- Reklama -
Saulius Skvernelis - naujasis Ministras Pirmininkas. KK nuotr.
Sauliaus Skvernelio prašoma nežlugdyti Lietuvos piliečių iniciatyvos.  KK nuotr.

Šiandien Seime Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos spaudos konferencijoje „Kas vilkina Lukiškių aikštės Laisvės kovotojų atminimo memorialo ir jos kompleksinio sutvarkymo projektą?“ Lukiškių aikštės paminklą dovanojančios nevyriausybinės organizacijos asmeniškai kreipėsi į Premjerą, prašydamos rasti bent 10 minučių savo darbotvarkėje iniciatyvos ir memorialo pristatymui.
„Praėjusį trečiadienį tvirtinant šimtmečio programą iš jos išbraukta Lukiškių aikštės atidarymo ceremonija, nebėra signatarų pagerbimo, nebelieka ir paminklo atidarymo. Stebėdami tokius nesuvokiamus valdžios sprendimus manome, jog Premjeras, meras ir kiti pareigūnai arba nesusipažinę su mūsų parengtu projektu, arba dar blogiau – neturi noro net įsigilinti į idėją ir jos įgyvendinimą. Todėl kreipiamės į Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį, prašydami skirti mums bent 10 minučių savo laiko, kad galėtume pristatyti projektą, supažindinti su idėja“, – teigė Lietuvos Sąjūdžio tarybos pirmininko pavaduotojas Laimis Dieninis.

Vytis
Spaudos konferencijoje dalyvavęs „Vyčio“ paramos fondo vadovas Vilius Kavaliauskas teigė, jog susidaro įspūdis, kad valstybės pareigūnai kitais metais Lietuvos šimtmečio minėjimo nešvęs, todėl neleidžia ir piliečiams rengti didelių projektų:
„Šiandien mes esame desperatiškoje situacijoje, kai gyventojai daug paaukojo, o mums neleidžiama statyti paminklo. Vadinasi, mes tarsi patys apgauname žmones, kurie mumis tikėjo ir aukojo istorinės atminties skulptūrai. Mes jaučiame nepaprastai didelę atsakomybę prieš žmones, be kurių šio projekto net nebūtų. „Vyčio“ memorialinis kompleksas gali būti vienas ryškiausių visuomenės ir valstybės bendradarbiavimo pavyzdžių, kai valstybei trūksta lėšų kilnaus tikslo įgyvendinimui ir tinkamam valstybingumo atkūrimo šimtmečio paminėjimui įamžinant Lietuvos Laisvės kovų, kovotojų ir jos garbingos istorijos atmintį, o to imasi patys gyventojai. Svarbiausia, jog tokiems projektams nebūtų trukdoma“.
„Lietuvos gyventojų ir nevyriausybinių organizacijų iniciatyvos griovimas Lietuvos valstybingumo minėjimo išvakarėse – didžiausia nepagarba už Lietuvos laisvę kovojusiems ir jų artimiesiems“, – teigė spaudos konferencijoje dalyvavęs TS-LKD narys prof. V. Juozapaitis.
„Tai visiškai nesuvokiama mūsų valstybės gėda ir neįgalumas, tačiau aš tikiuosi, jog vis dėlto bendrą kalbą dar galime surasti. Nepaprastai svarbu, jog „Vyčio“ fondas neprašo iš valstybės nė cento paramos, tik prašo netrukdyti pastatyti paminklą. Ir būtent priešindamasi tokiai iniciatyvai valstybė demonstruoja, jog ne tik nėra pajėgi finansuoti istorinės atminties projektų, bet ir nėra pajėgi leisti žmonėms patiems aukoti ir statyti paminklus. Skaudžiausia, jog valstybė tokiu būdu parodo visišką nepagarbą Laisvės kovų dalyviams, kuriems ir yra skirtas šis paminklas“.
Spaudos konferencijoje akcentuota, jog ne mažiau keistai atrodo ir priešinimasis Laisvės kovų paminkle įamžinti jojantį karį.
„Mums dažnai sako, jog ši skulptūra yra agresyvi, militarizuota, tačiau „Vytis“ simbolizuoja kovą ir gynybą. Todėl skulptūroje vaizduojamas jojantis karys su skydu, kadangi turi visuomet gintis. Mano pagrindinė mintis kuriant šią skulptūrą, buvo ta, jog laisvė nėra dovana. Tai kasdieninė kova“, – teigė Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, menininkas Rimantas Dichavičius.
Lietuvos Nepriklausomybės gynimo sausio 13-osios brolijos pirmininkas Kasparas Genzbigelis apibendrino, jog fondas skaidriai bei atvirai įgyvendino konkursą, kuriame dalyvavo žymiausi Lietuvos skulptoriai.
„Aukščiausio lygio ekspertai iš visų variantų pasirinko būtent „Vyčio“ skulptūrą. Surengėme skaidrų ir visiems atvirą konkursą, tačiau stebint šiandieninės valdžios akibrokštus, susidaro įspūdis, jog pilietinių iniciatyvų valdantiesiems visai nereikia. Manau, jog sužlugdant patriotinio Laisvės kovotojų ir kovų, bei garbingos istorijos memorialo įgyvendinimo projektą, sumenkinamas ir pats Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmečio paminėjimas. Kam tai galėtų būti naudinga?“, – klausė K. Genzbigelis.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!