- Reklama -

Lietuvos teismai pastaruosius septynis metus ieškojo A.Kuzmino Latvijoje, nors dar 2003 m. Latvija buvo atsakiusi, kad A.Kuzminas nuo 1995 m. Latvijoje negyvena. Stop kadras

Aleksandras Kuzminas – taip vadinasi toks buvęs Rygos omonininkas, kuris neva 1992 m. vasario pradžioje Rygoje, vienoje kavinėje, susitiko su dviem Lietuvos operatyvininkais ir neva papasakojo, kad Medininkų žudynėse galėjo darbuotis „Delta-1“ iš Rygos OMONO.

Lietuvos operatyvininkai apie tai, ką jiems susitikime Rygoje esą papasakojęs A.Kuzminas, gražiai surašė ant lapo popieriaus, pavadino tai „Pažyma“, ir tai tapo vienu pagrindinių įrodymų Medininkų byloje – būtent ant šitos operatyvinės „Pažymos“ pamato ir pastatyta oficialioji Medininkų žudynių tyrimo versija.

O ir Vilniaus apygardos teismas, savo apkaltinamajame nuosprendyje pasiųsdamas K.Nikuliną kalėti iki gyvos galvos, rėmėsi A.Kuzmino „parodymais“, t. y. operatyvine pažyma – surašytoje neva pagal A.Kuzmino pasikalbėjimą kavinėje Rygoje.

Tik tokia viena mažytė problemėlė – pats A.Kuzminas dėl operatyvinėje pažymoje aprašyto jo „pasakojimo“ („Iš jo (Kuzmino) gauta sekanti informacija…“) nei Lietuvos prokurorų, nei Lietuvos teismų nėra apklaustas.

O taip, taip – jums visai nesivaidena: žmogus (K.Nikulinas) nuteistas, ir nuteistas iki gyvos galvos, ir nuosprendyje cituojami „Kuzmino parodymai“ – tai yra tai, kas rašoma mūsų operatyvininkų „Pažymoje“, tačiau ta informacija, kuri surašyta „Pažymoje“, … iki šiol nepatikrinta. Ir net neaišku, ar tie du mūsų (Lietuvos) operatyvininkai iš tiesų buvo nuvykę į Rygą, ar iš tiesų kalbėjosi su A.Kuzminu (gal A.Kuzminas jų apskritai savo akyse nėra matę, o pati „iš Kuzmino gauta informacija“ surašyta, kaip sakoma, „iš lemputės“?), o jeigu kalbėjosi – tai apie ką iš tiesų?

Mat, kaip jau rašiau, jokios A.Kuzmino apklausos tais klausimais nebuvo.

Kadangi Aleksandras Kuzminas (tiksliau – jo parodymai) yra Medininkų bylos pagrindinė ašis – nes bylos pamatas yra neva pagal pasikalbėjimą su juo kavinėje surašyta operatyvinė pažyma, akivaizdu, kad šioje byloje ypač svarbu apklausti A.Kuzminą – apie to 1992 m. vasarį įvykusio (neįvykusio) susitikimo su dviem Lietuvos operatyvininkais aplinkybes ir ką jis iš tiesų yra papasakojęs (jeigu taip buvo) tiems mūsų operatyvininkams (o gal jie realybėje tiesiog buvo pasiųsti „ant trijų raidžių“ ?).

Tačiau Lietuvos teismai, nors tiek Konstantinas Nikulinas, tiek jo advokatai sakė (ir yra oficialūs Latvijos dokumentai), kad jau nuo 1995 metų Aleksandras Kuzminas negyvena Latvijoje, o, turimais duomenimis, gyvena Rusijoje, vis tiek užsispyrusiai pagal teisinės pagalbos sutartį su Latvija siuntė teisinės pagalbos prašymus apklausti Aleksandrą Kuzminą Latvijoje!

Na, tarsi imituotų teisingumą: norite, kad A.Kuzminas būtų apklaustas? Puiku! Jis negyvena Latvijoje? Neaiškinkit – 1992 m. vasarį jis gyveno Latvijoje, todėl ir dabar mes jo ieškosime Latvijoje (pažaisime slėpynes)…

Tą patį darė tiek Vilniaus apygardos teismas, tiek Apeliacinis Teismas (vėliau).

Ir galiausiai – galiausiai! (2014 m.) – Lietuvos Apeliacinis Teismas vis dėlto ryžosi pagal teisinės pagalbos sutartį kreiptis į Rusiją – kad ši apklaustų Aleksandrą Kuzminą Rusijoje.

Tačiau, ką jūs manot – formuluodamas klausimus, teismas atmetė visą krūvą K.Nikulino gynybos pateiktų raktinių klausimų, o būtent:

1.Kokius įrodymus turite ir galite pateikti, kad 1991 07 31 Medininkų pasienio ir muitinės kontrolės poste Lietuvos Respublikos policijos ir muitinės pareigūnus nužudė Rygos OMON „Delta“ grupės pareigūnai?

2.Ar turite ir galite pateikti įrodymų, kad būtent Konstantinas Nikulinas (Michailovas) 1991-07-31 d. dalyvavo Medininkų pasienio ir muitinės kontrolės posto užpuolime ir Lietuvos pareigūnų žudynėse?

3.Ar tarnaudamas Rygos OMONe matėte kokį nors asmenį, vilkintį maikutę su užrašu „KGB SSSR“?

4.Jei taip, tai kada, kur ir kokį būtent asmenį matėte vilkintį maikute su užrašu „KGB SSSR“?

5.Ar 1992 m. vasario 4- 8 dienomis Rygoje buvote susitikęs su Lietuvos Respublikos VRM Kriminalinės policijos ar kitokios teisėtvarkos institucijos pareigūnais?

6.Jei taip, kieno iniciatyva įvyko Jūsų susitikimas su Lietuvos pareigūnais?

7.Jei taip, tai kurioje vietoje ir kokioje įstaigoje įvyko šis susitikimas?

8.Jei taip, tai kaip atrodė šie pareigūnai ar galite įvardinti individualius jų išvaizdos požymius?

9.Jei taip, ar galite įvardinti tų pareigūnų vardus, pavardes, pareigas, teisėsaugos instituciją, kurios vardu jie veikė?

10.Jei taip, apie kokius konkrečius Rygos OMON veiksmus jiems papasakojote?

11.Jei taip, ar to susitikimo metu Jūsų pasakojimas nebuvo įrašytas į audio arba video laikmeną?

12.Jei į susitikimą buvote atvykęs ne vienas, tai keli ir kokie dar asmenys, išskyrus Jus patį ir Lietuvos pareigūnus, konkrečiai dalyvavo šiame susitikime?

Tokį Lietuvos Apeliacinio Teismo žingsnį galima ir taip suprasti: na, norėjote, kad apklaustume Aleksandrą Kuzminą, tai pabandysime – nusiųsime klausimus į Rusiją. O jau kokius klausimus klausime – čia jau ne jūsų reikalas… Svarbiausia – būsime bent jau pabandę (kad nusiramintumėte ir daugiau tuo klausimu nebekeltumėte bangų).

Dar daugiau – kai nori, mūsų teisėsauga sugeba suorganizuoti ir apklausas nuotoliniu būdu. Tad kyla dar vienas klausimas: kodėl Apeliacinis Teismas nesikreipė į Rusijos teisėsaugą, kad taip būtų apklaustas ir A.Kuzminas – tada ir K.Nikulino advokatai galėtų užduoti klausimus iš mistinės operatyvinės „pažymos“, ir net būtų galima parodyti tų dviejų operatyvininkų nuotraukas ir paprašyti A.Kuzmino atpažinti – buvo jis su jais Rygoje susitikęs, ar visa tai tėra mūsų teisėsaugos fikcija?

Taip, taip – ta pažyma yra tikrų tikriausiai mistinė: nes oficialiai ji jokioje teisėtvarkos institucijoje nėra gauta, tačiau kažkokiu stebuklingu būdu atsidūrė Medininkų byloje ir citatos iš jos, tarsi oficialūs „Kuzmino parodymai“, atsirado Vilniaus apygardos teismo nuosprendyje.

Kalėdos – stebuklų metas. Tad belieka tikėtis kalėdinio stebuklo: kad 2015 metais Medininkų byloje pagaliau bus apklaustas ir Aleksandras Kuzminas, ir teisybės yla iš to mistinės „Pažymos“ maišo galiausiai išlįs. Nors prokuratūra su teismais (kaip kokia lapė gudrutė) ir bandė nuvesti apklausą į Latviją (užšluodama su uodega savo pėdsakus) – kuo toliau nuo tikrosios A.Kuzmino gyvenamosios vietos…

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!