- Reklama -

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) antradienį nusprendė, kad byloje dėl neteisėto Saudo Arabijos piliečio Mustafa al-Hawsawio kalinimo buvo pažeista Europos žmogaus teisių konvencija. M. al-Hawsawi buvo kalinamas, kaip įtariama, slaptame JAV Centrinės žvalgybos agentūros (CŽA) kalėjime Lietuvoje.

Kaip rašoma EŽTT pranešime spaudai, teismas konstatavo, kad buvo pažeisti Europos žmogaus teisių konvencijos straipsniai, be kita ko, draudžiantys nežmonišką ar žeminantį elgesį, užtikrinantys teisę į teisingą bylos nagrinėjimą, taip pat teisę į laisvę ir saugumą, teisę į privataus gyvenimo gerbimą ir teisę į veiksmingas teisinės gynybos priemones.

EŽTT konstatavo pažeidimą dėl to, kad Lietuva neatliko tinkamo tyrimo dėl pareiškėjo atžvilgiu tariamai vykdytų veiksmų. Kartu, EŽTT nustatė Konvencijos pažeidimus dėl pareiškėjo programoje patirtų kankinimų, jo laisvės ir privataus bei šeimos gyvenimo apribojimų. Taip pat Lietuvai nustatyta atsakomybė dėl to, kad pareiškėjui kyla mirties bausmės grėsmė jurisdikcijoje, kurioje jam nebus užtikrintas Konvencijos teisingo teismo garantijas užtikrinantis procesas.

Teismas nusprendė, kad Lietuva turi atlyginti pareiškėjui 100 tūkst. eurų neturtinės žalos ir atlyginti jam atstovavusiai nevyriausybinei organizacijai REDRESS 30 tūkst. eurų bylinėjimosi išlaidų.

EŽTT taip pat nusprendė, kad šios bylos kontekste Lietuvai kyla pareiga imtis individualiųjų priemonių, siekiant pažeistų pareiškėjo teisių atkūrimo, kreipiantis į JAV valdžios institucijų atstovus, siekiant pašalinti ar bent jau, kiek įmanoma, sumažinti pareiškėjo patirtų Konvencijoje įtvirtintų teisių pažeidimų sukeltus padarinius, Lietuva yra taip pat įpareigota siekti, kad pareiškėjui nebūtų įvykdyta mirties bausmė. Be to, turi būti neatidėliotinai imtasi būtinų aktyvių veiksmų Lietuvoje vykdomame ikiteisminiame tyrime.

Lietuva dar neturi galutinio atsakymo dėl EŽTT sprendimo vykdymo

Kaip Eltai teigė teisingumo ministrės Ewelinos Dobrowolskos atstovas Paulius Žeimys, ministerija yra pasirengusi sumokėti EŽTT Saudo Arabijos piliečiui byloje priteistą kompensaciją.

„Teisingumo ministerija yra pasiruošusi išmokėti numatytą kompensaciją“, – nurodė P. Žeimys.

Tiesa, anot jo, dar nėra nutarta dėl EŽTT sprendimo byloje dėl neteisėto Saudo Arabijos piliečio kalinimo vykdymo. P. Žeimio teigimu, iki teismo sprendimo įsigaliojimo (balandžio 16 d.) Lietuva dar gali prašyti šios bylos peržiūrėjimo.

„Dar negalim patvirtinti galutinio sprendimo dėl teismo sprendimo vykdymo. Iki EŽTT sprendimo įsigaliojimo Lietuva gali prašyti, kad teismo sprendimas dar būtų perduotas nagrinėti EŽTT Didžiajai kolegijai“, – teigė P. Žeimys.

 

Lina Linkevičiūtė
ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti ELTA turinį be ELTA raštiško sutikimo draudžiama
- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!