- Reklama -

Ministrui pirmininkui pateikti klausimai dėl G.Landsbergio galimo viešų ir privačių interesų konflikto. KK nuotr.
Ministrui pirmininkui pateikti klausimai dėl G.Landsbergio galimo viešų ir privačių interesų konflikto. KK nuotr.

Viešojoje erdvėje nebe pirmus metus keliamas klausimas dėl Seimo nario Gabrieliaus Landsbergio šeimos verslo bei su juo susijusių galimų viešųjų ir privačiųjų interesų pažeidimų. Ne kartą šia tema kalbėta informaciniuose leidiniuose, klausimą dėl parlamentaro G. Landsbergio galimo viešųjų ir privačiųjų interesų konflikto viešai yra kėlę Seimo nariai, tačiau iki šiol situacija nėra aiški. Seimo Lietuvos socialdemokratų darbo (LSDD) frakcija dėl galimų grėsmių, susijusių su šia tema, pateikė klausimus Ministrui Pirmininkui Sauliui Skverneliui.

„2017 metų gruodžio mėnesį Seimo LSDD frakcija kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją, o ši nutarė tirti, ar Seimo narys G. Landsbergis negauna naudos iš valstybei priklausančios įmonės išskirtinėmis sąlygomis, ar nepažeidžiamas viešasis interesas. Keliami klausimai yra svarbūs ne tik politiko moralės vertinimo aspektu, didžioji dalis jų yra konkrečiai susiję su valstybės valdomos įmonės „Lietuvos energija“ dukterine įmone UAB „NT valdos“, todėl yra vyriausybinio lygio. Dėl šios priežasties Seimo LSDD frakcija kreipėsi raštu į Lietuvos Respublikos Vyriausybės vadovą S. Skvernelį, prašydama atsakyti į frakcijos pateiktus klausimus“, – sako Seimo LSDD frakcijos seniūnas Andrius Palionis.

Seimo LSDD frakcija tikisi, jog premjero susidomėjimas šia tema padės visuomenei greičiau gauti atsakymus ir įvertinti esamą situaciją. Pateikiame LSDD frakcijos suformuluotus klausimus, raštu pateiktus Ministrui Pirmininkui S. Skverneliui.

1.Ar Jums yra žinoma, kad savo Viešųjų ir privačių interesų deklaracijoje Seimo narys Gabrielius Landsbergis nėra deklaravęs savo šeimos verslo ryšių su juridiniu asmeniu UAB „NT Valdos“ bei šio juridinio asmens teikiamos naudos ir sudarytų išskirtinių sąlygų jo šeimos verslui?
2.Ar Jums yra žinoma, jog valstybės valdomos įmonės „NT Valdos“ patalpose (Gervėčių g. 4, Vilnius) veiklą vykdo Landsbergių šeimai priklausančios įmonės – UAB „Karalienės Mortos mokykla“ ir UAB „Vaikystės sodas“?
3.Ar Jums žinoma, kad valstybės valdomoje „NT Valdos“ sudarytos išskirtinės sąlygos „Karalienės Mortos mokyklai“ vystyti privatų verslą? Kaip vertinate šį faktą?
4.Ar Jums žinoma, jog 2013 m. balandžio 2 d. „NT Valdos“ jai priklausančiose patalpose Gervėčių g. 4, Vilniuje, galimai ciniškai bei grubiai pažeidžiant įstatymus, be konkurso, suteikė teisę įsteigti Landsbergių šeimai priklausantį privatų juridinį asmenį – UAB „Karalienės Mortos mokykla“?
5.Ar Jums žinoma, kad 2013 m. balandžio 8 d. „NT Valdos“, galimai ciniškai bei grubiai pažeidžiant įstatymus, be konkurso, UAB „Karalienės Mortos mokyklai“ išnuomojo 1770 kvadratinių metrų administracinį pastatą (Nuomos sutartis NR. Ps_N-13-14300-224)? Ar Jums žinoma, jog buvo sudaryta ilgalaikė 10 metų (iki 2023 m. balandžio 30 d.) valstybės valdomos įmonės turto nuomos sutartis, taip galimai užgrobiant valstybės turtą? Atkreiptinas dėmesys, jog kitiems potencialiems nuomininkams nebuvo sudarytos sąlygos net pretenduoti išsinuomoti minėtas patalpas. Kaip vertinate tokią nuomos sutarties sudarymo praktiką?
6.Ar Jums žinoma, jog minėtų patalpų nuomos kaina yra gerokai žemenės nei rinkos kaina – 3,8 Eur už kvadratinį metrą (UAB „Lietuvos energija“ Audito tarnyba, 2015 m. gruodžio 16 d. atlikusi „NT Valdos“ patalpų, esančių Gervėčių g. 4, Vilniuje, nuomos ir turto valdymo auditą konstatavo, kad nuomos sutarties su „Karalienės Mortos mokykla“ pelningumo rodikliai yra santykinai žemi).
7.Ar Jums žinoma, kad „Karalienės Mortos mokyklai“ suteikta teisė subnuomoti šį valstybės valdomos įmonės turtą? Nuo 2013 m. rugpjūčio 1 d. šis valstybės valdomos įmonės turtas buvo subnuomotas UAB „Vaikystės sodas“. Abiejų šių juridinių asmenų kontroliuojantysis akcininkas yra tas pats – Seimo nario G. Landsbergio sutuoktinė Austėja Landsbergienė.
8.Ar Jums žinoma, jog su „NT Valdos“ sudarytos nuomos sutarties 5.5 punkte numatyta sąlyga, jog „pasibaigus patalpų nuomos terminui nuomininkas („Karalienės Mortos mokykla“) turi pirmenybės teisę, lyginant su kitais asmenimis, vėl išsinuomoti šias patalpas“? Ar sutinkate, jog ši aplinkybė gali reikšti, kad „Karalienės Mortos mokyklai“, grubiai ir ciniškai pažeidžiant teisės aktus bei visuomenės interesą, nuoma suteikta neribotam laikui, kas kartu gali būti laikytina valstybinio turto užvaldymu?
9.Ar Jums žinoma, kad „Karalienės Mortos mokyklai“ nemokamai suteikiama teisė naudotis 3100 kvadratinių metrų ploto automobilių stovėjimo aikštele, esančia prie administracinio pastato Gervėčių g. 4, Vilniaus senamiestyje, prestižinėje vietoje šalia Aušros vartų?
10.Ar Jums žinoma, kad 2015 m. rugsėjo 11 d. „NT Valdos“ vadovas Olaf Martens pasirašė sutartį su „Karalienės Mortos mokyklos“ vadove Austėja Landsbergiene dėl naujos mokyklos statybos valstybės valdomos bendrovės „NT Valdos“ lėšomis? Ar žinote, kad projekto vertė siekia 7 mln. eurų?
11.Ar Jums žinoma, jog pagal šią sutartį „NT Valdos“ į naujos mokyklos statybos projektą jau investavo daugiau kaip 270 tūkst. eurų? Atkreiptinas dėmesys, jog Valstybės kontrolės audito išvadose pažymima, kad „vystytas naujas projektas (naujasis pastatas už „NT Valdos“ lėšas“) nebuvo viešinta. Tokiu būdu nebuvo taikyti skaidrumo, atvirumo ir konkurencingumo principai. Nebuvo sudarytos sąlygos potencialiems nuomininkams pretenduoti išsinuomoti ketintas statyti statybas“?
12.Ar nemanote, jog aukščiau išdėstytos aplinkybės, taip pat faktinės sutarčių sudarymo aplinkybės akivaizdžiai rodo, kad Seimo nario G. Landsbergio šeima gauna iš valstybės valdomos bendrovės „NT Valdos“ konkrečią naudą – ir galimai visų energijos vartotojų sąskaita?
13.Ar nemanote, jog, atsižvelgiant į Civilinio proceso kodekso nuostatas, UAB „Karalienės Mortos mokykla“ ir UAB „Vaikystės sodas“ akcijos laikytinos Seimo nario G. Landsbergio šeimos turtu, o šių įmonių veikos sėkmė tiesiogiai lemia jo šeimos finansinę gerovę, galima preziumuoti, jog Seimo nariui G. Landsbergiui kyla akivaizdus interesų konfliktas?
14.Ar Jums žinomas faktas, jog A. Landsbergienei sudarant sutartis su „NT Valdos“ (2013 m. balandžio 2 d. ir 2013 m. balandžio 8 d.), jos sutuoktinis G. Landsbergis buvo valstybės tarnautojas, dirbo Vyriausybės kanceliarijoje, tačiau šių sandorių ir ryšių su „NT Valdos“ nedeklaravo? Ar nemanote, jog tokiais savo veiksmais G. Landsbergis galimai pasinaudojo savo tarnybine padėtimi, veikdamas išskirtinai savo šeimos verslo naudai ir taip galimai grubiai pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo nuostatas?
15.Galiausiai, atsižvelgiant į faktą, kad Seimo narys G. Lansbergis yra Seimo Ekonomikos komiteto narys, o šio komiteto viena svarbiausių veiklos krypčių yra rengti ir nagrinėti įstatymų, kitų Seimo priimamų teisės aktų projektus ir pasiūlymus dėl Lietuvos ūkio (ekonomikos) valstybinio reguliavimo energetikos srityje, ar nemanote, jog Seimo narys G. Landsbergis susiduria su akivaizdžiu interesų konfliktu, todėl turėtų nedelsdamas stabdyti savo veiklą Ekonomikos komitete?

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!