikatos būklę, atlikti reikalingus tyrimus ir turėti omenyje pagrindinius tuberkuliozei būdingus požymius.

Šiandien viena aktualiausių problemų tuberkuliozės gydyme ir diagnostiokoje – atspari vaistams ligos forma, kai nustatyta mikobakterija yra atspari vienam ar keliems vaistams, skirtiems ligai gydyti.

Gydytoja Jūratė Greičiuvienė sako, kad tuberkuliozės gydyme svarbus nuoseklumas – būtina užtikrinti, kad ligonis suvartotų visus jam paskirtus vaistus: „Gydyti reikia tiek laiko, kiek reikia pacientui visiškai pasveikti, net, jei ligonio būklė pagerėjo. Įgytas atsparumas vaistams gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, tačiau dažniausiai taip nutinka dėl nepabaigto, nutraukto ar netinkamo tuberkuliozės gydymo. Tokiu atveju gydymo trukmė prailgėja iki 2-jų ir daugiau metų“.

Intervencinės pulmonologijos galimybės tuberkuliozės diagnostikoje

Gydytojas pulmonologas Justas Lideikis sako, kad šiandien gydant itin sudėtingas vėžines tuberkuliozės formas būtina remtis medicinos inovacijomis. Jos diegiamos ir Respublikinės Šiaulių ligoninės Tuberkuliozės ir plaučių ligų klinikoje. Čia pavasario pradžioje pradėta dirbti su nauju video bronchoskopu, kuris turi pačią moderniausią video sistemą.

„Inovatyvi įranga leidžia plėtoti intervencinę pulmonologiją ir lygiuotis pasaulinio lygio klinikose atliekamas procedūras. Atliekant bronchoskopiją specialiu endoskopu – ilgu, plonu vamzdelio formos prietaisu, turinčiu optinę sistemą ir įdiegtą šviesos šaltinį, nuodugniai apžiūrimi kvėpavimo takai – gerklos, nosiaryklė, trachėja, bronchai. Esant reikalui paimamas pasėlis ir tyrimai dėl plaučių tuberkuliozės ar kitos kvėpavimo takų infekcijos.

Gydymo efektyvumas – paciento rankose

Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis, Lietuvoje laikomasi nuostatos, kad pagrindinės tuberkuliozės profilaktikos ir kontrolės priemonės – sėkmingas tuberkulioze sergančiųjų išaiškinimas ir nuoseklus sergančiųjų gydymas.

Šiuos uždavinius įgyvendinti padeda tiesiogiai stebimas trumpo tuberkuliozės gydymo kursas (angl. directly observed treatment, short course therapy, toliau – DOTS), kurio metu tuberkulioze sergantis pacientas išgeria vaistus DOTS kabinete stebint sveikatos priežiūros specialistui. Ši gydymo metodika skirta visiems besigydantiems tuberkuliozę ambulatoriškai.

„Tuberkuliozės ir plaučių ligų klinikoje esančio DOTS kabineto veikla pasiteisina maksimaliai. Čia dirbantys specialistai ne tik stebi kaip kasdien išgeriami vaistai, bet ir konsultuoja, aiškinasi vaistų šalutinių poveikių atsiradimo priežastis, stebi paciento būklę. Taigi pacientai specialistų priežiūroje laikosi gydymo režimo. DOTS kabineto slaugytoja Andželina Škerbienė džiaugiasi, kad prieš 5 metus atidaryto DOTS kabineto rezultatai džiugina – 2018 m.. išgydyti 33 pacientai, 2019 m. išgydyti 25 pacientai, 2020 m. išgydyti 27 pacientai, o 2021 m. 17 pacientų.

Bendrosios praktikos slaugytojos nuomone tuberkuliozės gydymo efektyvumas – paciento motyvacijos pasveikti klausimas: „Motyvacijos ir kantrybės stoka dažnai tampa pasveikti trikdančiais faktoriais. Labai svarbu norėti pasveikti ir bendradarbiauti su specialistais. Gydantis svarbu turėti kantrybės, kadangi gydymas trunka mažiausiai 6 mėnesius ir daugiau, visą laikotarpį svarbu laikytis gydymo režimo. Atsakingas vaistų vartojimas padeda ne tik geriau pasijusti pacientui, bet ir nebekelti grėsmės aplinkiniams“.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!