- Reklama -
Pastaruoju metu ypač sustiprėjo įspūdis, kad Generalinė prokuratūra užsiima prieš valstybę nukreipta veikla - kelia įtampą visuomenėje ir brandina riaušių nuotaikas (KK nuotr.)

Dr. Algimantas Matulevičius

Per dvidešimt valstybės egzistavimo metų mes pakankamai prisiklausėme pasiteisinimų, kad teisininkai geriau žino, kas kaltas, ką reikia suimti, tardyti, nubausti ar pasodinti.

Sutinku, kad teisingumą turi vykdyti žmonės, turintys atitinkamą išsilavinimą, gyvenimo patirtį ir vadovautųsi esama tvarka, tai yra įstatymais. Manau, negalime pamiršti, kad turi egzistuoti ir moralės, padorumo bei sveiko proto logikos kriterijai. Jie matomai egzistuoja. Problema tik tai, kad dalies mūsų visuomenės, ypač pareigūnų, moralės kriterijai daugiau orientuoti į savo aplinkos, savo kolegų solidarumą, į viršininkų norus ir jų požiūrį, į moralę nei bendrus žmonių priimtus prigimtinius moralės standartus ir žmogiškos atjautos supratimą.

Pastarieji įvykiai vadinamoje pedofilijos byloje atskleidė jau žinomas mūsų teisinės sistemos piktžaizdes, jos sustabarėjimą ir visišką neatitikimą teisinės, demokratinės valstybės sampratai. Kaip galima tikėti prokuratūros veiksmais, jos profesionalumu ir padorumu, jei visi matome akis badančius faktus bylojančius priešingai. Norint būti objektyviu, kalta ne tik prokuratūra – didžiulės bėdos kamuoja visą teisėsaugos sistemą ir, kas baisiausia, tai tęsiasi jau antrą dešimtmetį.

Tik keletas konkrečių pavyzdžių: penkiolika metų besitęsianti vadinamoji EBSW – R.Petriko byla.Tuo pat metu kauniečiai gerai žino, koks turtingas Petriko brolis ir kiti svainiai. Ar nors viena byla dėl valstybinio turto išgrobstymo buvo pilnai, greitai išnagrinėta ir kaltieji nubausti? Ar kas nors sėdėjo ilgesnį laiką kalėjime dėl bankų griūties? Antra – „Lietuvos kuro“ pasisavinimo už 1 Lt, valstybei primokant 18 milijonų Lt. Trečia – įmonės Mažeikių nafta “aferistiniai perpardavinėjimai. Ketvirta – Vilniaus sporto rūmai su ledo arena (per tai prarado postą gen. prokuroras A. Klimavičius ir STT vadovas V.Junokas). Penkta – alkoholio įmonių nuostolingas „išparceliavimas“. Šešta – Lietuvos taupomojo banko perleidimas pusvelčiui užsieniečiams. Septinta – amžiaus afera su energetika – LEO Lt, ,,Vilniaus šilumos“ tinklų nuoma, 60 ha žemės sklypas Vilniaus centre veltui atiduotas Rubikono grupei ir juoda „Rubikono“ buhalterija su žinomų politikų pavardėmis.

Sąrašą galima tęsti ir tęsti. Nė vienos rimtos bylos. Nė vieno nubausto. Paminėsiu dar keletą labai jau rezonasinių bylų: tai garsioji Darbo partijos – V.Uspaskicho byla su 25 milijonais nelegalių pinigų, įvežtų į Lietuvą ir panaudotų politinei sistemai užgrobti, norint perimti valstybės valdymą, matomai, pinigus davusios valstybės naudai. Tai jau mūsų valstybingumo byla, o gen.prokuratūra sugeba ją taip užmarinuoti laike, kad bėglys spėja grįžti ir net gauti aukštus postus, o žmones jau nebesusigaudo kuo tikėti.

Kaip pateisinti prokurorų elgesį V.Pociūno žūties ir ypač šmeižto bylose? Jie net nesiteikė iškelti šmeižikams bylų už aukšto saugumo pulkininko, diplomato, doro Lietuvos piliečio šmeižimą jam žuvus ir negalint apsiginti. Kuo tai galima pateisinti? Negana to, jie net neparodė inciatyvos ištirti, kodėl V.Pociūnas buvo išguitas į Baltarusiją, nors mes Seimo NSGK tyrime įrodėme, kad tai buvo padaryta keršijant už V.Pociūno atliekamus labai svarbius tyrimus. Jie nepasidomėjo vadinamuoju „Fazanynu“ Klaipėdos rajone, kur aukšti saugumo ir valdžios pareigūnai užsiiminėjo, švelniai tariant, netinkama veikla. Ką jau bekalbėti apie UAB „Samanėlė“ bylą, kur kartu su VSD veikėjais, aiškiai viršijusiais įgaliojimus, buvo susidorota su Telšių VMĮ viršininku A.Naujoku, atradusiu virš milijono nelegalių pinigų, išmokėtų vokeliuose, kur įsimaišiusi pono A.Valantino sesuo. Ar po to galima tikėtis, kad prokurorai objektyviai ištirs Vilniaus stadiono statybų aferas, kur Valstybės kontrolė neranda 60 000 000 Lt? Ir pagaliau – garsioji Kauno pedofilijos byla, kur net nebūnant teisininku aišku, kad dėl mūsų teisėsaugos pareigūnų aplaidumo žuvo du žmones.

Leiskite paklausti: žinant tik dalį čia išvardytų faktų, kokios žmonių reakcijos galima tikėtis? Kokios reakcijos galima tikėtis ir žinant, kad vaikai išnaudojami Veličionių globos namuose, kad garsaus pedofilo Gotlibo byla sunaikinta ar slepiama, o yra įtarimų, kad su juo surišti aukšti teisėsaugos pareigūnai ir politikai? Sąrašą galima tęsti ir tęsti.

Kažkas juk turi už tai atsakyti. O gal šalyje, įsišaknijus nebaudžiamumui, yra manoma, kad ir vėl bus galima pasislėpti po bendromis frazėmis, arogantiškai paaiškinant, kad tai ne plebėjų reikalas.Tačiau įdomiausia savo ciniškumu šios istorijos atomazga.

Trijų valandų pokalbis pas LR Prezidentę, pasižadėjimas pasitaisyti (taigi, pažadėsi – patiešysi, netesėsi – negriešysi…), o po dienos tampa aišku, kad prokurorai Tautai ir Prezidentei melavo. Aiškiai ponas A.Valantinas pasakė, kad byla eis į teismą su kaltinamuoju A.Ūsu, o dėl kitų šios istorijos dalyvių bus darbas tęsiamas. Manau, visi suprato,kad dar bus ieškoma papildomų faktų. O ką išgirstame po poros dienų? Kad byla dėl kitų dalyvių nutraukiama, lieka kaltas tik A.Ūsas. Vėlgi net kvailiui aišku, jei prokurorai mano, kad A.Ūsas kaltas, kitaip jie neitų į teismą, tai kaip su mergaitės motina L.Stankūnaite? Negi mes visi kvaili ir galime patikėti, kad A.Ūsas su mergaite bendravo motinai nežinant ir nedalyvaujant? Juk ne aukle jis buvo nusisamdytas?

O kaip su nužudytos L.Stankūnaitės sesers dukrele? Kodėl ji su daug kartų teistu ir dabar su teisėsauga problemų turinčiu tėvu paleista į užsienį? Atsakymas vienas – norint sumėtyti pėdas. Vien šie faktai kelia įtarimus tyrėjų padorumu ir sąžiningumu.O ką jau bekalbėti apie šios bylos tyrimą, teisingiau, jos netyrimą, vilkinimą ir net faktų slėpimą. Teisėsaugoje yra toks terminas: nusikalstamas neveiklumas. Šioje byloje ir aukščiau minėtose pilna tokio nusikalstamo (o gal tyčinio) aplaidumo pavyzdžių.

Kaip mes, piliečiai, galime nesipiktinti tokiais aukštų teisėsaugos pareigūnų veiksmais ir jų vadovo arogantišku pasakymu, kad kažkas tai nori teisingumą vykdyti pagal užsakymą? Mieli ponai, atlikite savo darbą sąžiningai, netempkite bylų, neslėpkite nusikaltėlių, o juos bauskite, ir mes jus gerbsime. Dabar nėra už ką.

Mes protestavome, nors silpnai, bet, manau, prisijungs ir kiti. Protestuosime, nes jūs ne tik mus apgaudinėjat, jūs pamelavot ir LR Prezidentei. Galų gale mes turime tik vienintelį dar mums likusį įrankį pakeisti šią supuvusią sistemą – tai žmonių solidarumą. Kitaip tikrai reikia sutikti su tais, kurie iš šios valstybės bėga, kad jau nieko prieš šio klano galybę padaryti nebegalime ir lieka tik pakelti rankas. Bet tada baikime sapalioti apie demokratinę, teisinę valstybę, jei nėra TEISINGUMO. Niekaip nesuprantu ir tos aplinkybės, kad supuvusios sistemos bėdas gali išgydyti ir ją pertvarkyti tie patys žmones, kurie iki to privedė.

Ar Lietuvoje nėra padorių, energingų specialistų, kurie nesusipainioję ir drasūs, nebijodami „valstybininkų“ klano, sugebėtų padaryti mūsų teisėsaugą nors kažkiek veiksmingą prieš nusikaltėlius, nežiūrint į tų nusikaltėlių ryšius ir globėjus? Manau, kad yra.

Tikiuosi, kad apgauta Prezidentė ryšis konkretesniems personaliniams sprendimams. O mes savo protestais padėkime jai apsispręsti ir atsispirti įvairiems spaudimams. Tiesiog kito kelio nėra. Visuomenė pradės pasitikėti teisėsauga, kai pamatys, kad aukščiau minėtos bylos operatyviai nagrinėjamos, perduodamos teismui, o teisėjai skelbia griežtus nuosprendžius aferistams.

Visuomenė patikės teisėsauga, jei jūs ginsite auką, o ne nusikaltėlį, kaip yra Lietuvoje jau dvidešimt metų. Nuo to priklauso būti mūsų valstybei ar ne.

2010-01-31

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!