- Reklama -

Pasak Prezidentės, žmonių pasitikėjimas teismais priklauso nuo profesionaliai ir efektyviai vykdomo teisingumo. Nuotr. iš prezidente.lt

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė lankėsi Aukščiausiajame Teisme ir su šio teismo teisėjais aptarė svarbiausias teismų sistemos problemas, galimybę paspartinti bylų nagrinėjimo trukmę, užtikrinti principingą teisėjų darbo vertinimą bei didinti pasitikėjimą teismais.

„Aukščiausiasis Teismas yra visos teismų sistemos atspindys, nuo jo sprendimų priklauso ne tik žmonių likimai, bet ir teisinė valstybės raida. Visi šio aukščiausios grandies teismo sprendimai yra galutiniai ir neskundžiami, jais formuojama šalies teismų praktika. Todėl visuomenei neturi kilti nė menkiausių abejonių dėl teisėjų kompetencijos, darbo kokybės ir sąžiningumo”, – sako Prezidentė.

Žmonių pasitikėjimas teismais priklauso nuo profesionaliai ir efektyviai vykdomo teisingumo. Todėl Prezidentė ypač atkreipė dėmesį į pernelyg ilgą baudžiamųjų bylų nagrinėjimo trukmę Lietuvos teismuose. Tai lemia žmonių nusivylimą visa šalies teisine sistema, pernelyg ilgus suėmimo terminus ir žmogaus teisių pažeidimus. Beveik penktadalyje Lietuvos pralaimėtų bylų Europos Žmogaus Teisių Teisme konstatuoti pažeidimai dėl pernelyg ilgos baudžiamojo proceso trukmės.

Prezidentės teigimu, bylų vilkinimas yra netoleruotinas ir iš teismų turi būti išgyvendintas. Pavyzdžiui, Apeliaciniame teisme, kurio veiklos kontrolę privalo užtikrinti Aukščiausiasis Teismas, viena baudžiamoji byla 2014 metais vidutiniškai buvo nagrinėjama net devynis mėnesius ir šių bylų nagrinėjimo tendencijos tik blogėja.

Dauguma Aukščiausiojo Teismo teisėjų dalyvauja teismų savivaldoje, todėl Prezidentė atkreipė dėmesį ir į principingą teisėjų darbo vertinimą. “Nuo kiekvieno teisėjo reputacijos priklauso žmonių pasitikėjimas teisingumu ir visa teismų sistema, todėl šiurkštūs teisėjų darbo ar etikos pažeidimai negali būti toleruojami”, – pažymėjo Prezidentė.

Aukščiausiojo Teismo teisėjai įeina į Teisėjų tarybos, Teisėjų etikos ir drausmės komisijos, Pretendentų į teisėjus atrankos komisijos, Nuolatinės teisėjų veiklos vertinimo komisijos bei Teisėjų garbės teismo sudėtį.

Prezidentė pabrėžė ir būtinybę teismų sistemai nuolat atsinaujinti. Pernai Aukščiausiajame Teisme iš 35 teisėjų pasikeitė penktadalis, taip pat buvo paskirtas ir naujas teismo pirmininkas.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!