- Reklama -

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas: už dviejų nepilnamečių pabėgėlių iš Afganistano teisių pažeidimus Lietuva turės sumokėti daugiau nei 6000 eurų. KK nuotr.

Praėjus daugiau nei dviem metams po patirtų traumų ir išgyvenimų, šiandien Lietuvos Aukščiausiasis Teismas įvykdė teisingumą – už dviejų nepilnamečių pabėgėlių iš Afganistano teisių pažeidimus Lietuva turės sumokėti daugiau nei 6000 eurų.

„Nors ieškodami teisingumo užtrukome gana ilgai, šiandien galime pasidžiaugti, jog Lietuvos Aukščiausiojo Teismo suformuota praktika prisidės prie tinkamo pabėgėlių teisių įgyvendinimo Lietuvoje. Tai, ką patyrė šie du į Lietuvą atvykę jaunuoliai, yra visam gyvenimui liekanti trauma. Šiomis dienomis daug diskutuojame apie pabėgėlius, atvykstančius į Europą bei kartu į Lietuvą, tad džiugu, jog Aukščiausiasis Teismas priminė valstybei jos pareigą laikytis tarptautinių įsipareigojimų ir gerbti žmogaus teises“, – sakė Žmogaus teisių stebėjimo instituto teisės programų vadovė Jūratė Guzevičiūtė.

„Lietuvos Aukščiausias Teismas savo sprendime suformulavo dvi esmines taisykles, turėsiančias įtakos ateityje sprendžiant panašaus pobūdžio prieglobsčio prašytojų situacijas: pirma, institucijos baudžiamajame procese turėtų laiku ir tinkamai atsižvelgti į prieglobsčio prašančių asmenų statusą ir juos apgyvendinti tam skirtoje įstaigoje, o ne suimti. Antra, buvo pripažinta, kad pirmos instancijos teismas nustatė tinkamą neturtinės žalos dydį, atsižvelgiant į tai, kad asmenys ne tik patyrė neigiamų emocinių išgyvenimų savo kilmės valstybėje, iš kurios buvo priversti išvykti, tačiau sunkius padarinius jų psichinei sveikatai lėmė ir suėmimas Lietuvoje”, – pastebėjo Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos atstovė, advokato padėjėja Eglė Samuchovaitė.

Abu afganistaniečiai Lietuvoje buvo sulaikyti Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnų 2013 m. balandį, kuomet kirto Lietuvos sieną. Vaikinai nurodė esantys 14 ir 17 metų bei atvykę, ieškodami apsaugos nuo grėsmių jų šalyje.

Nors pagal nacionalinę ir tarptautinę teisę prieglobsčio prašytojai yra atleidžiami nuo baudžiamosios atsakomybės už neteisėtą sienos perėjimą, Lietuva šios taisyklės netaikė. Vaikinai buvo suimti ir trims mėnesiams uždaryti į Lukiškių tardymo izoliatorių-kalėjimą kartu su suaugusiais vyrais, kur jų laukė patyčios, žeminimai, kiti jų teisių pažeidimai. Maža to, Ignalinos rajono apylinkės teismas pripažinto juos kaltais dėl neteisėto valstybės sienos perėjimo ir skyrė jiems didžiules (daugiau nei 27 tūkst. litų ir 29 tūkst. litų) pinigines baudas.

Atstovaudami afganistaniečių interesus, 2013 m. lapkričio 26 d. Žmogaus teisių stebėjimo institutas kartu su Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugija pateikė ieškinį, kuriuo siekta pripažinti vaikų suėmimą ir nuteisimą neteisėtais ir atlyginti jiems už psichologinę žalą, patirtą dėl šių valstybės veiksmų.

Vilniaus miesto apylinkės teismas buvo pripažinęs neteisėtą vaikų suėmimą bei nuteisimą bei kitus jų, kaip nelydimų nepilnamečių, teisių pažeidimus. Bylą apeliacine tvarka nagrinėjęs Vilniaus apygardos teismas sprendimą pakeitė – nelaikė jaunuolių nepilnamečiais, o jų nuteisimo nelaikė neteisėtu.

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo sprendimas ištaisė Vilniaus apygardos teismo klaidą dėl neteisėto afganistaniečių nuteisimo. Teismas nustatė, kad valstybės institucijos laiku ir tinkamai neatsižvelgė į jų, kaip prieglobsčio prašytojų statusą. Jiems abiem turėjo būti pritaikyta speciali apsauga.

ŽTSI inf.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!