- Reklama -

A.Kubilių papiktino darbiečiai, pradėję protesto akcijas rengti pačioje Seimo plenarinių posėdžių salėje. Seimo opozicijos lyderio manymu, tai yra grubus konstitucinės ribos peržengimas. KK nuotr.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas, opozicijos lyderis Andrius Kubilius „Žinių radijo“ laidoje „Opozicija“ išsakė nuomonę, kad šis Prezidentės metinis pranešimas – vienas stipriausių, tačiau griežtai sukritikavo darbiečius, savo Seimo narių mandatus naudojančius savo partijos bylos reikalams spręsti.

Žemiau pateikiame A.Kubiliaus interviu „Žinių radijui“ ištrauką.

Prezidentės pranešimas – kaip niekad stiprus

-Gal pradėkime nuo Prezidentės metinio pranešimo. Palankiai vertinate?

-Aš manau, kad pranešimas buvo tikrai stiprus. Nesu lyginamosios analizės specialistas, bet iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad tai stipriausias Prezidentės metinis pranešimas per visus jos kadencijos metus. Mano manymu, tai yra kaip tik tai, ko Lietuvoje labai stigo ir stinga – apibendrinto kalbėjimo, pasakančio labai paprastus, bet labai svarbius dalykus.

Pirma, Lietuva iš tikrųjų gali būti sėkmės istorija, ir yra proveržio krypčių, kuriose esame daug pasiekę. Tai pripažįsta pasaulis, tik mes patys to sau negalime pasakyti, – kaip čia, šitoje ašarų pakalnėje, džiaugsiesi, kad esame kažko pasiekę.

Antras dalykas, Prezidentė labai tiksliai įvardijo tai, ką mes, politikai, esame įvardiję ne vieną kartą – mūsų regiono situaciją. Mes visada buvome, esame ir būsime nemažų geopolitinių įtampų regione. Ar kalbėtume apie energetinę nepriklausomybę, ar apie bendrus saugumo reikalus. Negalime nematyti to, kad gyvename Rusijos kaimynystėje, o Rusija per amžius buvo, yra ir bus šalis, kurios raida kartais mums kelia problemų. Tai Prezidentė subtiliai, bet labai teisingai įvardijo, atkreipdama dėmesį į tai, apie ką Lietuvoje mes ne tiek daug kalbame – apie vadinamąsias minkštąsias galias ir grėsmes, apie įtakas žmonių mąstymui, įvairias neskaidrias įtakas, ypač energetikoje.

Tie visi dalykai mums yra gerai žinomi, bet Prezidentė, įvilkdama į kondensuotą Lietuvos situacijos paveikslą, mano manymu, tai padarė labai stipriai. Kas be ko, įvardintos ir šių dienų problemos. Pasakymas, kad turime Vyriausybę, kuri per pusę metų vis dar ruošiasi pradėti dirbti, irgi yra labai taiklus.

Seimo pirmininkas minties nepagavo. O A.Kubilius?

– Buvo įvardinta dar viena problema – kad Lietuvoje galima „nusipirkti“ infarktą. Jūs supratote apie ką buvo kalbama? Kalbintas Seimo pirmininkas „Žinių radijo“ laidoje sakė nepagavo minties, o Jūs?

-Gaila, kad Pirmininkas, kai tai liečia jo „gimtąją“ partiją ar jos lyderius, kai ko nesupranta. Jis nesuprasta, ką reiškia Seime kabinti plakatus ir kodėl mes tai labai kritiškai vertiname. O juk jis yra Seimo primininkas, atsakingas už tvarką Seime.

Man atrodo, jis taip pat primiršo kai kuriuos [Darbo partijos] bylos nagrinėjimo aspektus, kai vienas iš kaltinamųjų, kitaip sakant jo partijos lyderis, staiga lemiamu momentu į posėdžius neatėjo, nes kilo problemų su sveikata. Kaip atrodo, tos problemos buvo tariamos.

Bandymas spausti teisėsaugą – akivaizdus

-Apie plakatus. Iš tikrųjų tai čia jau teisėsaugos dalykai prasideda, nes tuose plakatuose buvo kalba apie teisėsaugą, teismų darbą, apie tai, kad reikalaujama skaidraus teismų darbo. Darbiečiai taip pat siūlė, po to atsiėmė savo siūlymus, bet siūlė komisiją teismų darbui ištirti esant kontekstui, kai vyksta Darbo partijos byla. Kaip Jūs vertinate tokius siūlymus?

– Aš vertinu kaip visišką nesusipratimą, arba, kitaip sakant, kaip sąmoningą Konstitucijos laužymą. Visiškai akivaizdu, kad įtariamasis, kaltinamasis gali būti nepatenkintas teismo darbu. Seimo nariai, ministrai plakatais ar dalyvaudami mitinguose, darydami spaudimą teismui atsiduria arti ribos, kai būtų galima kelti klausimą, ar jie nepažeidžia Konstitucijos ir savo priesaikos.

Seimo statute labai aiškiai pasakyta, kad Seimo nario mandato negalima naudoti ne pagal paskirtį – ne valstybės, tautos, visuomenės interesų sprendimui. Čia mandatas pradedamas naudoti savo partijos, sakysime, bylos reikalams spręsti. Mano įsitikinimu, tai yra gana grubus konstitucinės ribos peržengimas.

– Siūlymas sudaryti komisiją irgi yra bandymas daryti įtaką?

-Akivaizdu, kad tai yra spaudimas teismams, prokurorams. Matome tas atakas nuolat. Siūloma sudaryti komisiją, po to parašai kažkodėl atsiimami, tačiau pasakoma, kad minties sudaryti komisiją neatsisakoma. Bandoma į Statutą įbrukti pataisas, kurios leistų Seimui labai laisvai, kelių balsų persvara, nepritarti, pvz., generalinio prokuroro ataskaitai, ir tada jau traktuoti, kad jis turi būti atleistas iš pareigų.

Matome visą seriją pasiūlymų ir sprendimų, kurie akivaizdžiai rodo, kad dalis valdančiosios koalicijos ar jų lyderiai, turintys problemų su teisėsauga, jaučiasi neramiai. Seimo nariams kartais atrodo, kad virš jų – tik dangus, kad galima daryti bet ką ir bet kaip. Noras savo poziciją išnaudoti – spausti teisėsaugą – matomas plika akimi.

Man atrodo, visos valdančiosios daugumos partijos tos ligos požymių turi nemažai – vienos daugiau, kitos mažiau. Štai garsioji Vilniaus vicemero socialdemokrato Adomavičiaus byla. Staiga viename iš dienraščių atsiranda aprašymas, kaip kažkas kažką provokavo, ir socialdemokratai skubiai bylos nagrinėjimą perkelia į socialdemokrato Petrošiaus vadovaujamą Seimo komisiją, kviečiasi teisėsaugos pareigūnus. Aš to niekaip kitaip negaliu įvardinti, kaip tik spaudimu teisėsaugai.

Kas bus su V.Uspaskichu?

-Toks pikantiškas klausimas: kaip Jūs galvojate, pagal tai, kaip vyksta teismas, prokurorų pasiūlymai, kas bus su V. Uspaskichu, pasodins jį ar ne?

-Aš tikrai nesiimu spėlioti, nes pats V. Uspaskichas tai gali traktuoti kaip spaudimą teismui, bet aš manau, tikiuosi, kad teismas bylą išnagrinės objektyviai. Prokuroro iškelti kaltinimai ir pasiūlyta bausmė man, kaip paprastam piliečiui, atrodo rimtai.

Kita vertus, tie skaičiai, kurie skamba byloje, kad partija naudojo apie dvi dešimtis milijonų litų neapskaitytų pinigų savo partinei veiklai, man atrodo, nėra tik kažkokių buhalterinių taisyklių ar mokesčių mokėjimo reikalas, tai yra pasikėsinimas labai dideliais pinigais į esminius konstitucinės demokratijos principus.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!