- Reklama -
. KK nuotr.
Opozicijoje dirbantys socialdemokratai siūlo diferencijuoti GPM. KK nuotr.

„Lietuvoje šiuo metu egzistuojanti mokesčių sistema iš dalies prisideda prie pajamų nelygybės, virsta galimybių nelygybe ir socialine atskirtimi“, – teigia Seimo narė, buvusi finansų ministrė Rasa Budbergytė.

Šiuo metu gyventojų pajamų mokestis (GPM) labiausiai prislegia vidutines, mažas ir labai mažas pajamas gaunančius gyventojus, kurie savo darbu į biudžetą suneša 68 proc. viso surenkamo mokesčio.

Šią situaciją iliustruoja Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenys už 2016 metus. Jie rodo, kad itin mažų ir mažų pajamų žmonėms efektyvusis gyventojų pajamų mokesčio tarifas siekia 7,9 proc., vidutinių pajamų – 10,5 proc., o didelių ir labai didelių – 5,7 proc. Efektyvusis tarifas atskleidžia tikrąją mokesčių naštą Lietuvoje.

Dėl šios priežasties socialdemokratai Rasa Budbergytė, Algirdas Sysas, Julius Sabatauskas, Juozas Olekas ir Dovilė Šakalienė įregistravo kokybiškai naują Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo projektą, kurio tikslas – tolygesnis visų pajamų apmokestinimas. Šis siūlymas galėtų pasitarnauti Vyriausybei, kuri progresinius mokesčius įtraukė į Vyriausybės programą.

Šiuo metu gyventojų pajamų mokestis siekia 15 proc., bet socialdemokratai siūlo jį diferencijuoti:

1 laiptelis: pajamoms iki 1500 eurų per mėn. GPM – 14 proc.

2 laiptelis: pajamoms nuo 1500 iki 2500 eurų GPM – 19 proc.

3 laiptelis: pajamoms nuo 2500 iki 3500 eurų GPM – 24 proc.

4 laiptelis: pajamoms daugiau nei 3500 eurų GPM – 29 proc.

Svarbu pabrėžti, kad didesnis tarifas būtų taikomas tik sumai, viršijančiai ribą. Pavyzdžiui, jeigu asmuo gauna 1600 eurų pajamų, tai pajamos iki 1500 būtų apmokestinamos 14 proc. tarifu, o skirtumas tarp 1600 ir 1500 eurų – 19 proc.

Realius pokyčius dėl didesnio apmokestinimo pajustų tik tie, kurie per mėnesį gauna daugiau nei 1900 eurų pajamų. Visiems kitiems mokesčių našta mažėtų arba nesikeistų.

Šie pajamų mokesčio tarifai būtų taikomi visoms pajamoms, ne tik iš darbo santykių. Tai reiškia, kad visi dideles ir labai dideles pajamas gaunantys asmenys, kurie ketvirtadalį pajamų gauna ne iš atlyginimo, būtų priversti mokėti tokius pat mokesčius kaip visi dirbantieji.

Pagal socialdemokratų planą, neapmokestinamas pajamų dydis (NPD) būtų prilygintas minimaliai mėnesio algai, vadinasi, 400 eurų uždirbantys žmonės apskritai nemokėtų pajamų mokesčio.

Socialdemokratai taip pat siūlo sugrąžinti valstiečių ir žaliųjų panaikintą 200 eurų neapmokestinamąjį pajamų dydį (PNPD) už kiekvieną vaiką ar įvaikį.

Bet pagal siūlomą formulę dideles pajamas gaunantys ir vaikų turintys žmonės negalėtų naudotis lengvatomis, kaip kad buvo iki 2017 m. pabaigos.

Toks NPD ir PNPD taikymas leistų mažinti mokesčių naštą mažas ir vidutines pajamas gaunantiems gyventojams ir nešvaistyti resursų leidžiant naudotis PNPD labai turtingiems žmonėms.

Remiantis preliminariais skaičiavimais, dėl apatinės gyventojų pajamų mokesčio ribos mažinimo nuo 15 proc. iki 14 proc. ir PNPD sugrąžinimo už vaikus biudžetas patirtų apie 200 mln. eurų praradimus, bet juos kompensuotų padidėjusios įplaukos iš kapitalo pajamų apmokestinimo.

Kokią naudą gautume iš socialdemokratų siūlomos mokesčių pertvarkos:

1. Būtų sumažinta mokesčių našta mažai uždirbantiems žmonėms be praradimų biudžetui.

2. Mažėtų pajamų nelygybė visuomenėje.

3. Gaunantieji dideles pajamas nesinaudotų mokesčių lengvatomis.

4. Būtų apmokestinamos visos pajamos, todėl mokesčių našta tektų visų pajamų gavėjams.

5. Būtų grąžintos paskatos dirbantiems ir turintiems vaikų.

6. Taikant PNPD visoms pajamoms, būtų mažinama mokesčių našta individualią veiklą vykdantiems ir vaikų turintiems žmonėms.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!