- Reklama -

Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Nuotr. iš lrp.lt

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė grąžino Seimui pakartotinai svarstyti Konkurencijos įstatymo pataisas, kurios sudaro sąlygas stambioms įmonėms už grubius konkurencijos pažeidimus atsipirkti neadekvačiai mažomis baudomis.

„Tai ne pirmas Seimo bandymas padėti didžiausioms šalies įmonėms apeiti konkurencijos taisykles ir išvengti adekvačios atsakomybės. Pasiūlymai dešimtimis kartų sumažinti baudas skatins monopolinių junginių augimą, o tai reiškia ir galimybes diktuoti kainas vartotojams”, – sako Prezidentė.

Seimo priimtos įstatymo pataisos leidžia įmonei, nepranešusiai Konkurencijos tarybai apie verslo sutelkimą į vienas rankas, dešimtimis kartų sumažinti pinigines baudas. Numatoma, kad jeigu nepranešimas apie koncentraciją reikšmingai neapribojo konkurencijos, didžausia bauda įmonei galėtų siekti vos 150 tūkst. litų. Iki šiol už tokį pažeidimą Konkurencijos taryba galėjo taikyti baudą iki 10 proc. verslo įmonės metinių pajamų – toks reguliavimas vyrauja ir Europos Sąjungoje.

Prezidentė pabrėžia, kad Seimo priimtos įstatymo pataisos neskatins dideles pajamas turinčių įmonių laikytis sąžiningos konkurencijos. Pavyzdžiui, pernai Konkurencijos taryba įmonei „Lukoil Baltija”, nepranešusiai apie koncentraciją, skyrė 1,17 mln. litų baudą – ši suma sudarė mažiau nei 0,1 proc. įmonės metinių pajamų. Tačiau įteisinus ne didesnę kaip 150 tūkst. litų baudą, šiuo atveju bauda „Lukoil Baltija” sudarytų vos 0,01 proc. metinių pajamų. Šiemet Konkurencijos taryba „Lukoil Baltija” skyrė 12 mln. litų baudą už 10 metų trukusį pažeidimą – tai 0,5 proc. įmonės metinių pajamų.

Seimo priimtas pataisas būtų galima taikyti ir įmonių, kurioms sankcijos jau yra pritaikytos ir dėl kurių šiuo metu jau vyksta teismo procesai, atžvilgiu. Tai reiškia, kad įsigaliojus šioms pataisoms, konkurencijos pažeidimų galėjusiai padaryti įmonei „Lukoil Baltija” Konkurencijos tarybos paskirtos baudos galėtų būti sumažintos dešimtimis kartų.

Be to, priimant Konkurencijos įstatymo pataisas nebuvo gauta Specialiųjų tyrimų tarnybos antikorupcinio vertinimo išvada, taip pat nebuvo atsižvelgta į Europos teisės departamento ir Konkurencijos tarybos pastabas.

Baudos už koncentracijos pažeidimus procentine išraiška yra skaičiuojamos nuo bendrųjų metinių įmonių pajamų ir kitose Europos Sąjungos šalyse – Vokietijoje, Nyderlanduose, Suomijoje, Lenkijoje, Vengrijoje, Čekijoje, Belgijoje, Bulgarijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje, Italijoje.

Europos Komisijos ir Europos Sąjungos Teisingumo Teismo praktikoje nepranešimas apie koncentraciją yra laikomas sunkiu konkurencijos teisės pažeidimu, taip pat pripažįstama, kad už tokius pažeidimus skiriamos baudos turi būti atgrasančios ir skatinančios įmones nepažeisti koncentracijos kontrolės procedūrų.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!