- Reklama -
Arminas Mockevičius. Aut. nuotr.

Žvelgiant į vasaros savaitgalių renginių tvarkaraštį veikiausiai nerasime nė vieno savaitgalio, kuriame nepamatysime vienokio ar kitokio festivalio. Festivaliai tapo labai populiari laisvalaikio praleidimo forma Lietuvoje. Galime tik pasidžiaugti, kad žmonės buriasi gamtoje, klausosi įvairių koncertų, bendrauja, mokosi, pramogauja, atstato jėgas po darbų.

Tačiau kai kurie festivaliai po savęs palieka suniokotą gamtą, kalnus šiukšlių ir sužalotą žmonių sveikatą. Aišku, tai taikoma ne visiems žmonėms, nes kiekvienoje šventėje yra sąmoningų žmonių, kurie elgiasi kitaip.

Vis dėlto pasitaiko ir tokių, kurie, nuvažiavę į festivalį, nesugeba nueiti toliau nei 100 metrų nuo palapinės, nes visą laiką geria. Toks jų buvimas festivalyje niekaip nesusijęs su kultūra ir sąmoningu laiko praleidimu.

Tikriausiai sutiksite, kad toks „girtas pasibuvimas“ festivalyje neatneša daug naudos nei tiems asmenims, nei aplinkiniams, o ypač vaikams, kurie atvažiuoja į šiuos renginius ir pamato netinkamus pavyzdžius. Gerai būtų, kad vaikai matytų tik pačius baisiausius vaizdus iš šių išgertuvių. Galbūt tai suveiktų kaip prevencinė priemonė. Tačiau dažniausiai vaikai mato epizodiškus išgertuvių vaizdus, kurie kai kuriais atvejais gali pasirodyti gana patrauklūs.

Prie šių vaizdelių vaikai, pamatę alkoholio reklamą, pardavimo vietose esantį alkoholį, nuolat matydami alkoholį vartojamą filmuose, muzikos vaizdo klipuose, gauna visą pluoštą informacijos, kad gerti yra normalu, ir kai jie pradeda tuo domėtis, tėvai pasako, kad jiems tą daryti yra negalima, nes jie per maži.

Kalbant apie draudžiamą vaisių, jis visada labiau norimas ypač, kai matoma, kad jo yra visur. Tada vaikai pradeda ieškoti „gerų“ dėdžių, tetų, kurie nupirktų šio paslaptingo „gėrimo“. Mane patį ne kartą prašė vaikai, kad nupirkčiau alkoholio. Kelis kartus pamokiau, paskaičiau paskaitą apie alkoholio žalą, tačiau vieną kartą nupirkau dėžutę saldainių. Nežinau, ką tos panelės pagalvojo, bet turėjo įžūlumo paprašyt grąžinti pinigus. Džiaugiuosi, kad vietoj girto vakaro panelės turėjo saldų vakarą. Tačiau toks atvejis paaugliams, manytina, gana retas.

Paaugliai randa būdų nusipirkti alkoholio – paprašydami priklausomų asmenų, kurie už kelis centus ar už butelį alaus gali padaryti bet ką. Sutinku, kad reikia užtikrinti, jog vaikai negalėtų įsigyti alkoholio, tačiau visada geriau kovoti ne su pasekmėmis, priežastimis.

Atsitikimas Dauguose

Praėjusį penktadienį Daugų miestelyje, Alytaus rajone, „Maxima“ prekybos centre turėjau dar vieną neturėtą patirtį: manęs nupirkti alkoholinio gėrimo – vyno paprašė suaugęs žmogus, nuo kurio sklido alkoholio kvapas. Iš pradžių nesupratau, kodėl jam neparduoda alkoholio, bet netrukus jis man parodė kortelę ir pasidarė aišku – jis gauna pašalpą, kurios negali išleisti alkoholiniams gėrimams. Aš, aišku, atsisakiau ir dar priminiau pardavėjai, kad alkoholinius gėrimus parduoti neblaiviems asmenims draudžiama. Priėjęs prie kitos kasos ir užsimokėjęs pamačiau, kad šiam asmeniui visgi nepavyko nusipirkti alkoholio, todėl jis priėjęs prie manęs pasakė, kad „gyvas iš čia neišeisiu“.

Buvau vienas nepažįstamame miestelyje, todėl paskambinau pagalbos telefonu, kad išvengčiau nemalonumų už pilietiškumą ir man policija padėtų saugiai pasiekti automobilį, nes visgi man pagrasino susidorojimu. Deja, bekalbant telefonu, pamačiau atbėgantį tą patį asmenį, kuris įbėgo į parduotuvę ir norėjo smogti man. Spėjau užsidengti, todėl smūgis tapo tik pastūmimu, tačiau dviračių laikiklis naujiems dviračiams buvo visai netoli ir atsitraukimo metu kliudžiau jį koja ir parkrisdamas susitrenkiau ranką. Kaip paaiškėjo vėliau, kliudydamas stovą, prasikirtau koją, kurią reikėjo siūti. Laimei, atsirado žmogus, kuris man padėjo ir nuvijo agresyviai nusiteikusį pilietį, kuriam esu labai dėkingas, kaip ir prekybos centro „Maxima“ darbuotojoms, kurios suteikė pirmąją pagalbą.

Vėliau susidūręs su medicinos darbuotojomis supratau, koks iš tiesų sunkus ir gerbtinas jų darbas, nes krūviai yra milžiniški. Mūsų sveikatos apsaugos sistema su tokiu finansavimu teikia labai kokybiškas paslaugas. Už pilietinį veiksmą atsipirkau tik keliomis siūlėmis kojoje ir stipriu rankos sumušimu.

Ką supratau iš šio įvykio?

Alkoholis yra narkotinio veikimo medžiaga, kurios negavę žmonės galėtų padaryti bet ką. Netgi užpulti žmogų parduotuvėje, kurią stebi vaizdo stebėjimo kameros. Kad alkoholis sukuria nesaugią aplinką visiems žmonėms, o jo pardavinėjimas prekybos centruose yra pavojingas aplinkiniams ir pirkėjams. Matyt, priėjome prie tokios stadijos, kai alkoholio parduotuvės turi būti atskiros ir į jas būtų įmanoma įeiti tik su dokumentu, o priklausomiems asmenims turėtų būti privalomas gydymas.

Tačiau grįžkime prie paauglių alkoholio vartojimo priežasčių, kurių pagrindinė yra suaugusiųjų pavyzdys, kitos – pavyzdžiai filmuose, reklamose ir pan.

Tam, kad panaikintume pirmąją priežastį, reikėtų pradėti švęsti šventes blaiviai. Kad tai įmanoma, parodė daug pavyzdžių – Naisių vasaros festivalis, VAROM, Masters of calm ir kiti blaivūs festivaliai. Daugelio miestų žmonės, pamatę tokių festivalių naudą, aktyviai domisi tokių renginių organizavimu ir patys priima sprendimus daryti blaivias šventes, tačiau neretai bendruomenės susiduria su valdančiųjų pasipriešinimu.

Visos šventės, festivaliai ir renginiai, kuriuose yra nepilnamečių, turėtų būti blaivūs, nes tokiu atveju vaikai matytų gerus pavyzdžius, švarią aplinką, draugiškus, darnius santykius. Situacija greitai pradėtų taisytis ir nauja karta arba nustotų vartoti alkoholį, arba pradėtų jį vartoti daug vėliau ir jo vartotų mažiau. Tokiai idėjai iš esmės pritaria beveik visi žmonės.

Tačiau vis dar pasitaiko keletas žmonių, kurie nuolat kartoja, kad bus neįmanoma išgerti šampano koncerte, kad nesusirinks žmonių į renginius, kad žlugs visi renginiai ir kad bankrutuos daug verslininkų.

Į šiuos argumentus galima nesunkiai atsakyti. Koncerte šampaną galima pakeisti arbata ar sultimis, ir tada vaikui nereikės teisintis, kad čia suaugusiųjų gėrimas, o vaikams – tik sultys. Tėvai su vaikais galės kartu mėgautis skaniomis sultimis, taip bus išlaikytas ir sustiprintas ryšys tarp tėvų ir vaikų.

Tiems žmonėms, kurie nėra priklausomi, juk nėra sunku kartais pabūti blaiviems – juk stengtis reikia ne tik dėl savęs, bet ir dėl ateinančios kartos.

Tiek liaudies išmintis, tiek moksliniai tyrimai patvirtina, kad niekas nėra apsaugotas nuo alkoholizmo, todėl, jei jūs ir niekada netapsite alkoholiku, vaikas gali tapti priklausomu jau po 6 alkoholinio gėrimo vartojimo kartų.

Jei žmonės renkasi į koncertus tik išgerti, tai šie žmonės galės juos rengti ir dalyvauti be vaikų, o bendri renginiai, kur mėgaujamasi muzika, žiūrimi pasirodymai būtų blaivūs. Kaip matome, tokie renginiai savo populiarumu nenusileidžia įprastoms šventėms ir festivaliams. Naisių vasaros festivalyje 2014 metais susirinko virš 30 000 žmonių. Ar tai – mažas skaičius?

Kalbant apie verslą, tai toks verslas, kuris nesugeba laikytis be alkoholio, neturėtų vadintis verslu, nes verslas turi būti lankstus prisitaikyti prie pasikeitusios situacijos.

Dabartinė situacija, kai esame treti pagal alkoholio suvartojimą, neleidžia ir toliau didinti alkoholio pardavimų, todėl negalime ir toliau pataikauti alkoholio prekybininkams ir gamybininkams bei juos remti.

Verslininkai gali pradėti prekiauti gira, teikti pramogų ar kitas paslaugas, bet tam reikia drąsos ir kūrybingumo, nes gauti pelną iš priklausomų žmonių yra visada daug lengviau.

Visi, susitelkę, galime sukurti blaivią, darnią visuomenę ir visų pirma tą reikėtų pradėti daryti nuo naujos kartos. Pavertę renginius blaiviais, žengsime labai svarbų žingsnį link kokybiškesnės visuomenės kūrimo, o kiti geri žingsniai yra numatyti naujoje Seimo patvirtintoje sveikatos programoje, kuri teikia vilčių. Tačiau ar užteks politinės valios Seimo nariams priimti priemones jai įgyvendinti?

Peticija

Norint sumažinti augantį vaikų ir paauglių alkoholio vartojimą, gyventojai kviečiami pasirašyti Peticiją, kuria siekiama uždrausti prekiauti alkoholiniais gėrimais, juos vartoti ar jų turėti viešuosiuose renginiuose, kuriuose dalyvauja asmenys, jaunesni nei 18 metų. Peticijos autoriai – Andrius Mamontovas bei Ramūnas Karbauskis. Siūlome susipažinti su Peticijos tekstu.

Dėl draudimo prekiauti alkoholiniais gėrimais renginiuose, kuriuose dalyvauja asmenys, jaunesni nei 18 metų

Alkoholio vartojimas tarp vaikų ir nepilnamečių verčia susirūpinti. Per paskutiniuosius 10 metų nepilnamečių alkoholio suvartojimas išaugo net 7 kartus. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, pagal alkoholio vartojimą tarp nepilnamečių Lietuva užima trečią vietą pasaulyje. Didėjantis vaikų alkoholizmas ir susirgimų kepenų ciroze skaičiai neleidžia likti abejingiems.

Siekiant apsaugoti vaikų ir jaunimo sveikatą ir formuoti teigiamus nepilnamečių asmenų gyvenimo įpročius, pasirašiusieji pareiškėjai prašo Jūsų pripažinti šį kreipimąsi PETICIJA ir REIKALAUJA:

Pakeisti atitinkamus LR alkoholio kontrolės įstatymo straipsnius ir uždrausti prekiauti alkoholiniais gėrimais, juos vartoti ar jų turėti viešuosiuose renginiuose, kuriuose dalyvauja asmenys, jaunesni nei 18 metų.

Peticiją pasirašyti galite čia:

http://www.peticijos.com/dl_draudimo_prekiauti_alkoholiniais_grimais_rengini_kuriuose

Arminas Mockevičius

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!