- Reklama -

Briuselyje - žemdirbių protesto akcijos

Kovo 31-oji – paskutinė diena, kai Europos Sąjungoje galioja 30 metų turinti pieno gamybos kvotų sistema. Nuo balandžio 1-osios pieno gamyba ES taps nereguliuojama. Šiandien šalia Europos Parlamento Europos pieno taryba, į kurios gretas įstojo ir Jono Vilionio vadovaujama Lietuvos pieno gamintojų asociacija, rengia akciją, kuria siekiama išreikšti nerimą dėl ateities. Akcijoje dalyvaujančio Europos Parlamento Žemės ūkio ir kaimo plėtros komiteto narys Bronis Ropė žymi, kad Europos Komisija yra ne kartą pažadėjusi stebėti situaciją ir įsikišti, jei to prireiks. Papildomas paramos priemones žada ir komisaras Filas Hoganas. Vis dėlto jau dabar darosi akivaizdu, kad pieno kvotų naikinimas galimai labiausiai paveiks mažuosius gamintojus.

“Būtina pabrėžti, kad ir dabartinė pieno kvotų sistema neapsaugojo nuo didelių kainų svyravimų. Gaila, kad iki šiol nei Europos Parlamentas, nei Europos Komisija nesutarė dėl kitų priemonių, kurios padėtų pieno gamintojams išvengti didelių nuostolių. Pasisakau už rinkos reguliavimą ir džiaugiuosi, kad šiuo metu Parlamente svarstomi keli nauji reguliavimo mechanizmai, kurie gali pradėti galioti jau po metų”, – sako Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Europos Parlamento narys Bronis Ropė.

Pasak parlamentaro, pieno kvotų naikinimas – didžiulė permaina, kuri sutapo su pieno kainų krize. Todėl visiškai suprantama, kad dėl to neramu tiek ūkininkams, tiek atsakingoms institucijoms. Vis dėlto labiausiai nerimą kelią būsima mažųjų, nekooperuotų gamintojų padėtis. Gali būti, kad tam tikrose ES narėse padidinus pieno gamybą nukentės silpniausieji rinkos dalyviai.

“Turime suprasti, kad be gamintojų organizacijų ir kooperacijos ateityje greičiausiai nebus įmanoma konkuruoti. Kooperacijos keliu eina daugelio šalių ūkininkai. Lietuvoje padėtis šioje srityje pakankamai prasta ir jei ji nesikeis, daugelio laukia finansiniai sunkumai. Reikia suprasti, kad Europa nebus nusiteikusi mums padėti, jei patys neatliksime namų darbų”, – sako Bronis Ropė.

Jis pabrėžė, kad Europos Komisija labai atidžiai seka padėtį pieno rinkoje. To įrodymas buvo pateiktas praėjusią savaitę vykusio Europos ParlamentoŽemės ūkio ir kaimo plėtros komiteto posėdyje. Jo metu B. Ropė uždavė klausimą komisarui Filui Hoganui, pabrėždamas, kad Baltijos šalių pieno gamintojai jau aštuntas mėnuo dirba nuostolingai ir nepajėgia konkuruoti ES rinkoje.

“Baltijos valstybėse ir pajamų situacija kelia daug nerimo. Aš pats ką tik lankiausi Suomijoje. Susitikau su ministrais iš Baltijos valstybių, neoficialiai. Ypatingai pienininkystės sektoriuje tas pasakytina, parama pajamoms – tai tik nedidelis pripažinimas tų problemų, kurios egzistuoja jūsų šalyse dėl Rusijos draudimo. Mes atidžiai sekame situaciją. Ir galbūt ateityje apsvarstysime kitas priemones, tačiau dar anksti sakyti kokios jos bus. Bet aišku suprantame, kad ūkininkai kenčia ir tai pripažįstame. Mes per ateinančius kitus kelis mėnesius pažiūrėsime kokių kitų priemonių būtina imtis”, – komiteto posėdyje sakė Žemės ūkio ir kaimo plėtros komisaras Filas Hoganas.

Bronio Ropės teigimu, Europos Parlamento nariai ir toliau seks situaciją pieno rinkoje, rinks informaciją iš pieno gamintojų savo šalyse. Jau dabar akivaizdu, kad nauji reguliavimo mechanizmai būtini, tačiau kokie bus įvesti ketinama nuspręsti pamačius kaip ūkininkus paveiks dabartinis pieno kvotų naikinimas.

KK inf.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!