- Reklama -

Nors pasaulio žiniasklaidai buvo parodyti cheminės atakos Sirijoje video įrašai, tačiau kai kurie ekspertai šių vaizdo įrašų autentiškumu. Nuotraukoje - Sirijos Prezidentas Bashar al Assad

2013 metų rugpjūčio 21 dieną pasaulio žiniasklaidoje pasirodė pranešimai, kad Sirijos armija panaudojo cheminį ginklą. Kai kurių pranešimų duomenimis, žuvo nuo 130 iki 1300 gyvybių.

Tikrosios ar tariamos plataus masto cheminio ginklo atakos jau buvo numatytos dar liepos mėnesio pradžioje, po to, kai žvalgybos šaltiniai, artimai susiję su Sirijoje įkurta Palestiniečių frakcija, perspėjo, kad tokio pobūdžio atakos gali būti iš anksto suplanuotos didelės politinės ir karinės kampanijos prieš Siriją dalis 2013 metų rugpjūčio mėnesį.

2013 metų rugpjūčio 21 dieną pranešimai pasirodė pasirodė anti-siriškai nusiteikusioje naujienų agentūros Al-Arabiya naujienų agentūroje, kuri skelbė, kad netoli Damasko per cheminio ginklo ataką žuvo 280 žmonių.

Vėliau Al-Arabiya pranešė, kad per tariamą cheminio ginklo ataką žuvo 1,188 žmonės.

Al-Arabiya pranešimai buvo platinami su Sirijos Žmogaus Teisių Stebėjimo Organizacijos (SŽTSO), kuri pasižymi ypatingu šališkumu, paskelbtais pareiškimais. SŽTSO pabrėžė, kad žuvo daug vaikų.

Sirijos „opozicija“ išplatino tariamos atakos nuotraukas, kuriose buvo matomi tariami nukentėję, gelbėtojai ir medicininis personalas. Tarptautinė žiniasklaida, tarp jų Al-Jazeera, Sky News greitai pagavo šią sensacingą „naujieną“, kuri plito kaip laukinis gaisras.

Kaip ir buvo galima tikėtis, Lietuvoje nacionalinis transliuotojas ir LNK TV kanalas parodė reportažą, kuriame buvo rodomi „nukentėję nuo cheminės atakos Sirijos sukilėliai“, kaip teigiama „nuo Sirijos režimo karinių pajėgų.

Tą patį vakarą JT Saugumo Taryboje 19 val. buvo sušauktas skubus JT Saugumo Tarybos posėdis. Buvo posėdžiaujama už uždarų durų.

JT Argentinos ambasadorė Maria Cristina, kuri šiuo metu pirmininkauja JT ST, pareiškė, kad JT ST nariai norėtų sužinoti tiesą apie tariamą cheminio ginklo ataką, įvykdytą netoli Damasko.

Kai kurie ekspertai abejoja cheminės atakos tikrumu

Nors pasaulio žiniasklaidai buvo parodyti cheminės atakos Sirijoje video įrašai, tačiau kai kurie ekspertai šių vaizdo įrašų autentiškumu.

Cranfieldo Teismo medicinos instituto ginklų ir cheminių sprogstamųjų medžiagų eksperto Stepheno Johnsono nuomone, tuose vaizdo įrašuose matyti neatitikimai „nukentėjusių“ simptomuose. Johnsono nuomone, filmuoti vaizdai atrodo beveik tokie, tartum juose žmonės būtų specialiai nufilmuoti.

Nors daugelis video įrašų rodė sveikatos sutrikimus atitinkančius nervinės sistemos traumą, tačiau dar per anksti daryti išvadą, kad tai galėjo nutikti dėl cheminio ginklo panaudojimo, sako tesimo medicinos instituto ginklų ir cheminių sprogstamųjų medžiagų ekspertas Stephenas Johnsonas.

„Tokioje situacijoje kiekvienas nori išgirsti „taip“ ar „ne“ įvykdytai cheminei atakai. Tačiau dar per anksti daryti išvadą remiantis vien tik šiais filmuotais vaizdais“, – sakė Stephenas Johnsonas.

Analitikai nesupranta, kodėl Sirijos prezidento Basharo al-Assado vyriausybė galėtų būti tokia drąsi, kad naudotų plataus masto cheminio ginklo ataką, tokiu metu, kai JT tyrėjai dar yra Sirijoje.

“Janes Terorizmo ir Sukilimo Centro” (“Jane’s Terrorism and Insurgency Centre”) analitiko Charleso Listerio nuomone, „būtų nelogiška Sirijos vyriausybei tokiu metu naudoti chemines medžiagas, ypatingai tose vietovėse, kurios yra sąlyginai arti nuo vietovių, kuriose anksčiau tariamai buvo įvykdytos cheminio ginklų atakos.“

Sirijos armijos tariamai įvykdyta cheminio ginklo ataka suabejojo ir Prancūzijos naujienų kanalas „France 24“.

Sirijos vyriausybė neturėjo jokios priežasties vykdyti cheminio ginklo ataką. Be to, Sirijai tai būtų visai nenaudinga. Tai prilygtų Sirijos prezidento Assado politinei savižudybei. Todėl šie teiginiai dėl tariamos Sirijos kariuomenės įvykdytos cheninio ginklo atakos yra visiškas absurdas.

Nuo pat Sirijos destabilizavimo plano pradžios Sirijos Armija ar vyriausybė buvo kaltinama tariamai vykdžiusi civilių žudynes. Šie išgalvoti kaltinimai buvo daromi tam, kad būtų įgyvendinti JAV, NATO, Izraelio tikslai Sirijoje.

Kaltinimai cheminio ginklo ataka pasirodė viešumoje tuo metu, kai 20 Jungtinių Tautų cheminių ginklų ekspertų grupė šį sekmadienį pirmą kartą atvyko į Siriją, kur pradėjo tirti praeitais metais įvykdytas cheminio ginklo atakas.

Tariama cheminio ginklo ataka buvo įvykdyta Damasko priemstyje Ghouta rajone, į kurį kaip tik turėjo atvykti ginklų ekspertai. Tuo pačiu metu netrukus buvo išplatinti šimtai tariamai Sirijos kariuomenės įvykdytos cheminio ginklo atakos vaizdų įrašų.

Imperialistinių valstybių reakcija

Tos šalys, kurios nuo pat pirmųjų Sirijos karinio konfliktų dienų siekė karinės intervencijos į Siriją, aktyviai ėmėsi „teisėjo“ vaidmens.

Prancūzijos prezidentas Hollande, kaip ir Vokietijos Užsienio reikalų ministras Guido Westerwelle, pareikalavo, kad JT užtikrintų priėjimą į vietovę, kurioje buvo tariamai įvykdyta cheminė ataka. Tuo tarpu Britanijos užsienio reikalų sekretorius Williamsas Hague pareiškė, „jei pranešimas pasitvirtintų, tai galėtų žymėti šokiruojantį didėjantį cheminio ginklo panaudojimą Sirijoje“.

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande, kalbėdamas Ministrų susirinkime, pranešė, kad paskutiniai kaltinimai „reikalauja patikrinimo ir patvirtinimo“.

Saudo Arabija rugpjūčio 21 dienos vakare prašė sušaukti skubų JT Saugumo Tarybos posėdį, kuriame būtų aptarti pranešimai apie cheminio ginklo panaudojimą Sirijoje, kuris, remiantis Sirijos opozicijos duomenimis, nužudė šimtus žmonių Sirijoje.

Sirijos vyriausybė paneigė rugpjūčio 21 dieną įvykdžiusi cheminio ginklo ataką

Sirijos vyriausybė pabrėžė, kad pranešimai apie tariamą cheminio ginklo ataką pasirodę al-Jazeera, al-Arabiya, Sky News televizijose, kurios dalyvauja liejant kraują ir palaiko terorizmą Sirijoje, yra visiškai nepagrįsti ir kad šių išgalvotų transliacijų tikslas yra sutrukdyti JT cheminių ginklų tyrėjų komisijos (pirminę) misiją.

“Jie bando nukrepti JT cheminio ginklo komisijos ekspertų grupės dėmesį nuo grupės vykdomos misijos“, – pranešė Sirijos naujienų agentūra SANA.

JT cheminio ginklo ekspertų grupės, tiriančios ankstesnes tariamas cheminio ginklo atakas, vadovas pareiškė, kad jis norėtų pažvelgti į paskutinę cheminio ginklo ataką.

Kalbėdamas Švedijos SVT televizijos kanalo laidoje JT ekspertų grupės vadovas Sellstromas pareiškė, kad pranešimas apie daugelį žuvusiųjų ir sužeistų „skamba įtartinai“. “Atrodo, tartum kažką ten reikėtų apžiūrėti iš vidaus“, – sakė Sellstromas, kuris pats yra švedas.

Dar prieš susirenkant JT ST sesijai, Sirijos ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas išplatino pareiškimą, kuriame buvo sakoma, kad šališki ir klaidinantys TV kanalai, kaip visada, išplatino falsifikuotus kaltinimus, kad Sirijos armija Damasko priemiestyje panaudojo cheminį ginklą“. Sirijos aukščiausioji karinė vadovybė patvirtino, kad šie (opozicijos) pareiškimai yra visiškai nepagrįsti ir išgalvoti ir kad tai yra dalis nešvaraus žiniasklaidos karo prieš Siriją dalis.

Sirijos Vyriausioji karinė vadovybė pabrėžė, kad šiuos nepagrįstus kaltinimus paskelbė teroristinės grupuotės ir TV kanalai, kurie tas teroristines grupuotes palaiko, tariamai Sirijos armija panaudojo cheminį ginklą tam, kad šios teroristinės grupuotės pasivadinusios save „sukilėliais“ pridengtų savo pralaimėjimą ir patiriamus didelius nuostolius mūšiuose; ir šie kaltinimai atspindi jų isteriją, netvarką ir žlugimą.

Kaip rašo „China Arab Times“, Sirijos ministras Al-Zoubi pranešė, kad Vakarų karinės intervencijos į Siriją planas pasmerktas žlugti, kadangi Siriją palaiko jos draugai, tarp jų Rusija, Kinija ir Iranas. Sirija kariauja karą prieš teroristines grupuotes, atvykusias iš 83 valstybių, tarp jų visos Arabų šalys išskyrus Džibutį. Yra paskaičiuota, kad Sirijoje kariauja nuo 36.000 iki 48.000 kovotojų Aleppo ir Damasko miesto apylinkėse, kurių 80 proc. kovotojų sudaro ne Sirų tautybės. Sirijos Informacijos ministras Omran al-Zoubi atmetė tvirtinimus, kad Sirijos ginkluotosios pajėgos galėjo panaudoti cheminį ginklą ir kad Sirijos armija kovoja su ginkluotais teroristais, kurie būtent ir bando pradėti cheminio ginklo atakas.

Ministras Al-Zoubi pabrėžė, kad karinės invazijos į Siriją siekia Persijos įlankos Arabų šalys, ir kad tokio pobūdžio karinė interveėncija būtų vykdoma prižiūrint JAV karinei vadovybei.

Kaip rašo „Islamic Invitation Turkey“ Al Jazzera ir naujienų agentūra Reuters paskelbė naujieną apie tariamas žudynes Damasko priemiestyje Rytinėje Ghouta vietovėje vieną dieną prieš įvykstant žudynėms, t.y. rugpjūčio 20 dieną.

Manoma, kad tariamos cheminio ginklo atakos galėjo būti anksčiau JAV slapto plano dalis, apie kurį 2013 sausio 29 dieną rašė Britanijos dienraštis „Mail One“ (Mail One: „U.S. ‘backed plan to launch chemical weapon attack on Syria and blame it on Assad’s regime’).

Sirijos opozicijos „juodos dienos“?

Sirijos opozicijos atstovas George Sabra (kuris slepiasi po teroristinės organizacijos „Musulmonų Brolijos“ priedanga) iš Turkijos pranešė, kad cheminė ataka nužudė 1300 žmonių. Jo teigimu, ši „cheminė ataka žudo politinį sprendimą Sirijoje“.

Kaip pažymi Britanijos laikraštis „Independent“, kaltinimai Sirijos vyriausybei cheminio ginklo ataka reiškia Sirijos opozicijos „juodas dienas“. Kyla klausimas, kam Sirijos vyriausybė galėjo panaudoti masinio naikinimo ginklą tuo metu, kai Sirijos Armija daro didelė pažangą kare naudodama konvencinius ginklus ir kuri žino, kad šalyje lankosi JT cheminio ginklo inspektoriai?

Kaltinimai Sirijos vyriausybei cheminio ginklo ataka pasirodė kaip tik tuo metu, kai Sirijos armija sėkmingai vykdė karines operacijos į rytus nuo sostinės Damasko prieš JAV samdomus teroristus, pasivadinusius save „sukilėliais“.

JAV prezidento Obamos administracija priešinasi netgi ribotai JAV karinei intervencijai į Siriją, kadangi tiki, kad sukilėliai, kovojantys prieš Sirijos prezidentą Assadą, nepalaikytų Amerikos interesų jei jie užimtų valdžią Sierijoje. Be to, karas prieš Siriją Jungtines Valstijas galėtų įtraukti į naują karą Arabų pasaulyje be jokios taikos strategijos.

Nepatvirtinti, šališki pranešimai, jog tariamai Sirijos vyriausybė įvykdė cheminio ginklo ataką, pasirodė ir Lietuvos žiniasklaidoje.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!