- Reklama -
Saulius Skvernelis - naujasis Ministras Pirmininkas. KK nuotr.
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis. KK nuotr.

Šiandien Seimui Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis pristatė Vyriausybės metinę veiklos ataskaitą, kurioje pateikiamas padėties įvertinimas septynioliktajai Vyriausybei pradėjus darbą 2016 m. pabaigoje, o ne atsiskaitoma už buvusios Vyriausybės veiklos rezultatus.

Vyriausybės vadovas pabrėžė, kad socialinėje srityje didžiausią susirūpinimą kelia skurdo ir socialinės atskirties rodikliai. „2015 metų duomenimis asmenų, patiriančių skurdo riziką, socialinę atskirtį šalyje buvo daugiau negu 29 proc. Tuo tarpu pajamų nelygybė Lietuvoje yra viena didžiausių Europos Sąjungoje ir auga nuo 2012 metų. 2015 metais 20 proc. turtingiausių žmonių pajamos šalyje buvo septynis su puse didesnės nei 20 proc. neturtingiausių žmonių“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Pasak Ministro Pirmininko, itin didelė problema Lietuvoje ir toliau lieka smurtas ir patyčios. „Bent kartą per du mėnesius patyčias mokykloje patiria net 57 proc. vienuolikos metų ir 49 proc. penkiolikos metų mokinių. Nors gimstamumo rodiklis palyginti su 2011 metais šiek tiek pakilo, tačiau tai vis tiek neužtikrina natūralios gyventojų kaitos. Vienai moteriai tenka 1,7 vaiko“, – sakė premjeras. Tačiau, S. Skvernelio tvirtinimu, ne visi rodikliai prastėja – nuo 2011 metų nuosekliai mažėja gyventojų nedarbas ir auga užimtumo lygis, užimtumo rodiklis jau yra šiek tiek didesnis nei Europos Sąjungos šalių vidurkis.

„Dabartinė Vyriausybė socialines problemas užsibrėžusi spręsti konkrečiais darbais. Jau gegužės mėnesį teiksime Seimui Nedarbo socialinio draudimo įstatymo projektą, siekdami padėti asmenims, netekusiems darbo, saugiau jaustis dėl savo ir šeimos materialinės padėties darbo netekimo atveju. Ilginsime nedarbo socialinio draudimo išmokų mokėjimo trukmę nuo šešių iki devynių mėnesių. Taip pat siūlysime papildyti Užimtumo įstatymą nauja darbo įgūdžių įgijimo priemone, kad padidintume bedarbių galimybes greičiau įsilieti į darbo rinką, sustiprinus jų socialinius ir darbo įgūdžius. Siekiant mažinti socialinę atskirtį ir pajamų nelygybę, įvertinsime socialines išmokas ir susiesime jas su minimaliu vartojimo krepšeliu“, – apie būsimus darbus kalbėjo Vyriausybės vadovas.

Ministras Pirmininkas atkreipė dėmesį, kad sprendžiant socialinių įmonių veiklos problemas ir siekiant užkirsti kelią galimam piktnaudžiavimui, pasinaudoti socialinės įmonės statuso suteikiamomis lengvatomis, jau artimiausiu metu Seimą pasieks naujos redakcijos Socialinių įmonių įstatymo pakeitimo įstatymo projektas.

Tarp svarbių darbų S. Skvernelis taip pat akcentavo Darbo kodekso pataisas, kuriomis sudaromos sąlygos įtvirtinti lanksčius darbo santykius išlaikant darbuotojų ir darbdavių interesų pusiausvyrą, išmokos vaikui įteisinimą, mokslo ir studijų institucijų tinklo pertvarkos įgyvendinimą, klasės krepšelio įtvirtinimą, mokytojų darbo sąlygų gerinimą, nacionalinio saugumo klausimus ir kt.

S. Skvernelis vieną iš svarbiausių Europos Sąjungos ir Lietuvos nacionalinių tikslų paminėjo energijos vartojimo efektyvumo didinimą, prioritetiniu įvardijamą išmaniosios apskaitos ir energijos suvartojimo valdymo sistemų diegimą.

Pristatydamas veiklos ataskaitą premjeras įvardijo, kad vienas svarbiausių rodiklių, atspindinčių visuomenės psichikos sveikatos būklę, yra savižudybių skaičius. „Lietuvoje jis vis dar lieka itin didelis. 2016 metais šimtui tūkstančių gyventojų teko 29 savižudybės. Tuo tarpu Europos Sąjungos vidurkis 12 savižudybių šimtui tūkstančių gyventojų. Moksliškai įrodyta, kad savižudybių riziką didinantys veiksniai yra alkoholis, narkotikai, psichikos sutrikimai, patyčios ir depresija. Vyriausybė jau ėmėsi užtikrintų veiksmų siekdama sumažinti alkoholio prieinamumą, pritarė ir pateikė Seimui išvadą dėl Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų. Taip pat dirbama, siekiant reorganizuoti priklausomybių centrus, peržiūrima psichikos sveikatos centrų veikla“, – pažymėjo Vyriausybės vadovas.

„Lietuvos pozicija pagal korupcijos suvokimo indeksą: per metus iš 32 vietos nukritome į 38 vietą iš 176 valstybių. Rodiklių mažėjimas rodo, kad Lietuvoje trūko reikšmingų antikorupcinių pertvarkų“, – posėdyje akcentavo premjeras.

Ministrui Pirmininkui S. Skverneliui pristačius Vyriausybės ataskaitą toliau ją svarstys Seimo komitetai. Balandžio 27 d. Seimo posėdyje numatoma surengti specialią diskusiją, kurios pabaigoje, kaip įtvirtinta Seimo statute, Seimas gali priimti rezoliuciją.

LRS inf.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!