- Reklama -

Violončelininkas Glebas Pyšniakas. Butauto Burausko nuotr.

Nuo š. m. birželio 18 d. iki rugpjūčio 27 d. Bergene (Norvegija) vyksta jubiliejinis, 15-tasis tarptautinis klasikinės muzikos festivalis „Grieg in Bergen“. Tai jau antrasis kartas, kai šiame festivalyje pasirodys lietuvio ir norvego duetas: jaunas talentingas lietuvių violončelininkas Glebas Pyšniakas (Gleb Pyšniak) ir žinomas norvegų pianistas Olė Christianas Haagenrudas (Ole Christian Haagenrud). Nors ir gana jauni, tąkart, 2009 metais, šis duetas sulaukė didelio norvegų visuomenės dėmesio ir pripažinimo. G. Pyšniako ir O. Ch. Haagenrudo koncertai įvyks liepos 27–29 dienomis Kryžiaus bažnyčioje „Korskirken“.

2008 m. gruodžio mėnesį EMCY organizacija pakvietė Glebą atlikti E. Griego sonatą Norvegijos nacionalinio konkurso atidaryme Oslo muzikos akademijos didžiojoje salėje. Glebas Pyšniakas grojo kartu su pianistu Ole Christianu Haagenrudu, kuris 2007 m. buvo išrinktas geriausiu Norvegijos atlikėju. Sonatos interpretacija buvo įvertinta kaip viena geriausių, todėl 2009 m. atlikėjai buvo pakviesti pagroti rečitalį Griego festivalyje Bergene. Po pastarojo sėkmingo pasirodymo Norvegijoje šis duetas šiemet vėl pakviestas į Edvardo Griego festivalį Bergene.

Šiais metais „Grieg in Bergen“, pasak festivalio meno direktoriaus Michaelio Süssmanno, programa yra itin ambicinga; festivalyje bus pristatyti aukšto lygio solistai, ansambliai, orkestrai, chorai iš dvylikos šalių: Vokietijos, Prancūzijos, Lietuvos, Estijos, Rusijos, Filipinų, Serbijos, Amerikos, Italijos, Rumunijos, Serbijos ir Norvegijos. Festivalyje bus atliekami ne tik Edvardo Griego kūriniai. Programoje skambės platus kompozitorių iš įvairiausių pasaulio šalių muzikos repertuaras – nuo baroko iki šiuolaikinės muzikos. Per visą dešimt savaičių trunkančią klasikinės muzikos šventę festivalio svečiai galės mėgautis daugiau nei 40 koncertų.

Šis festivalis yra ypatingas mūsų Lietuvos atstovui dar ir todėl, kad renginio organizatoriai ir toliau tęsia tradiciją suteikdami ypatingų privilegijų jauniesiems talentams. „Jaunieji talentai yra nepakartojami, nes scenoje jie ypač stengiasi, stulbina savo virtuoziškumu ir dažniausiai pademonstruoja aukščiausią meistriškumo lygį“, – teigia M. Süssmannas.

Glebas Pyšniakas gimė 1987 m. Vilniuje. Nuo 1998 m. mokėsi Balio Dvariono dešimtmetėje muzikos mokykloje, studijavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, prof. Rimanto Armono violončelės klasėje, o šiuo metu studijuoja Vienos muzikos ir vaizduojamųjų menų universitete, prof. Stefano Kropfitscho klasėje. Violončelininkas aktyviai koncertuoja Lietuvoje bei užsienyje ir kaip solistas, ir kaip kamerinių ansamblių dalyvis.

G. Pyšniakas nuolat dalyvauja profesinio meistriškumo kursuose. 2001–2009 m. kaip aktyvus dalyvis grojo Yo-Yo Ma, Mstislavo Rostropovičiaus, Davido Geringo ir daugelio kitų žymių profesorių kursuose Lietuvoje bei užsienyje.

Tebūdamas dvylikos metų, Glebas Pyšniakas jau grojo solo su orkestrais: Balio Dvariono kameriniu, Lietuvos kameriniu, Kauno simfoniniu, Vidzemės (Latvija) kameriniu, Porto (Portugalija) simfoniniu, Maskvos (Rusija) konservatorijos simfoniniu.

Nuo 2005 m. violončelininkas surengė nemažai rečitalių Lietuvoje,  Lenkijoje, Olandijoje, Kroatijoje, Norvegijoje, Portugalijoje, Italijoje, Austrijoje, Rusijoje, Slovakijoje, Lichtenšteine, nuolat kviečiamas dalyvauti Lietuvos muzikos festivaliuose. 2007 m. buvo pakviestas su soliniu koncertu uždaryti 46-ąjį festivalį Porečo miesto (Kroatija) bazilikoje. 2008 m. atliko Vytauto Laurušo „Concerto da camara“ septynioms violončelėms pasaulinę premjerą su prof. Davidu Geringu, prof. Rimantu Armonu ir kt., o vėliau įrašė kompaktinę plokštelę.

2000–2009 metais Glebas Pyšniakas tapo 17-os nacionalinių ir tarptautinių konkursų laureatu (Balio Dvariono konkursas,  tarptautinis konkursas Lenkijoje, „Sąskambiai”, „Pavasario pasažai”, „Pavasario sonata” ir t.t.), 2006-ais – tarptautinio Karlo Davydovo III premijos, VI tarptautinio Antonio Janigro konkurso I premijos laureatu bei specialaus prizo laimėtoju. 2005 m. Glebui Pyšniakui buvo suteikta monsinjoro Kazimiero Vasiliausko fondo premija. 2008 m. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos styginių instrumentų katedros konkurse laimėjo I vietą; I vietą ir specialųjį prizą tarptautiniame Augusto Dombrovskio konkurse Rygoje. 2006 m. Glebą apdovanojo Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus.

Koncerto programoje skambės E. Griego sonata violončelei A-minor, op. 36, D. Šostakovičiaus sonata violončelei ir fortepijonui D-minor, A. Piazzolos „Le Grand Tango“ ir lietuvių kompozitoriaus Anatolijaus Šenderovo muzika („Sulamitos dainos“).

Glebo Pyšniako koncertus festivalyje „Grieg in Bergen“ rengia norvegų koncertų organizacija „MusicaNord“, bendradarbiaujant su LR kultūros atašė Danijoje, Islandijoje ir Norvegijoje, o atlikėjo dalyvavimą festivalyje parėmė LR kultūros ministerija.

Liana Ruokytė-Jonsson

LR kultūros atašė Danijoje, Islandijoje ir Norvegijoje

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!