- Reklama -

Seimo narė D.Mikutienė (Seimo archyvo nuotr.)

Nenorėdama pripažinti fakto ir iki šiol atkakliai tvirtinusi, kad nėra jokių įrodymų, jog mobiliojo ryšio tinklų skleidžiama elektromagnetinė spinduliuotė gali būti piktybinių navikų priežastimi, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) kapituliavo. Remdamasi mokslininkų ir ekspertų, atstovaujančių 14 pasaulio šalių, grupės atlikto tyrimo išvadomis, PSO priklausanti Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra riziką patvirtino.

Pasak ekspertų, sukaupti įrodymai liudija, kad naudojimasis mobiliaisiais telefonais gali padidinti susirgimo kai kuriomis smegenų vėžio formomis riziką. Elektromagnetinės bangos pripažintos antros grupės kancerogenais, t.y. galinčiomis sukelti vėžinius susirgimus. Naujausių, kelis dešimtmečius trukusių PSO tyrimų rezultatai rodo, kad ilgas mobiliojo telefono naudojimas gali padidinti gliomos riziką dvigubai, kenkti sveikatai ir net būti vėžinių susirgimų priežastimi.

„Šie duomenys ir pagaliau PSO paskelbta informacija yra ypač aktuali Lietuvai. Pasaulyje jau keli dešimtmečiai publikuojama daugybė mokslinių tyrimų, Lietuvoje mokslininkas, radiofizikas prof. Jonas Grigas daugiau nei 20 metų skelbia įspėjančius mokslinius straipsnius ir tyrimus. O kas prisiims atsakomybę už nereglamentuotą sritį ir įvertins kokiais mąstais tai atsiliepė žmonių sveikatai, kol apsisuka biurokratinė mašina ir paskelbiama atseit „oficiali“ informacija. Ne paslaptis, kad pas mus mobiliojo ryšio skvarba yra viena didžiausių Europoje. Baugina tai, kad vis daugiau ir vis jaunesnio amžiaus vaikai naudojasi mobiliaisiais telefonais. Vaikai mūsų jautriausia visuomenės dalis, todėl kol dar nepajutome katastrofiškų padarinių mes privalome ją apsaugoti“, — teigia Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Dangutė Mikutienė.

Mokslininkai teigia, kad mobiliųjų telefonų poveikis vaikų sveikatai yra didesnis nei suaugusiems, nes jų galva mažesnė (mažesnis spinduliuotės veikiamas plotas) ir jų organizme daugiau vandens (vandenį šios bangos veikia stipriau). Gydytojai perspėja dėl galimo poveikio sveikatai ir rekomenduoja šį vaikų įprotį riboti. Tuo tarpu psichologai teigia, kad vaikui intensyviai besinaudojant telefonu jis gali susirgti liga, kurios pagrindinis požymis — vadinamasis „suerzinto silpnumo sindromas“. Jauno mokyklinio amžiaus vaikams šis sindromas pasireiškia pastoviu kaprizingumu, o vyresnių vaikų tarpe emocijų nevaldymu ir nuotaikų kaita. Tolimesnėje ligos eigoje atsiranda nemiga, miegas tampa neramus, atsibudus ryte gali pasireikšti pykinimas, jie skundžiasi dažnais galvos skausmais. Mokyklinio amžiaus vaikams dėl koncentracijos sumažėjimo atsiranda sunkumai moksluose.

„Kuomet kitos pasaulio šalys (Prancūzija, Vokietija, Jungtinė Karalystė, Indija, Rusija) imasi konkrečių priemonių apsaugoti vaikus ir riboja arba draudžia mobiliuosius telefonus mokyklose, Lietuvoje į tai žiūrima pro pirštus. Vakar minėjome Tarptautinę vaikų gynimo dieną. Tačiau ar tikrai mes jais tinkamai rūpinamės“, — klausia D. Mikutienė.

Anot jos, Sveikatos apsaugos ministerija nuo 2009 m. nereaguoja į siunčiamus raštus, informaciją bei raginimus sudaryti darbo grupę, kuri išsamiai išnagrinėtų duomenis dėl neigiamo mobiliųjų telefonų skleidžiamos elektromagnetinės spinduliuotės poveikio vaikų sveikatai ir paruoštų higienos normos projektą dėl mobiliųjų telefonų naudojimo vaikams.

Vaikai yra sparčiausiai auganti mobilių vartotojų grupė. „Eurobarometro“ duomenimis, Europos Sąjungoje 70 proc. vaikų nuo 12–13 metų ir 23 proc. vaikų nuo 8–9 metų gyvenimo be mobiliojo telefono jau neįsivaizduoja.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!