- Reklama -
V.Mazuronis. KK nuotr.

„Tai, ko negali kiti“ – tokiu šūkiu Darbo partija eina į 2016 m. Seimo rinkimus. Už kelių dienų prasideda Seimo pavasario sesija, tad Seimo rinkimų nelauksime – jau dabar pradedame įgyvendinti savo siekius.

Šūkis šūkiu, tačiau svarbiausia – realūs darbai. Paskutinėje Darbo partijos Taryboje priėmėme sprendimą, į kokias sritis turėtų būti orientuota Darbo partijos rinkimų agitacija ir programa: tai šeimos pajamų didinimas, darbo vietų kūrimas ir aiški pozicija dėl pabėgėlių – jiems Lietuvoje mes sakome „ne“.

Kol rinkimų programa dar kuriama, jau šioje pavasario sesijoje Darbo partijos frakcija Seime užregistravo kelis labai svarbius pasiūlymus, kaip pastebimai padidinti Lietuvos šeimų pajamas.

Ekonomistai ne kartą yra sakę, kad tolesnis realiausias žmonių pajamų didinimas yra darbo apmokestinimo mažinimas. Visiškai su tuo sutinku. Mūsų nuomone, neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD) turi būti prilygintas minimaliajai mėnesinei algai (NPD=MMA). Seimui pritarus šiai darbiečių pataisai MMA uždirbantiems ir kas mėnesį po 25,22 eurus gyventojų pajamų mokesčio mokantiems žmonėms to daryti nebereikės. Tokiu būdu daugiau kaip 240 000 Lietuvos gyventojų, gaunančių MMA, pajamos per metus padidėtų daugiau kaip 300 eurų. Padidinus MMA efektas būtų dar didesnis. Bet ne tai svarbiausia. Turime galvoti ne vien apie mažiausias pajamas gaunančius, bet ir apie visus dirbančius.

Šis siūlymas gerokai išaugintų praktiškai visų Lietuvos dirbančių ir svarbiausia – šeimų pajamas. Turint omenyje, kad beveik 60 proc. dirbančiųjų atlyginimas siekia iki 600 eurų „ant popieriaus“, NPD prilyginus MMA (380 eurų nuo liepos 1 d.), realiai standartinės 4 asmenų šeimos (2 dirbantys tėvai, atlyginimas 600 eurų per mėnesį „ant popieriaus“ ir 2 nepilnamečiai vaikai) pajamos per mėnesį „į rankas“ padidėtų apie 80 eurų, tai reiškia, kad per metus jos išaugtų 960 eurų.

Tai tik statistinis pavyzdys, bet jis iškalbingas. Realiai kiekvienas dirbantis žmogus Lietuvoje pajustų to naudą, nepriklausomai nuo to, ar uždirba MMA, ar daug daugiau. Didžiausią naudą vis tik pajustų nepilnamečius vaikus auginantys tėvai – ar ne tai turėtų būti pagrindinis valstybės rūpestis?

Vos mūsų iniciatyva NPD=MMA buvo pasiūlyta, iš karto atsirado norinčių ją kritikuoti. Iš kur paimsite tam pinigų? Kiek nukentės biudžetas? Dar vienas populistinis siūlymas? Ir t.t.

Mes siūlome NPD = MMA daryti nuo 2017 m., t. y. pasiruošimui turime dar metus. Planuojant kitų metų biudžetą tikrai galima viską pasiekti ir subalansuoti.

Be to, jeigu tai biudžetui pasirodytų per didelė našta, visuomet galima daryti dalimis: nuo 2017 m. sausio 1 d. NPD pakelti iki 300 eurų, nuo liepos 1 d. – 350 eurų, nuo 2018 m. sausio sulyginti NPD su MMA ir toliau judėti pirmyn.

Kai krašto apsaugos finansavimui prireikė papildomų 150 mln. eurų – jie buvo atrasti per 2 dienas. Ir niekas nekėlė klausimo kam ir iš ko, nes buvo noras juos rasti. Viskas yra įmanoma, jeigu tik yra noro ir nestinga valios.

Biudžetas dėl išaugusių žmonių pajamų vis tiek pilnės, vidaus vartojimas augs, kils ekonomika. Ekonomisto Nerijaus Mačiulio teigimu, „NPD padidinimas dvigubai trumpuoju laikotarpiu reikalautų padidinti biudžeto pajamas kitais būdais, bet ilguoju laikotarpiu biudžetas netgi turėtų naudos“.

Darbo partija visuomet pasisakė ir toliau sieks didinti žmonių pajamas. Galbūt pinigai ir nėra atsakymas į visus gyvenimo klausimus, bet situacija, kuomet Lietuvos gyventojai uždirba mažiausiai Europos Sąjungoje – daugiau nei nepatenkinama. Galime džiaugtis, kad paskutinius keletą metų, atsigaunant ekonomikai, lietuvių pajamos didėja „pačios“ po kelis procentus per metus, bet vietoje jos nestovi ir Europoje. Tad realiai, tik politinių sprendimų dėka (didinant MMA, mažinant mokesčius) galime išjudinti šią situaciją ir lipti į viršų smarkiau, antraip skirtumai tarp Lietuvos ir kitų ES šalių – niekada gali ir nesumažėti. Darbo partija neleis tokiai situacijai tęstis.

Toliau bus siekiama didinti ir pačią MMA – Darbo partijai jau pavyko pasiekti, kad ji nuo liepos 1 d. būtų pakelta iki 380 eurų, tačiau galutinis tikslas – 437 eurai. Jei kitų partijų politikams atsirastų valios pasiekti, kad ir NPD taptų tokio dydžio – žmonių pajamos dar smarkiau išaugtų, galėtume išlipti iš tos gėdingos 1-2-3 vietos nuo galo Europoje pagal pajamas.

Ir tai dar ne viskas. Darbo partija jau registravusi pasiūlymus atstatyti per krizę nurėžtas išmokas tėvams už vaikus, siūlo sumažinti PVM mokestį svarbiausiems maisto produktams nuo 21 iki 5 proc. Atitinkamai mažinti mokesčius ir piginti receptinius, nekompensuojamus vaistus. Maistas ir vaistai – svarbi kiekvienos šeimos išlaidų dalis.

Įgyvendinus Darbo partijos siūlymus, statistinės Lietuvos šeimos biudžetas galėtų išaugti netgi daugiau nei 1000 eurų. Viskas ko tam reikia – politinė valia. Per gana trumpą laiką galime duoti didžiulę naudą žmonėms – lauksiu iš skeptikų ir konkurentų argumentų, kodėl neturėtume to daryti, nes aš jų nežinau. Privalome padaryti viską, kad mūsų piliečiai, šeimos uždirbtų daugiau.

Valentinas Mazuronis, Darbo partijos pirmininkas, Europos Parlamento narys

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!