- Reklama -

Jolanta Blažytė

14-ka JAV nacionalinio saugumo ekspertų parašė viešą laišką, kuriame teigiama: „konfliktas Ukrainoje gali tapti visų mūsų žūtimi, jei nepasišvęsime diplomatiniam sprendimui“.

Laiškas buvo publikuotas leidinyje „New York Times“.

Vertimas:

„Laikraštyje „New York Times“ paskelbtas atviras laiškas, kuriame raginama diplomatinėmis priemonėmis kuo greičiau užbaigti karą Ukrainoje. Tarp 14 laišką pasirašiusiųjų, daugiausia buvusių JAV kariškių ir kitų nacionalinio saugumo pareigūnų, įskaitant buvusį Vašingtono ambasadorių Sovietų Sąjungoje Jacką Matlocką, į pensiją išėjusią JAV kariuomenės pulkininkę ir buvusią diplomatę Ann Wright, buvusį jūrų pėstininkų korpuso karininką ir Valstybės departamento pareigūną Matthew Hoh ir ats. pulkininką Lawrencą Wilkersoną, dirbusį valstybės sekretoriaus Colino Powello štabo vadovu.

Daugelis jų yra ilgamečiai JAV užsienio politikos ir karo politikos po rugsėjo 11-osios kritikai.

Laiške šis karas vadinamas „visiška katastrofa“ ir įspėjama, kad „ateityje, branduolinėms valstybėms vis labiau artėjant prie atviro karo, pasekmės gali būti dar baisesnės“.

Laiške, kuriame smerkiama Vladimiro Putino „nusikalstama invazija ir okupacija“, atkreipiamas dėmesys į eilines užsienio priešininkų invazijas į Rusiją, skaitytojai raginami suprasti karą „Rusijos akimis“.

„Diplomatijoje reikia stengtis matyti su strategine empatija, stengtis suprasti savo priešininkus. Tai nėra silpnumas – tai išmintis“, – teigiama laiške.

„Nuo 2007 m. Rusija ne kartą įspėjo, kad NATO ginkluotosios pajėgos prie Rusijos sienų yra netoleruotinos – lygiai taip pat, kaip dabar JAV būtų netoleruotinos Rusijos pajėgos Meksikoje ar Kanadoje arba kaip 1962 m. sovietų raketos Kuboje. Rusija taip pat išskyrė NATO plėtrą į Ukrainą kaip ypač provokuojančią“, – rašoma laiške.

Laiške, kuris pasirodė „Times“ spausdinto leidinio 5 puslapyje, išdėstyta pagrindinių JAV nacionalinio saugumo pareigūnų, politikų ir kitų asmenų perspėjimų dėl NATO plėtros pavojų istorija: 1990 m. pabaigoje ir 2008 m., kai tuometinis JAV ambasadorius Rusijoje ir dabartinis CŽV direktorius Viljamas Bernsas perspėjo valstybės sekretorę Condoleezzą Rice nesiekti Ukrainos narystės NATO. Prie teksto pridedama Maskvos ir Vakarų santykių blogėjimo laiko juosta, kuri prasideda nuo 1990 m., kai valstybės sekretorius Jamesas Bakeris patikino Rusiją, kad NATO nesiplės į rytus, iki Rusijos invazijos praėjusių metų vasarį.

„Apskritai NATO plėtra yra pagrindinis militarizuotos JAV užsienio politikos, kuriai būdingas vienašališkumas, pasižymintis režimų keitimu ir prevenciniais karais, bruožas“, – teigiama laiške, kuriame nurodoma, kad Vašingtono „nesėkmingi karai“ Irake ir Afganistane buvo du iš rezultatų.

JAV prezidentas Joe Bidenas pažadėjo, kad Vašingtonas ir toliau teiks pagalbą Kijevui „tiek, kiek reikės“.

Laišką pasirašiusieji baiminasi, kad tai yra eskalacijos receptas, galintis baigtis katastrofa.

„Kaip drąsiai ir nepaliaujamai perspėjo Danas Ellsbergas, mes – pasaulis – vėl atsidūrėme ant branduolinio karo ribos, galbūt arčiau jos nei bet kada anksčiau. Reikia tik vieno žingsnio, kad žengtume per ją, ir tada mūsų žingsniai baigsis visiems laikams“, – sakoma Eizenhauerio žiniasklaidos tinklo (Eisenhower Media Network), finansavusio viso puslapio reklamą, išplatintame pareiškime. „Jei tai nėra pakankama priežastis grįžti prie diplomatijos, tuomet mūsų išnykimas jau visai arti, tai tik laiko klausimas“.

Iki šiol Jungtinės Valstijos Kijevui yra nusiuntusios karinės pagalbos už 37 mlrd. dolerių. Aukšto lygio diskusijos su Maskvos pareigūnais buvo retos, o keletas kitų subjektų, įskaitant Kiniją, Braziliją ir popiežių, ėmėsi siekti diplomatinio sprendimo.

Neaišku, koks bus Vašingtono vaidmuo ateityje, nes iš naujausių pranešimų ir Pentagono nutekintų duomenų matyti, kad administracija toliau rems Ukrainą per numatomą kontrpuolimą prieš Rusijos pajėgas ir tik po to, galbūt, iš naujo įvertins situaciją, nors pareigūnai šį teiginį paneigė.

Laiške, pavadintame „JAV turėtų būti taikos pasaulyje jėga“, Bideno administracija raginama pereiti prie derybų sprendimo, kad karas būtų užbaigtas kuo greičiau.

„Šią tikrovę sukūrėme ne visai patys, tačiau ji gali tapti mūsų pražūtimi, jei nepasišvęsime diplomatiniam sprendimui, kuris sustabdytų žudynes ir sumažintų įtampą“, – rašoma laiško pabaigoje.

Blaise Malley, 2023 m. gegužės 17 d.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!