- Reklama -

Vyriausybės sprendimu nuo gegužės 1 d. atšaukiama ekstremalioji situacija dėl koronaviruso pandemijos. Tai reiškia, kad laikina, ekstremaliosios situacijos metu galiojusi nedarbingumo pažymėjimų išdavimo ir ligos išmokų mokėjimo tvarka taip pat nustoja galioti. Grįžus prie įprastos tvarkos, medikams, pareigūnams ar švietimo darbuotojams nebebus skiriamos padidintos ligos išmokos.

Nedarbingumo pažymėjimus per nuotolį gydytojai galės išduoti tik užkrečiamųjų ligų atvejais.

Pasibaigus ekstremaliai situacijai, sveikatos, visuomenės saugumo, viešosios tvarkos palaikymo, švietimo srityse dirbantiems žmonėms, užsikrėtusiems COVID-19 liga vykdant savo profesinę veiklą, nebebus skiriamos didesnės ligos išmokos. Laikino nedarbingumo metu jiems bus mokamos įprasto dydžio ligos išmokos, siekiančios 62,06 proc. išmokos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio.

Iki šiol šiems darbuotojams buvo mokamos 77,58 proc. išmokos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio ligos išmokos, kai darbdavys patvirtindavo, kad darbuotojas COVID-19 susirgo vykdydamas savo profesinės veiklos funkcijas.

Laikinoji tvarka nebegalios nuo gegužės 1 d. Tačiau darbuotojams, kuriems nedarbingumo pažymėjimas išduotas iki balandžio 30 d., paskirta padidinta ligos išmoka bus mokama tol, kol jie atgaus darbingumą, tai yra ir po gegužės 1 d.

Tiems darbuotojams, kurie vykdydami savo profesinę veiklą susirgs COVID-19 po gegužės 1 d. ir jiems bus išduotas nedarbingumo pažymėjimas po šios dienos, bus skiriama įprasto dydžio ligos išmoka.

Ar bus pokyčių tėvams slaugantiems sergančius vaikus?

Kadangi jau kurį laiką izoliacija po kontakto su sergančiu COVID-19 nebėra privaloma, o nuo gegužės 1 d. bus panaikinti visi ribojimai, susiję su koronaviruso pandemija, nedarbingumo pažymėjimai sergančio vaiko priežiūrai išduodami tokia pat tvarka, kaip ir prieš pandemiją.

Ligos išmoka už vaiko slaugą siekia 65,94 proc. išmokos gavėjo kompensuojamojo uždarbio  dydžio, ji gali būti mokama vienam iš tėvų ar globėjų.

Ar tiks nuotoliniu būdu išduodamas nedarbingumo pažymėjimas?

Jei susirgusiam žmogui pasireiškia negalavimai, atitinkantys užkrečiamosios ligos požymius, tik gydytojui nusprendus ir įvertinus užsikrėtimo riziką, nedarbingumo pažymėjimas galės būti išduodamas nuotoliniu būdu.

Visais kitais atvejais būtina tiesioginė konsultacija dėl nedarbingumo pažymėjimo išdavimo.

Svarbu prisiminti, kad gydytojo išduotas nedarbingumo pažymėjimas savaime nėra pagrindas skirti ligos išmoką. Norint gauti ligos išmoką iš „Sodros“, reikia būti apdraustam (tuo metu turėti darbo ar tarnybos santykius)  bei pirmajai ligos dienai būti įgijus ne trumpesnį kaip 3 mėnesių per paskutinius 12 mėnesių arba ne trumpesnį kaip 6 mėnesių per paskutinius 24 mėnesius ligos socialinio draudimo stažą.

Ligos išmokos dydis apskaičiuojamas kiekvienam asmeniui individualiai pagal jo draudžiamąsias pajamas, turėtas per paeiliui einančius tris mėnesius, buvusius prieš mėnesį iki mėnesio, kai žmogus susirgo. Pavyzdžiui, jei asmens laikinasis nedarbingumas prasidės 2022 m. gegužę, bus vertinamos sausio-kovo mėnesių draudžiamosios pajamos.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!