- Reklama -

Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Prezidentūros archyvo nuotr.

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Viešųjų pirkimų įstatymo pataisas, kurios sumažins prielaidas neskaidriems viešiesiems pirkimams ir užtikrins Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) nepriklausomumą.

Prezidentės teigimu, valstybės institucijų ir savivaldybių piktnaudžiavimas Viešųjų pirkimų įstatyme numatyta išimtimi, leidžiančia prekes ir paslaugas pirkti vidaus sandoriais ar neskelbiamų derybų būdu, buvo tapęs palankia terpe korupcijai.

Ypač dažnai ši įstatymo išimtis taikoma perkant įvairias viešinimo ir informacijos sklaidos paslaugas žiniasklaidoje. Valstybės institucijų piktnaudžiavimas jų veiklos viešinimui skirtais pinigais, pasak Prezidentės, tapo atviru žiniasklaidos papirkinėjimu. Po nekontroliuojamomis neskelbiamomis derybomis slepiami ne tik smulkūs, bet net ir milijoninės vertės informacijos viešinimo sandoriai.

„Nekontroliuojami viešieji pirkimai leido ministerijoms, kitoms valstybės institucijoms slėptis už neskelbiamų konkursų. Dėl neskaidrių sandorių viešųjų pirkimų srityje valstybė praranda milijardus, kurių trūksta kitoms, gyvybiškai svarbioms reikmėms. Visuomenė turi aiškiai žinoti, kam leidžiami mokesčių mokėtojų pinigai”, – pabrėžė šalies vadovė.

Įsigaliojus Viešųjų pirkimų įstatymo pataisoms, perkančiosios organizacijos privalės savo internetiniuose tinklapiuose viešai skelbti visus pradedamus pirkimus, ketinamus sudaryti bei jau sudarytus sandorius bei konkursų laimėtojus. Pirkti vidaus sandoriais ar neskelbiamų derybų būdu bus galima tik gavus VPT leidimą.

Siekiant efektyvios viešųjų pirkimų kontrolės, pirkimus prižiūrinti tarnyba, pasak Prezidentės, turi veikti nepriklausomai nuo politikų valios ir turėti daugiau įrankių skaidrumui ir sąžiningai konkurencijai užtikrinti. Nuo šiol VPT nebus pavaldi Ūkio ministerijai, tarnybos direktorių Ministro Pirmininko teikimu ketveriems metams į pareigas skirs ir iš jų atleis Prezidentas.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!